کد خبر : 97710
/ 07:52

اینستا خلاف

جرم‌هایی که زیر پوست شبکه‌های اجتماعی در جریان است

اینستا خلاف

شهرآرا آنلاین -  ایمان فروزان‌نیا -  دنیا را قبل از اینکه شبکه‌های اجتماعی این‌قدر همه‌گیر و در دسترس شوند به یاد بیاورید. گاهی دنیای بدون تلگرام و اینستاگرام و گوشی هوشمند آن‌قدر برایم غریب و دور است که باورم نمی‌شود زمانی در آن زیسته‌ام. عصر شبکه‌های اجتماعی و فضای جدید ارتباطات، بدون شک عصر آزادی بیشتر رسانه‌ها، مشارکت بیشتر مردم در اطلاع‌رسانی و تولید محتوا بوده است ولی گاهی آزادی علیه آزادی قد علم می‌کند. چیزی که قرار بوده باعث امنیت و روشنگری شود، ابزاری می‌شود برای ترویج فساد، جرم و فحشا که همگی نقطه مقابل آزادی و امنیت هستند. ماجرای قتل طلبه همدانی تلنگری شد که نگاه دقیق‌تری به دنیای مجازی بیندازیم تا بفهمیم در گوشه‌های سایه گرفته آن چه فعالیت‌هایی در جریان است که می‌تواند باعث از بین رفتن امنیت شود.

 

عرصه جدید کری‌خوانی و لات بازی

احتمالا شنیده‌اید و شاید هم به چشم دیده باشید که قدیم‌ترها اراذل و اوباش یک محله، سر کوچه‌ای جمع می‌شدند و زنجیر می‌چرخاندند و با این و آن چشم توی چشم می‌شدند تا به خیال خودشان به بقیه بفهمانند خیلی لات هستند و اهل محل از آن‌ها حساب می‌برند. حالا خیلی از این اراذل از محله‌های حقیقی به کوچه پس‌کوچه‌های اینستاگرام کوچ کرده‌اند، آنجا هم از سرما و گرمای خیابان در امان‌اند، هم بیشتر دیده می‌شوند، هم فرصت برای کل‌کل و کری‌خوانی برایشان بیشتر است. نمونه‌اش همین قاتل طلبه همدانی که از اراذل و اوباش همدان بود و در اینستاگرام با انواع اسلحه عکس‌هایی با ژست رامبو منتشر می‌کرد. بعد از ارتکاب قتل هم در صفحه‌اش عربده‌کشی مجازی راه می‌اندازد، دست آخر هم در حین دستگیری به ضرب گلوله هلاک می‌شود.

نمونه‌های دیگر هم زیاد است، یکی از پر سر و صداهایش بعد از ماجرای قتل وحید مرادی (یکی از اشرار معروف و سابقه‌دار) در زندان کرج رخ داد. دو تن از اراذل و اوباش جنوب تهران با انتشار ویدئوهایی در اینستاگرام اقدام به کری‌خوانی و تهدید با ادعای هواداری از وحید مرادی کردند که دست آخر از سوی پلیس تهران دستگیر شدند.

بعضی وقت‌ها هم این کری‌خوانی‌های مجازی کار را به انتقام در دنیای حقیقی می‌رساند، رد‌پای دعواهای اینستاگرامی را می‌شود در پرونده‌های نزاع و قتل دادگستری‌ها دید، یک نمونه اخیرش هم که خیلی سر و صدا کرد، کتک‌زدن و شکنجه یک دختر نوجوان از سوی یک پسر جوان در یکی از باغ‌های سیرجان بود که فیلمش در فضای مجازی پخش شد و مشخص شد دختر خانم به این پسر در اینستاگرام فحش داده و پسر برای انتقام‌گیری او را به سیرجان کشانده تا از کتک زدنش فیلم بگیرد و در اینستاگرام منتشر کند.

 

از فروش اسلحه تا مواد‌مخدر

همان‌طور که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فضای خیلی از کسب‌ها مثل فروشندگان لباس، کیف، کفش و غیره را تغییر داده است، فروشندگان مواد‌مخدر، اسلحه و سایر اجناسی که خرید و فروش آن خلاف است هم خودشان را به‌روز کرده‌اند و پایشان به این فضا باز شده است. بی‌سبب نیست که این روزها اخبار درگیری‌های مسلحانه بیشتر به چشم می‌آید و در دعواهای خیابانی صدای تیر و تفنگ بلند می‌شود، کافی است کلمه «فروش اسلحه» را در اینستاگرام جست‌وجو کنید تا با صدها صفحه‌ اینستاگرامی رو‌به‌رو شوید که درقسمت معرفی عبارت‌هایی مثل «فروش اسلحه بدون مجوز»، «فروش کلت کمری»، «فروش سلاح گرم» و... نوشته شده است. یکی از آن‌ها را که نه فالوئر دارد، نه تا به حال پستی منتشر کرده، فالو و در پرایوت خودم را مشتری اسلحه معرفی می‌کنم. خیلی زود در مورد شهر محل سکونتم می‌پرسد و نوع اسلحه‌ای که می‌خواهم. می‌گوید با ١٠میلیون تومان کمتر از یک هفته یک کلت کمری به دستم می‌رساند، بیشتر که در این بازار بگردی شاتگان و کلاشنیکوف و اسلحه دوربرد هم می‌توان پیدا کرد، البته به خیل این اسلحه‌فروشان مجازی باید کلاهبرداران و افرادی که خود را اسلحه‌فروش جا می‌زنند هم اضافه کرد.

تازه این تنها بخشی از این بازار بزرگ اجناس ممنوعه است. در کمتر از نیم ساعت می‌توان از صفحه‌های اینستاگرامی مخدرهای سبکی مثل قارچ و گل پیدا کرد، برای مواد‌مخدری که جرم بیشتری دارد هم باید یک نفر معرف داشته باشی این را وقتی فهمیدم که برای گرفتن اطلاعات با صاحبان بعضی از این صفحات وارد چت شدم. شعبه اصلی این فروشگاه‌ها را هم می‌توان در نرم‌افزارهایی مثل دیوار و شیپور پیدا کرد، جایی که از میز حرفه‌ای قمار تا ابزار جنسی، مشروبات‌الکلی، سلاح سرد و گرم و خلاصه هر چیزی که فکرش را کنید می‌شود پیدا کرد.

 

سهم ما در امن کردن فضای مجازی

خیلی‌ها با مشاهده این حجم از خلاف و زشتی در فضای مجازی اولین فکری که به ذهنشان می‌رسد فیلتر کردن و بستن این فضاست. البته که فیلتر کردن تلگرام نشان داد که فیلترینگ اگر کاربران این نرم‌افزارها را زیاد نکند، کم نخواهد کرد.

رهبر انقلاب هم در صحبت‌های اخیرشان در دیدار فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی با اشاره به ماجرای قتل طلبه همدانی و ذکر این نکته که فضای مجازی امروز در زندگی مردم گسترش زیادی پیدا کرده است و در عین منافع و امکانات، خطرات بزرگی نیز دارد، از نیروی انتظامی خواستند تا با عوامل ناامن‌کننده فضای مجازی برخورد جدی کنند. آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم در اظهار نظری در‌این‌باره گفت: «یک جنایت وحشیانه و غیر‌انسانی رخ داده است ما باید پلیس را در امر امنیت در فضای مجازی، یاری کنیم.»

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا پلیس صاحبان این صفحات را دستگیر نمی‌کند؟ جوابش مشخص است، چون تعداد این صفحه‌ها خیلی زیاد است و پلیس از وجود بسیاری از آن‌ها زمانی خبردار می‌شود که زمینه‌ساز یک حادثه تلخ شده‌اند. این‌جاست که نقش اطلاع رسانی من و شما مهم می‌شود، شاید شما هم تا به حال با صفحه‌ها یا آگهی‌های مشکوک و بو‌دار در اینستاگرام یا دیوار یا هر نرم‌افزار دیگری رو‌به رو شده باشید، اما آیا به فکر گزارش آن‌ها به پلیس افتاده‌اید؟ شاید بد نباشد به این فکر کنیم که اسلحه یا ماده مخدری که ممکن است روزی سلامت یکی از ما یا اعضای خانواده‌مان را تهدید کند، از همان صفحه‌ای تهیه شده که روزی آن را در اینستاگرام دیده‌ایم و ساده از کنارش رد شده‌ایم. پس ما هم باید نقش‌مان را برای امنیت فضای مجازی که در آن هستیم ایفا کنیم، برای این کار می‌شود به راحتی به سایت پلیس فتا بروید و از طریق پنل سمت چپ سایت، قسمت ارتباط مردمی، در قسمت ثبت وب سایت‌های متخلف، گزارش خودتان را ثبت کنید. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی