کد خبر : 97850
/ 07:27

سمن ها، چشمان بیدار گردشگری پایدار در جهان

افزایش سهم گردشگری و خدمات مرتبط به آن در اقتصاد جهان در چند دهه گذشته و همین طور افزایش نگرانی ها از تخریب محیط زیست در اثر استفاده نادرست گردشگران از منابع طبیعی، وظایفی را بر دوش نهادهای دولتی قرار داده است

سمن ها، چشمان بیدار گردشگری پایدار در جهان

شهرآرا آنلاین - عماد پورشهریاری| افزایش سهم گردشگری و خدمات مرتبط به آن در اقتصاد جهان در چند دهه گذشته و همین طور افزایش نگرانی ها از تخریب محیط زیست در اثر استفاده نادرست گردشگران از منابع طبیعی، وظایفی را بر دوش نهادهای دولتی قرار داده است که قطعا به تنهایی از پس آن بر نخواهند آمد. برای رفع این دغدغه ها چاره ای جز حضور قدرتمند سازمان های مردم نهاد نیست. بخش های غیرانتفاعی یا غیردولتی می توانند گردشگری پایدار را در هر منطقه ای توسعه دهند.

 

ناظران گردشگری پایدار

افزایش گردشگری به معنای افزایش حضور غیربومی ها در منطقه ای است که به هر دلیلی جذابیت های گردشگری دارد. بسیاری از این حضور، بیشتر به علت تخریب منابع انتقاد می کنند. آن ها معتقدند حضور گردشگران باعث افزایش فشار و تنش بر منابع طبیعی خواهد شد و ممکن است به جابه جایی غیر کنترلی در میان بومی ها بینجامد، ناهنجاری های اجتماعی به وجود بیاورد و مشکلات مختلف دیگری ایجاد کند. سازمان های مردم نهاد می توانند در این میان نقش کلیدی داشته باشند و به عنوان نیروهای ناظر و نگهبان به کمک نیروهای دولتی عمل کنند. هرگونه تغییر یا فعالیت غیرقانونی در مقاصد گردشگری که به نحوی از چشم نهادهای دولتی مرتبط دور می ماند، برای این سمن ها رؤیت پذیر است و از این طریق می توان به آن ها رسیدگی کرد. به طور مثال میزان گردشگران در میانمار از حدود یک میلیون نفر در سال ٢٠١١ به ٣ میلیون نفر در سال ٢٠١۴ رسید. کنترل چنین حجمی از گردشگر بدون حضور سمن ها ممکن نبود. بسیاری از برنامه های نهاد بین المللی مانند بانک آسیا و اتحادیه اروپا برای بهره حداکثری از این شرایط با سرمایه گذاری در نهادهای مردم نهاد اتفاق افتاد.

 

توسعه اقتصادی متوازن

در بسیاری از مناطق، مراکز گردشگری خارج از شهرها و در نواحی روستایی ایجاد می شوند. حضور ناگهانی سرمایه گذاران و بخش های بزرگ دولتی و خصوصی در این مناطق ممکن است به توسعه ای نامتوازن منجر شود . سمن ها به دلیل حضور در لایه های زیرین مردمی و آشنایی با این چالش ها می توانند به توزیع متناسب این امکانات و زیرساخت ها کمک کنند. گردشگری در آفریقا به خصوص کنیا، اتیوپی و سیرالئون با مشارکت سمن ها در حال توسعه است. این نهادها تلاش می کنند زیرساخت های اساسی منطقه هم زمان با رشد گردشگری در این مناطق، به طور متوازن توسعه یابد.

 

هنر استفاده از نیروهای داوطلب

گردشگری داوطلبی در سراسر جهان درحال توسعه است. افراد بسیاری در سراسر جهان برای دریافت آموزش های مختلف یا پربارتر کردن کارنامه شغلی خود به نقاط مختلف جهان سفر می کنند و برای دوره های کوتاه مدت، در بخش های مختلف، مشغول به فعالیت می شوند. حضور داوطلبان به ٢ شکل می تواند به توسعه گردشگری منطقه کمک کند. یکی سفر آن هاست که خود شکلی از گردشگری است و دیگری حضور مؤثر و البته بدون هزینه آن ها در بخش های ویژه گردشگری است. برای مثال یک مجموعه مردم نهاد در تایلند که برنامه های مختلفی در زمینه حفاظت از فیل ها را دنبال می کند، از کارشناسان، دانشجویان و علاقه مندان این حیوانات در این کشور پذیرایی می کند. این افراد باید در مراحل مختلف نگهداری، درمان یا پژوهش به سلامت فیل های تایلندی کمک کنند. این عده برای خدمات خود وجهی دریافت نمی کنند و حتی برای شست و شوی روزانه فیل ها در رودخانه حاضر به پرداخت هزینه های هزار دلاری هستند

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی