کد خبر : 97717
/ 08:02
سؤالاتی که در این نسخه از صدای مشاور به آن‌ها پاسخ داده شده است

توهین، فحاشی و فرار

توهین، فحاشی و فرار

شهرآرا آنلاین -  متأسفانه یکی از مواردی که بین مردم جامعه عادی شده، فحاشی و توهین در  دعوا یا نزاع‌هاست. آن‌قدر عادی که به روابط دوستانه هم راه یافته و جوانان و نوجوانان بدون اینکه از میزان جرم آن اطلاع داشته باشند به دوستانشان ناسزا می‌گویند. اما باید یادمان بماند فحاشی، توهین و ناسزا از منظر قانون جرم محسوب شده و احکام قضایی را نیز شامل می‌شوند. برای پاسخ به سؤالات این قسمت از صدای مشاور به سراغ قاضی صفری، دادیار دادسرای عمومی و انقلاب مشهد رفتیم که در ادامه شرح آن آمده است.  

 

  چه توهینی جرم محسوب می‌شود و جرم بودن آن چطور اثبات خواهد شد و چه عواقبی به دنبال دارد؟

توهین به دو دسته توهین ساده و مشدد تقسیم می‌شود. توهین ساده در ماده ۶٠٨ قانون مجازات اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است و توهین مشدد در مواد قانونی متعدد. توهین به افراد از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک مجازاتی به صورت ٧۴ضربه شلاق یا ۵ تا ١٠٠هزار تومان جزای نقدی به دنبال دارد. فهرست مشخصی از عبارات توهین وجود ندارد ولی قانون‌گذار از یک ضابطه استفاده می‌کند. به این‌صورت که آن عبارت، نوشتار، کردار و رفتار وقتی توهین محسوب می‌شود که موجب وهن حیثیت و شخصیت طرف مقابل شده و معیارش نظر عموم افراد جامعه باشد. پس یک عبارت مشخص ممکن است به یک فرد توهین محسوب شود و درباره فرد دیگری توهین نباشد.

 

اگر در یک دعوای خیابانی یا حتی خانوادگی، یکی از طرفین فحاشی کند، چطور می‌شود مسئله را پیگیری و از او شکایت کرد؟

این سؤال با مورد قبلی هم‌پوشانی دارد، چرا که فحش یکی از مصادیق توهین محسوب می‌شود و هر عبارتی که موجب وهن حیثیت و شخصیت طرف مقابل شود و جایگاه او را خوار و ذلیل کند، توهین تلقی می‌شود و از منظر قانون‌گذار جرم هستند. بعد از اینکه فردی مخاطب توهین قرار گرفت باید به دادسرا مراجعه و شکایت خود را علیه فرد مورد نظر تنظیم کند. مدارکی که نام‌ برده شد را هم باید به شعبه مربوط ارائه کند تا جرم اثبات شود. بعد از اثبات جرم، فرد هتاک به دادسرا احضار و مورد تفهیم اتهام قرار می‌گیرد. البته معیار جرم بودن فحاشی به عرف، به عموم افراد جامعه و به زمان و مکان بستگی دارد.

 

چنانچه فردی در مکالمه تلفنی به یک نفر توهین کند، فردی که مورد ناسزا قرار گرفته است می‌تواند با استفاده از صدای ضبط شده از آن شخص شکایت کند؟

دلایل اثبات این جرم اقرار، شهادت چند نفر شاهد، گزارش مرجع انتظامی، تحقیقات محلی، معاینه محل و گاهی نظر کارشناس است. یک سری مستندات هم می‌تواند به قاضی در اثبات این مسئله کمک کند که فایل صوتی، فایل تصویری و پیامک از این دست مستندات محسوب می‌شوند. ولی درمورد فایل صوتی باید به چند نکته توجه کرد. فایل صوتی وقتی مورد استفاده است که اصالت و درستی آن محل اختلاف نباشد، یعنی کسی که صدایش ضبط شده خودش بپذیرد صدای ضبط شده، صدای اوست، در غیر این صورت باید درمورد درستی آن تحقیق شود. البته باید توجه داشت اگر شخصی بدون اطلاع فردی فایل صوتی از او ضبط کند، خودش مرتکب جرم شده است.

 

در یک تصادف، خودرویی به عابری پیاده‌ زده و سپس فرار کرده است، مصدوم حادثه چگونه می‌تواند مسئله را پیگیری و از راننده خودرو فراری شکایت کند؟

فرد یا وکیل او ابتدا باید به دادسرا مراجعه و شکایتی تنظیم کند که در آن ساعت، تاریخ، محل و شرح اتفاق ذکر شده است. بعد از آن دستور لازم از سوی مرجع قضایی برای شناسایی خودرو به نیروی انتظامی داده می‌شود حال اگر به هیچ وجه پلاک خودرو شناسایی نشد، مشکلی در بحث دریافت دیه از بیمه وجود ندارد ولی باید تأکید کنم که در اینجا پرداخت دیه به بعد از اثبات موضوع حادثه که تصادفی در کار بوده یا نه و اینکه اصلا راننده متواری شده است، موکول خواهد شد. وقتی همه این موارد اثبات شد و راننده خاطی هم دستگیر شد، متهم از مسائل ارفاقی محروم و در برخی از مواقع به پرداخت دو سوم دیه کامل و حتی حبس محکوم خواهد شد.

 

چنانچه فردی در یک نزاع مورد ضرب و شتم قرار گیرد و سپس فرار کند، مضروب چطور می‌تواند از طرف مقابل شکایت کند؟

در اینجا فرد باید به دادسرا مراجعه و شکایتی تنظیم کند که البته فرد شاکی موظف است یک‌سری موارد از قبیل مدارک، شواهد و مستندات را در اثبات این حادثه به قاضی پرونده‌اش ارائه دهد. اول اینکه فرد واقعا صدمه دیده و جراحتش بابت دعوا باشد که در صورت اثبات این موضوع می‌تواند برای گرفتن دیه اقدام کند. دوم برای دستگیری فرد خاطی هم اگر بتواند او را شناسایی یا نشانی از او داشته باشد اقدامات لازم انجام می‌شود، در غیر این‌صورت برای شناسایی نیاز به تحقیقات فنی و پلیسی است. در اینجا اگر متهم موجب جرح سطحی شاکی شده باشد جرم او جنبه عمومی ندارد و پس از دستگیری ملزم به پرداخت جریمه و دیه خواهد بود اما اگر متهم با چاقو، قمه، چوب موجب جراحت عمقی و یا قطع عضو شاکی شده باشد جرم ارتکابی‌اش جنبه عمومی پیدا می‌کند و پس از دستگیری و احراز واقعیت به حبس و دیه و در برخی از مواقع نیز بر اساس ماده ۶١۴قانون مجازات اسلامی به شلاق محکوم خواهد شد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی