کد خبر : 97913
/ 07:38

گذشت؛ گره گشای ترافیک

با گذشت می‌توان وضعیت بهتری را در زمان رانندگی ایجاد کرد

گذشت؛ گره گشای ترافیک

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم‌زاده| ترکیب «اخلاق کاربردی» به گوشتان خورده است؟ «کاربرد مبانی و معیارهای اخلاقی در یک حوزه و زمینه خاص»، تعریف مختصر و جمع‌وجور این اصطلاح است. بسترهای مختلفی می‌تواند به جای این زمینه و حوزه خاص بنشیند. محیط زیست، پزشکی و حتی رانندگی. بله، رانندگی. به عبارت دیگر، نکته‌ای که در این مواقع مدنظر قرار می‌‌گیرد بحث اصول اخلاقی و رعایت مسائلی است که شاید در یک قالب زمخت و خشک تعیین نشده باشد، اما به دلیل اینکه پای اخلاقیات و مسائل انسانی را به میان باز می‌کند بسیار مهم و ارزشمند تلقی می‌شود. امروز و در این صفحه، قصد داریم تعدادی از همین موقعیت‌های رایجی را که در زمان رانندگی و تردد در شهر برایمان اتفاق می‌افتد، با یکدیگر مرور کنیم و از نو به خودمان یادآوری کنیم که با کمی سعه صدر به خرج دادن، خویشتن‌داری و گذشت می‌توانیم شرایط بهتری را برای خودمان و دیگران رقم بزنیم. 

 

از این فرعی به آن فرعی

برایتان پیش آمده است همان‌طور که در یک خیابان فرعی پشت رل نشسته‌اید و قصد دارید به خیابان فرعی دیگری که روبه‌روی شما قرار دارد بروید، با ترافیک سنگین خیابان اصلی روبه‌رو شوید و شما هم محکوم شوید مانند رانندگان خیابان اصلی، دقایقی را در ترافیک و لابه‌لای ماشین‌های دیگر بمانید؟ بله، شرایط اعصاب خردکنی است به‌ویژه اگر عجله هم داشته باشید. چقدر خوب است در چنین مواقعی همراهی و همدلی رانندگان لاین اصلی شامل حال آدم شود و با راه دادن به ماشین‌هایی که در مسیر فرعی در حال رفت‌وآمد هستند، مسیرشان را باز کنند. 

 

به یکدیگر فرصت بدهید

حق با شماست. این آقا یا خانم راننده جای بسیار بدی را برای پارک ماشینش در نظر گرفته است. حتی اگر برای یک خرید چند دقیقه‌ای از سوپرمارکت یا میوه‌فروشی باشد. اما باور کنید این هم درست نیست که به محض اینکه صاحبش را دیدید، هرچه فحش و بد و بیراه دارید نثار او کنید و با شاخ و شانه کشیدن کار اشتباهاتش را توضیح دهید. لطفا یک نفس عمیق بکشید، کمی به خودتان مسلط شوید، با زبان نرم او را مجاب کنید که کار غلطی از او سر زده است و در یک کلام، یک فرصت دیگر به او بدهید.

 

زرد یعنی احتیاط

به محض اینکه می‌بیند چراغ راهنما زرد شد، پایش را می‌گذارد روی گاز و سریع‌تر از قبل به پیش می‌رود که مبادا یکی دو دقیقه پشت چراغ قرمز بماند. باور کنید این اصلا زرنگ بازی درآوردن نیست، چون ثانیه‌ای بعد شمایید و یک چراغ قرمز و گره ترافیکی مزاحمی که وسط چهارراه درست کرده‌اید. به ‌جای اینکه دیگران را هم به صبوری و یک رانندگی قانونمند و با گذشت دعوت کنید، خودتان جلوتر از همه حرکت می‌کنید؟

 

بگذار و بگذر

انگار با همه چیز و همه کس سر جنگ دارد! پایش روی گاز است و بدون توجه به اطراف می‌راند و می‌تازد. همیشه هم حق به جانب است و گمان می‌کند که در هر حالتی حق با اوست. دریغ از ذره‌ای گذشت و خویشتن‌داری در رانندگی. آخر مگر چه ایرادی دارد وقتی عابر پیاده‌ای را می‌بینید، چند ثانیه ترمز کنید و بگذارید که با خیال راحت رد شود؟ حتی اگر چند قدم آن طرف‌تر پل عابر پیاده قرار دارد. اصلا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که شاید بنده خدا مشکل دارد و نمی‌تواند آن همه پله را بالا و پایین برود؟ مگر این کار چقدر وقت شما را می‌گیرد؟

 

حق تقدم کیلو چند؟

این تابلوی حق تقدمی که پیش رویتان است می‌گوید اولویت با شماست. نه با این ماشین‌هایی که بدون توجه پایشان را می‌گذارند روی گاز و می‌خواهند هرچه سریع‌تر به مقصد برسند. با این‌حال، باور کنید دادو فریاد راهش نیست و عصبانیتش فقط و فقط برای شما می‌ماند. می‌دانیم که حق با شماست اما بگذرید لطفا.

 

نوربالا و کل‌کل‌های انتقام‌جویانه

برای عده‌ای، قوانین راهنمایی و رانندگی بیشتر از اینکه متر و معیاری برای تعیین درست از نادرست باشد، دست‌مایه‌ای است برای آزار دیگران و درست‌کردن لحظاتی با چاشنی خنده، کل‌کل و حتی انتقام. دقیقا مثل آن دسته از رانندگانی که فقط با نیت اذیت‌کردن دیگران شب‌ها با نوربالا حرکت می‌کنند (باور کنید به اذعان و اعتراف خودشان طی داستان‌هایی که به گوش رسیده است)، هدفشان فقط کم کردن روی عده دیگری از رانندگان است که اتفاقا آن‌ها هم شب‌ها با نوربالا رانندگی می‌کنند! اینجاست که باید بگوییم لطفا کمی اخلاق را در رانندگی مدنظر قرار بدهید. درست است که آن‌ها کار اشتباهی می‌کنند اما لطفا شما اشتباه آن‌ها را با یک کار غلط دیگر جواب ندهید. 

135376.jpg

وقت و بی‌وقت بوق نزنید

راننده عزیز و محترمی که یا صدای سیستمی که روی ماشینتان نصب کرده‌اید اهالی محل را کر کرده است یا صدای بوق ممتدی که با دلیل و بی‌دلیل به صدا درمی‌آورید! روی صحبتم با شماست. بله با خود شما! سروصدا کردن و ایجاد مزاحمت‌های صوتی و کلامی نیز از مصادیق بارز بی‌اخلاقی در زمان رانندگی است. البته عده دیگری هم هستند که وقتی در جاده و خیابان در حال رفت‌وآمد هستند، با اینکه می‌بینند چند قدم جلوتر تصادف شده است، اما همچنان دستشان را روی بوق می‌گذارند و تا ته آن را فشار می‌دهند. فارغ از اینکه همین کارشان چقدر به جوّ متشنج آنجا اضافه می‌‌کند. شهروند‌عزیز لطفا به خاطر داشته‌باشید شما حقی برای وقت و بی‌وقت بوق‌زدن ندارید. فلسفه اصلی این وسیله هشدار دادن در مواقع ضروری است. 

نکته

آمار می‌گوید که علاوه بر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن قانون، غفلت از هنجارهای اخلاقی در زمان رانندگی، از جمله عواملی است که باعث شده در دهه‌های اخیر ۵٠میلیون نفر جان خود را در سراسر جهان از دست بدهند. ۶٠درصد از این آمار مربوط به کشورهای در حال توسعه است. 

 

نفع جمعی را در نظر بگیریم

صرفا جهت اطلاع

بیایید قبول کنیم مسبب خیلی از رفتارهای غلط ما وقتی که پشت فرمان نشسته‌ایم، پایین بودن صبر و تحمل ما و عجله‌ای است که بیخود و بی‌جهت با خودمان همراه می‌کنیم تا در نهایت شاید یکی دو دقیقه در وقتمان صرفه‌جویی شود. احتمالا همه شما وقتی در جاده و خیابان مشغول رانندگی هستید، با سبقت‌های مکرر و پشت سر هم، پایبندنبودن به قرارگیری در بین خطوط و تغییر لاین ناگهانی‌ رانندگان دیگر روبه‌رو شده‌‌اید؛ رفتارهایی که به ظاهر خبط بزرگی محسوب نمی‌شود و متأسفانه برای عده زیادی از مردم به صورت یک فرهنگ در آمده است. لطفا فقط به خودتان فکر نکنید و با احترام گذاشتن به مسائل ریز و درشت رانندگی( که شاید در لحظه برای شما عواقبی ندارد)، نظم و نفع جمعی را در نظر بگیرید. 

 

حتما باید پای جریمه در میان باشد؟

فوری فوتی

بستن کمربند ایمنی از آن فرهنگ‌سازی‌هایی بود که تأکید روی جریمه‌شدن و البته صدمات سنگین جانی ناشی از نبستن آن، از طریق تبلیغات مکرر، توانست افراد را برای رعایت این مسئله به خوبی مجاب کند. آیا از خودتان پرسیده‌اید که چرا باید همیشه پای افسر و پلیس و جریمه و این چیزها در میان باشد تا به قانون تن بدهیم و آن را به صورت یک الزام برای خودمان در نظر بگیریم؟ آن هم در صورتی که بحث مهم‌تری وجود دارد به نام اخلاق‌مداری و وجدان در زمان رانندگی. باور کنید بیشتر اوقات لازم است علاوه بر اینکه محور قانون را روبه‌روی خویش می‌بینیم، با انعطاف بیشتری شرایط را بسنجیم و تن به رعایت آن کارهایی بدهیم که وجدانمان گوشزد می‌کند که درست است. گام مهم و بزرگ در فرهنگ‌سازی این است که تمام افراد یک جامعه به مرحله‌ای برسند که به جای اینکه از جریمه‌های مالی بترسند، از عذاب وجدان شخصی و اجتماعی خود حساب ببرند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی