کد خبر : 97849
/ 07:26

٧٠ سمن فعال گردشگری در ایران داریم؟

گرچه ظاهر امر بیانگر نبود رونق در میان سمن های ایران است، اخبار چیز دیگری می گوید.

٧٠ سمن فعال گردشگری در ایران داریم؟

شهرآرا آنلاین - رَزان|  اگر کلید واژه های «سمن گردشگری» و «ایران» را جست وجو کنید صفحات متعددی پیش رویتان گشوده خواهد شد که از فعالیت ٧٠ سمن گردشگری فعال در ایران و فراتر از آن یک شبکه گردشگری جوانان در کشور خبر می دهد. بیشتر اخبار به نقل از مهدی تندگویان، معاون وزیر ورزش و جوانان، است که ضمن اعلام تعداد سمن های فعال گردشگری ایران گفته است: دبیرخانه شبکه ملی گردشگری جوانان در تبریز شکل گرفته است و ٧٠ تشکل در حوزه گردشگری در این شبکه ثبت نام کرده اند. آن طور که او توضیح داده است ٧ پهنه گردشگری در کشور تعریف شده است و ٧ نفر از دبیران تشکل های مرتبط، مسئول این پهنه ها شده اند و موظف اند تمامی استعدادهای گردشگری منطقه را رصد و با ایجاد شبکه ای تخصصی به صنعت گرشگری کشور نظم بدهد.

ناگفته پیداست که ایجاد شبکه و تخصصی شدن این اقدامات، می تواند به صنعت توریسم کشور کمک کند، اما با توجه به گذشت نزدیک به یک سال از این اقدام و لااقل نامشخص بودن نتایج آن در مشهد، بعید به نظر می رسد این شبکه نیز (مانند بسیاری از حرکت های دولتی) راهی به جایی برده باشد.

در حالت ایده آل با این اقدام، می توان از لحظه ورود یک توریست، شبکه بوم گردی را که در تمامی استان ها فعال است معرفی کرد. اما باید دید چرا این حالت ایده آل تاکنون پا نگرفته است؟ یا به عبارت دیگر چرا با اینکه در شعار یکی از سیاست های دولت در بخش جوانان، توانمندسازی تشکل های مردم نهاد بوده است و تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان، نیز دست کم در اخبار به جد پای حمایت از این سمن ها ایستاده است و حتی تنها راه نجات صنعت توریسم کشور را تشکیل شبکه و حمایت از سمن های گردشگری دانسته، باز هم این اتفاق رخ نداده است؟

برخی از اعضای سمن ها بی پولی و نیاز مالی سمن ها، نبود سندیکایی برای حمایت از حقوق سمن ها و برخی دیگر نیز دولتی شدن سمن ها را دلیل نرسیدن به نتیجه دانسته اند

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی