کد خبر : 97709
/ 07:50

رسمی شدن قراردادهای کارگران بعد‌از ٣ سال کار مستمر

جامعه کارگری چشم‌انتظار ابلاغ پیش‌نویس قراردادهای رسمی ازسوی هیئت دولت است

رسمی شدن قراردادهای کارگران بعد‌از ٣ سال کار مستمر

شهرآرا آنلاین - الهام مهدیزاده -  ٢۶‌خرداد سال قبل، اولیاء علی‌بیگی، نماینده کارگران ایران، در کنفرانس جهانی کارگران در ژنو حاضر شد تا به نمایندگی از کارگران ایرانی، پیام آنان را به گوش جهانیان برساند. علی‌بیگی در جلسه‌ای که رئیس سازمان جهانی کار نیز در آن حضور داشت، فرصت را غنیمت دانست و از امنیت شغلی کارگران ایرانی سخن گفت. خواسته او این بود که تحولی در حوزه امنیت کارگری ایجاد شود. این اظهارات سرآغازی بود برای جان‌دادن به پیگیری‌های بر‌زمین‌مانده و نخ‌نما‌شده قراردادهای موقت و سفید‌امضا.

احسان سهرابی عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور و رئیس شوراهای اسلامی کار خراسان‌رضوی است. سهرابی نتیجه این پیگیری‌ها را تهیه پیش‌نویس قراردادهای شغلی می‌داند. او می‌گوید: پس‌از پیگیری‌هایی که صورت گرفت، در‌نهایت اوایل نیمه‌دوم سال قبل بود که پیش‌نویس قراردادهای دائم و موقت در شورای عالی کار مطرح شد. همان زمان اختلافاتی میان جامعه کارگری و کارفرمایی جان گرفت. جامعه کارگری خواستار آن بودند که هر نیروی کاری که ٣سال با یک مجموعه کاری کار کند، قراردادش رسمی تلقی شود، اما جامعه کارفرمایان معتقد بودند که این رقم باید ۵‌سال درنظر گرفته شود.

کانون عالی شوراهای اسلامی کار ادامه می‌دهد: پس‌از چکش‌کاری فراوان و طرح نظرات موافق و مخالف کارگران و کارفرمایان، این پیش‌نویس با ۵‌ماده و ٢‌تبصره و نیز قید ٣سال به تصویب شورای عالی کار رسید و دی‌ماه سال قبل، از شورای عالی کار به هیئت‌دولت ارسال شد تا اجرای آن ابلاغ شود. امیدواریم در هفته کارگر، هیئت دولت و دولتمردان این طرح را ابلاغ کنند.

سهرابی خاطرنشان می‌کند: قطعا این اتفاق، تحولی بزرگ درزمینه حذف قراردادهای سفیدامضا و چندماهه کارگران و درنهایت امنیت‌دادن به شغل آنان است.

 

اتفاقی مبارک برای رشد حقوق کارگری

او در ادامه مسئله معیشت را دومین مطالبه کارگران مطرح می‌کند و می‌گوید: امسال در حوزه معیشت و افزایش حقوق کارگران اتفاق مبارکی روی داد. مردم سال گذشته را با نوسانات بسیار در حوزه اقلام اساسی پشت سر گذاشتند؛ همین موضوع سبب شد ما در سال گذشته و در چند مرحله از وزیر کار شریعتمداری،درخواست کنیم درباره حقوق کارگران جلسه فوق‌العاده‌ای برگزار کند. آقای شریعتمداری به ما قول داد که در روزهای پایانی سال و زمانی‌که شورای عالی کار، حقوق و دستمزد را تعیین می‌کند، این موضوع -‌افزایش حقوق کارگران- را مد‌نظر قرار دهد. در‌نهایت این اتفاق مبارک روی داد و امسال ۴٣‌درصد افزایش حقوق برای کارگران موقتِ جدید‌الورود و ۵/٣۶ درصد برای سایر سطوح درنظر گرفته شد.

سهرابی در ادامه تأکید می‌کند: هنوز فاصله حقوق کارگران با خط فقر در‌نظر‌گفته‌شده زیاد است. البته ما هم نمی‌خواهیم که یک‌باره این مشکل برطرف شود اما تقاضا داریم این فاصله به‌تدریج حذف شود تا سفره کارگران کوچک‌تر نشود و کارگران شرمنده زن و بچه‌شان نشوند.

 

تقاضا از استاندار: کارگران را به مثلث توسعه اقتصادی اضافه کنید

رئیس شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی ، یک خواسته از استاندار هم دارد. او می‌گوید: از استاندار می‌خواهیم مثلث توسعه اقتصادی را مربع اقتصادی کند. بخش عمده‌ای از جامعه‌هدف ما کارگران هستند و باید در‌‌کنار کارفرمایان، نظر جامعه کارگری نیز گرفته شود. اگر کارگران در این جمع باشند به موضوع سرمایه‌گذاری‌های حوزه تولید دقت بیشتری خواهد شد و از انحرافات اعتبارات تولید و سوق‌‌یافتن آن به‌سمت بخش‌هایی مانند برج‌سازی جلوگیری می‌شود.

سهرابی به موضوع پیمانکار و مشکلات کارگران دراین‌زمینه نیز اشاره می‌کند. او می‌گوید: متأسفانه اصل‌‌۴۴ که به واگذاری امور به بخش خصوصی تأکید داشت، دچار انحرافی شد و در‌این‌میان برخی از پیمانکاران از این موضوع به نفع خود و به ضرر کارگران استفاده کردند. 

مسئول کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خراسان‌رضوی بیان می‌کند: در حال حاضر شاهد هستیم که نیروهای زیرمجموعه برخی از پیمانکاران، حداقل حقوق و مزایا را دارند و پیمانکار درصدی را به‌عنوان پیمان برمی‌دارد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی