کد خبر : 97909
/ 07:31
گزارش شهرآرا از سهم تسهیلات بخش‌های اقتصادی در سال ٩٨

نقشه راه بانک‌های استان در آستانه تصویب

نقشه راه بانک‌های استان در آستانه تصویب

شهرآرا آنلاین - ﷯ فرزانه شهامت| به این ماجرا توجه کنید: «اعضای خانواده‌ از میان خودشان یکی را به عنوان خزانه‌دار انتخاب کردند و پول‌هایشان را نزد او به امانت گذاشتند. این‌طور هم خاطرشان آسوده بود که جای پول‌هایشان امن است و هم وقت‌هایی که به کمک نیاز داشتند، می‌توانستند از خزانه‌دار قرض بگیرند. اولویت خانواده، راه انداختن کسب‌و‌کارهای درست و حسابی بود، طوری که برای خودشان و نسل‌های ‌بعدی‌شان سود داشته باشد. قسمت بدِ این تصمیم خوب از جایی شروع شد که با سنگ‌اندازی‌های خزانه‌دار برای گرفتن وام مواجه شدند. اعتراض آن‌ها به این بود که خزانه‌دار پول دارد اما با قوانینی که برای خودش درست کرده است حتی اگر بخواهد نمی‌تواند آن‌طور که باید به قول‌هایش عمل کند. ناراحتی اعضای خانواده وقتی بیشتر شد که فهمیدند در عین نیاز مبرمشان، بخشی از پول، از خانواده خارج می‌شود و خزانه‌دار، آن را به دیگران قرض می‌دهد. آن‌ها تصمیم گرفتند...‌»

این تمثیلی ساده از وضعیت نظام بانکی در خراسان رضوی است که با وجود تمام خدمات ارائه‌شده، با انتقادهایی از عملکرد خود مواجه است. با دشواری‌های اقتصادی که پارسال اوج گرفت، حالا صدای اعتراض بخش خصوصی استان بلندتر از همیشه است. آن‌ها در سالی که نام رونق تولید را یدک می‌کشد، به وام احتیاج دارند اما با دستورالعمل‌های کنونی، عملا امکان استفاده چندانی از ٩٠ هزار میلیارد تومان سپرده‌های بانکیِ خانواده بزرگ خراسان رضوی را ندارند. این موضوع وقتی در اذهان عمومی پر‌رنگ‌تر شد که استاندار از ابتدای انتصاب خود، به جمع معترضان پیوسته است و در جلسات مختلف با ادبیاتی صریح، نقد خود را از وضعیت موجود بیان می‌کند. اعتراض علیرضا رزم‌حسینی گاهی مدیران بانکی استان را نشانه می‌گیرد و تا تهدید به تعطیلی شعب کم‌کار شهرستانی در ارائه تسهیلات پیش می‌رود، گاهی هم مدیران اقتصادی استان مثل رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت را خطاب قرار می‌دهد و از موضع انفعالی در قبال عملکرد نظام بانکی انتقاد می‌کند. اگر پارسال با مطالب این صفحه همراه بوده‌اید، حتما خبرها و گزارش‌های چندباره‌ای را که با موضوع عملکرد نظام بانکی استان تهیه‌ کرده‌ایم به یاد می‌آورید، مثل گزارش‌ ٢٢ فروردین امسال، هجدهم اسفند، نیز چهارم دی پارسال.

اما اکنون گویا خبرهای خوبی در راه است. 

 

﷯ برنامه‌های پیش رو

خبر خوب اینکه نقشه راه نظام بانکی استان در سال ٩٨ در حال تهیه است. هدف معلوم است: رفع کم‌کاری‌های نظام بانکی در سال‌های قبل و افزایش میزان مصارف به منابع.

این مطلب را رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان به ما می‌گوید و از پای کار آمدن مدیران بانکی استان و حضورشان در جلسات دبیرخانه این شورا خبر می‌دهد. باقی صحبت‌های علی‌اکبر لبافی در مورد سهم تسهیلات بخش‌های مختلف اقتصادی در سالی که گذشت و برنامه‌های امسال را در جدول می‌بینید. این آمارها را به ذهن می‌سپاریم تا زمان تصویب نهایی طرح در جلسات ماهانه شورای گفت‌وگو که دستورکارهای متعددی در صف انتظار آن قرار دارند. بار دیگری که این اعداد را به یاد می‌آوریم، زمستان امسال خواهد بود تا ببینیم چند چندم از این وعده‌ها اجرایی شده است.

آنچه در این میان باقی می‌ماند شائبه فعالان اقتصادی در مورد گزارش عملکرد بانک‌ها در سال ٩٧ است. آن‌ها معتقدند بخش شایان توجهی از وام‌هایی که بانک‌ها می‌گویند به متقاضیان داده‌اند، تمدیدشده است، نه جدید. استاندار هم چنین نظری داشت. 

او در جلسه اسفند کارگروه اشتغال استان، گفت که حدس می‌زند بین ٨٠ تا ٩٠ درصد تسهیلات بانکی، قدیمی و تمدیدی باشد. با این تفاصیل نمی‌شود به عملکرد پارسال بانک‌های استان، نگاه چندان مثبتی داشت. خبر خوب دومی که از رئیس دبیرخانه شورا می‌شنویم این است که این شائبه همیشگی رفع می‌شود. او می‌گوید: بانک‌های استان، همین هفته گزارش میزان تسهیلات به تفکیک جدید و تمدیدشده را به جلسه می‌آورند. منتظر خبرهای این جلسه می‌مانیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی