کد خبر : 97794
/ 08:48
چند روایت معتبر از فعالیت بی‌اعتبار شیادان در فضای مجازی

پول‌های گم شده و معمای کور

هر چند استفاده از رمز دوم در کارت‌های بانکی تقریبا فراگیر شده و شهروندان اطلاعات کافی برای استفاده از آن را دارند، اما گاهی با تله‌گذاری‌های صورت گرفته در فضای مجازی، شهروندان در دام‌های مهلکی گرفتار می‌شوند

پول‌های گم شده و معمای کور

شهرآرا آنلاین - محمد‌جواد ابوعطا - هر چند استفاده از رمز دوم در کارت‌های بانکی تقریبا فراگیر شده و شهروندان اطلاعات کافی برای استفاده از آن را دارند، اما گاهی با تله‌گذاری‌های صورت گرفته در فضای مجازی، شهروندان در دام‌های مهلکی گرفتار می‌شوند که برای خروج از آن باید ماه‌ها دوندگی کنند. همچون ماجرای مرد میان‌سال مشهدی که اندوخته یک عمر کار و تلاشش را کلاهبرداران مجازی به یغما بردند. 

در بحبوحه حذف یارانه عده‌ای سودجو با سوءاستفاده از شایعاتی که خودشان به آن‌ها دامن می‌زدند، به کشاندن شهروندان به سایت‌های جعلی اقدام کرده و اطلاعات حساب آن‌ها را سرقت می‌کردند. مرد میان‌سال مشهدی نیز وقتی پیامک حذف یارانه را روی گوشی‌اش دید، برای جلوگیری از این اشتباه بزرگ، سریعا به آدرسی که از سوی سایت یارانه آمده بود مراجعه و دوباره ثبت‌نام کرد، اما از آنجا که حسابش خالی بود هیچ‌گاه متوجه نشد که در تله فیشینگ (‌سرقت اطلاعات حساب‌های بانکی با مراجعه به سایت‌های جعلی) وارد شده و اطلاعات حسابش به سرقت رفته است. ماه‌ها از این موضوع می‌گذشت تا اینکه یکی از شرکت‌های خودروسازی کشور محصولاتش را پیش‌فروش کرد. این مرد میان‌سال که در سودای خرید یک خودرو صفر کیلومتر بود، بخش زیادی از اندوخته مالی‌اش را به همان حسابی که اطلاعاتش سرقت شده بود واریز کرد، اما چند ساعت بعد متوجه شد که تمام حسابش یک‌باره خالی شده و پیامک‌های برداشت‌های غیرمجاز او را در معرض سکته قرار داد.

 

﷯ ﷯ ﷯ 

شماره ناشناس بود و کد آن متعلق به یکی از استان‌های غربی کشور. اصلا یادش نمی‌آمد که حتی به این استان سفر کرده باشد. تلفن را که جواب داد، صدایی مردانه او را به اسم خواند و اعلام کرد که از او شکایت شده و برای رسیدگی به پرونده باید در تاریخی مشخص در دادسرای مرکز همان استان حاضر شود. مرد جوان هر چه فکر کرد یادش نیامد که حتی یک‌بار به کلانتری رفته باشد، چه برسد به اینکه کار خلافی کرده باشد و فردی از او شاکی شود. از این‌ها گذشته اصلا نمی‌توانست به این سفر برود. در ادامه متوجه شد که چندی پیش در پی تبلیغاتی گسترده در فضای مجازی برای خرید کالایی به یک سایت هدایت شده است، اما پس از وارد کردن اطلاعات حسابش با جمله «اطلاعات حساب شما نامعتبر است» رو به رو شده و از این خرید صرف نظر کرده است. حالا که با یک اتهام سنگین کلاهبرداری در فضای مجازی روبه‌رو بود، مشخص شد در مراجعه به آن سایت اطلاعات حسابش سرقت شده اما چون پولی در این حساب نداشته، متوجه موضوع نشده است. در مقابل فرد سارق متوجه غیرفعال بودن این حساب شده و وجوه کلاهبرداری از دیگر شهروندان سراسر کشور را پس از انتقال به حساب این فرد، به حساب‌های دیگر منتقل می‌کرده است.

 

﷯ ﷯ ﷯ 

زنی میان‌سال با مراجعه به دادسرا و پلیس فتا، اعلام کرد که حساب حقوق بازنشستگی‌اش مسدود شده است. او وقتی با اتهام کلاهبرداری از طریق فضای مجازی روبه‌رو شد، بدحال روی صندلی افتاد. پس از دقایقی که حالش بهتر شد، اعلام کرد که این حسابش اصلا رمز دوم ندارد که این وصله‌ها به او بچسبد. اما اطلاعاتی که پلیس از این حساب در اختیارش گذاشت مشخص کرد که نه تنها رمز دوم دارد، بلکه وجوهی که از حساب دیگران برداشت شده به این حساب منتقل و سپس با آن خریدهای اینترنتی کلان صورت گرفته است. زن میان‌سال باور نمی‌کرد این آتش‌ها را نوه نوجوانش به پا کرده باشد. زمانی که قصد داشته از عابربانک برای مادربزرگش پول بردارد، با ایجاد رمز دوم و مراجعه به سایت‌های جعلی، او را درگیر تله فیشینگ کرده 

است.

﷯ ﷯ ﷯ 

این روزها با کلاهبرداری‌هایی مواجهیم که افراد حتی از وجود آن بی‌اطلاع هستند و هر روز به تعداد این مدل پرونده‌ها افزوده می‌شود. در برخی پرونده‌ها افراد از شهرهای دور به دادسراهای استان‌های دیگر احضار می‌شوند. شهروندان زیادی در مشهد نیز دچار این مشکلات شده‌اند و حالا باید با مراجعه به نهادهای انتظامی و قضایی مختلف، مشکل پیش آمده را رفع و رجوع کنند، در حالی که کارشان زیاد هم راحت نیست. این‌ها را سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی اعلام می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، قرار گرفتن در تله فیشینگ، کپی گرفتن از کارت‌های شهروندان (اسکیمر) ٢شیوه متداول در سرقت اطلاعات حساب شهروندان است. البته عکس‌العمل شهروندان با یکدیگر متفاوت است و همچنین شگرد متهمان. گاهی متهمان اقدام به خالی کردن حساب قربانیان خود می‌کنند که در این شرایط شاکی بلافاصله اقدام به سوزاندن کارت بانکی و دریافت کارت جدید می‌کند و مشکل مرتفع می‌شود. اما گاهی حساب‌های بانکی افراد خالی است و در این شرایط آن‌ها هیچ‌گاه متوجه سرقت اطلاعات حسابشان نمی‌شوند. این افراد با اولین واریزی وجه به حساب‌ خود و برداشت آن از سمت سارقان در جریان این موضوع قرار می‌گیرند.

جهانشیری به روشی دیگری اشاره می‌کند که متداول شده و به نوعی قربانیان تله فیشینگ با اهمال‌کاری یا ندانم‌کاری به کمک سارقان اینترنتی می‌آیند. در این شیوه هر چند از حساب افراد پولی برداشت نمی‌شود اما از آنجا که اطلاعات حسابشان در دست سارق است و کارت بانکی نسوخته، این فرد وجوه کلاهبرداری شده از سایر شهروندان را به حساب این افراد منتقل کرده و این حساب به نوعی او را برای رسیدن به مقاصد شومش بدون جا گذاشتن سرنخی، کمک می‌کند.

 

چه باید کرد؟

چه باید کرد؟ این سؤال بسیاری از شهروندان گرفتار شده در تله‌های مجازی سارقان است. به نظر سرهنگ جهانشیری، اول باید این هشدار را به سایر افراد داد که اگر می‌خواهند از افتادن به دام کلاهبرداران سایبری در امان بمانند و اموالشان را از دست ندهند، ابتدا کارت بانکی که در آن وجوه زیادی دارند را از کارت‌های خرید‌شان جدا کنند. در این شرایط اگر دچار کلاهبرداری‌های مجازی شوند، وجه زیادی از دست نمی‌دهند. اما اگر شهروندان چنانچه خواسته یا ناخواسته به دام سارقان سایبری افتادند، پیش از هر کاری کارت بانکی‌شان را با مراجعه به بانک صادرکننده کارت بسوزانند.

همچنین اگر متوجه واریز و برداشت وجوهی در حسابشان شدند سریعا به نزدیک‌ترین واحد پلیس مراجعه کنند و با اعلام موضوع جلوی تکرار این کار را بگیرند، در این شرایط اگر روزی با پرونده‌های قضایی شوند کلاهبرداری و می‌توانند ثابت کنند که نقشی در این کلاهبرداری‌ها نداشته‌اند. استفاده از سیستم ٢۴ساعته «کاشف» به منظور جلوگیری از کلاهبرداری‌ها یکی دیگر از روش‌های موجود است که با شکایت صاحبان حساب، اقدامات لازم پیش از هر‌گونه کلاهبرداری انجام می‌شود.

 

رمزهای یک‌بار مصرف

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی استفاده از رمزهای یک‌بار مصرف را مهم‌ترین روش مقابله‌ای با کلاهبرداری‌های اینترنتی دانست، روشی که در صورت استفاده فراگیر شهروندان می‌تواند میزان کلاهبرداری‌ها را کاهش دهد. در این شیوه افراد با مراجعه به بانک و درخواست رمز یک‌بار

مصرف هربار که قصد انجام عملیات بانکی و استفاده از رمز دوم را دارند پیامکی از سوی بانک برایشان صادر می‌شود که تنها در صورت تأیید می‌توانند عملیات را ادامه دهند. وی درباره در اختیار قرار دادن رمز کارت‌های بانکی به دیگران، نزدیکان و آشنایان نیز هشدار داد و اعلام کرد، این اطمینان و اعتماد گاهی نتیجه معکوس دارد و افراد را با مشکلات گسترده و گاهی پرونده‌های قضایی روبه رو می‌کند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی