کد خبر : 97918
/ 07:45

مهندس شیشه‌ای برای هفتمین بار دستگیر شد

با دستگیری سرکرده باند سرقت خودرو در مشهد، این افراد به ١۵٠فقره سرقت اعتراف کردند

مهندس شیشه‌ای برای هفتمین بار دستگیر شد

شهرآرا آنلاین - محمد‌جواد ابوعطا - پیگیری مأموران کلانتری هفت‌تیر مشهد، به پرونده سرقت خودرو پژو ٢٠۶زنی جوان در بولوار هفت‌تیر که به دستگیری متهمان منجر شده بود، به ثمر نشست و با شناسایی سرکرده باند و اعترافات متهمان وارد فاز قضایی شد.

زن جوان برای شکایت به کلانتری هدایت شد. دست و پایش هنوز می‌لرزید و با بیان اینکه: «‌اصلا فکرش را نمی‌کردم که روز روشن هم گرفتار سارقان بشوم»، با پرکردن فرمی از افرادی که قصد ربودن خودرواش را داشتند شکایت کرد.

او که با حمایت مردان قانون کمی آرام شده بود، در پاسخ به سؤال افسر پرونده که در کجا سارقان جلوی خودرواش پیچیده‌اند؟ جواب داد: «‌آن‌ها جلوی خودروام نپیچیدند. اول از پشت سر ضربه‌ای به خودروام زدند و با صحنه‌سازی وانمود کردند که تصادف کرده‌ایم. خودرو را کنار کشیدم، همین که می‌خواستم پیاده شوم، به ذهنم رسید که خودرو را خاموش کنم و سوئیچ را بردارم و خوب بود که این کار را کردم. وقتی به سمت خودرو سارقان رفتم و آن‌ها هم پیاده شدند. قبل از اینکه چیزی بگویم، آن‌ها شروع به سر و صدا کردند و یکی از آن‌ها به سمت خودروام دوید و پشت فرمان نشست، اما سوئیچ پیش من بود. او که فهمید رکب خورده، پایین آمده و به سمت من برگشت، تازه آنجا بود که فهمیدم آن‌ها سارق هستند. می‌خواستند سوئیچ را به زور از من بگیرند که با هم درگیر شدیم. خوشحالم که پلیس به موقع رسید وگرنه نمی‌دانستم چه به سر خودم و‌خودروام می‌آمد.»

﷯ ﷯ ﷯ 

هشتم اردیبهشت در گزارشی با عنوان «تعقیب و گریز در خیابان‌های شهر» از حمله ٢سارق شرور به خودرو پژو ٢٠۶یک زن جوان نوشتیم که خوشبختانه با حضور به‌موقع مأموران کلانتری هفت‌تیر این سارقان ناکام ماندند و با یک خودرو پژو ۴٠۵از صحنه گریختند.

پس از گذشت ٨روز از ماجرای سرقت که در بولوار هفت‌تیر مشهد رخ داد، سردار تقوی، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما جزئیات جدیدی از این پرونده را بازگو کرد.

 

دستگیری در حیاط مردم

زمانی که مأموران کلانتری هفت‌تیر به محدوده انتهای بولوار پیروزی رسیدند، در تقاطع هفت‌تیر متوجه درگیری میان ٢مرد و یک زن جوان در حاشیه بولوار شدند. مأموران بلافاصله برای بررسی موضوع به صحنه وارد شدند، اما ٢مرد جوان با دیدن خودرو گشتی پلیس، سریعا خود را درون خودرو پژو ۴٠۵انداخته و از صحنه گریختند.

زن جوان با دیدن مأموران، به هر زبانی بود به آن‌ها اعلام کرد که این افراد قصد سرقت خودرواش را داشته‌اند. مأموران پس از هماهنگی با مرکز فرماندهی، به تعقیب خودرو متهمان پرداختند. اما این افراد که نمی‌خواستند گرفتار شوند، به سرعت خود افزودند. مأموران در یک قدمی اعضای یک باند سرقت قرار گرفته بودند که پس از دادن هشدارهای قانونی که به نتیجه لازم نرسید، دست به سلاح برده و اقدام به شلیک چند تیر هوایی کردند. اما صدای شلیک‌های پیاپی هوایی نیز نتوانست سارقان را وادار به توقف کند، به همین دلیل طبق قانون به‌کارگیری سلاح، اسلحه‌‌های پلیس لاستیک خودرو متهمان را نشانه رفت و خودرو سارقان در محدوده بوستان لاله پس از برخورد با جدول های حاشیه خیابان متوقف شد.مأموران برای دستگیری متهمان وارد عمل شدند که یکی از آن‌ها از صحنه گریخت و وارد کوچه‌های اطراف شد. در پیگیری این پرونده تیمی از مأموران کلانتری ناجا که به عنوان نیروی کمکی وارد معرکه شده بودند، با پای پیاده به تعقیب متهم فراری پرداختند. متهم پس از چندین کوچه از روی دیوار خودش را درون حیاط یک منزل مسکونی انداخت. مأموران نیز با حضور صاحب‌خانه وارد این حیاط شده و توانستند متهم را که در گوشه‌ای مخفی شده بود دستگیر کنند.

 

در جست‌و‌جوی مهندس شیشه‌ای

با آغاز بازجویی‌ها از متهمان، این افراد اعلام کردند که نقشه این سرقت‌ها از سوی فردی سابقه‌دار که او را مهندس صدا می‌زنند طراحی شده و از ما خواسته تا این سرقت‌ها را انجام دهیم. با اعلام مشخصات سرکرده این باند مشخص شد که او یکی از متهمان سابقه‌دار مشهد است و ۶سابقه کیفری نیز در پرونده‌ دارد. از این رو تحقیقات برای دستگیر این متهم آغاز شد.

با ادامه متهمان دستگیر شده به ١۵٠فقره سرقت لوازم داخلی خودروهای شهروندان در نواحی وکیل‌آباد، هفت‌تیر، معلم و امامت با شگرد تخریب خودروها اعتراف کردند.

هم‌زمان تیمی دیگر از افسران تجسس کلانتری هفت‌تیر که مأمور شده بودند محل اختفای متهم را شناسایی کنند با اقدامات اطلاعاتی گسترده توانستند یکی از مخفیگاه‌های این فرد را در یکی از نقاط مشهد ردزنی کنند. مأموران پس از کنترل نامحسوس این مخفیگاه، متوجه شدند متهم تحت تعقیب درون مخفیگاهش است. از این رو موضوع را به مقام قضایی اعلام و پس از دریافت دستور قضایی، بازرسی از این مخفیگاه را در دستور کار قرار دادند.

افسران کلانتری هفت‌تیر با رعایت موازین شرعی، اقدامات لازم را انجام داده و پس از ورود به این مخفیگاه توانستند متهم تحت تعقیب را دستگیر کنند.

 

شناسایی ٢مالخر اموال مسروقه

با دستگیری آخرین مهره این پرونده، متهم که مردی سی‌وهشت ساله است ابتدا منکر هرگونه جرمی شد اما وقتی با ٢متهم دیگر پرونده روبه‌رو شد و در جریان اعترافات آن‌ها قرار گرفت، فهمید که هیچ راه فراری برایش نمانده است و برای هفتمین‌بار دستگیر شده است.این فرد که به ماده‌مخدر صنعتی شیشه اعتیاد دارد و معروف به «مهندس» است هم‌زمان با اعتراف به سرقت‌ها اعلام کرد که اموال مسروقه را به ٢مال‌خر در یکی از مناطق مشهد می‌فروخته است.

با کشیده شدن پای مال‌خران به پرونده، خیلی زود منازل مسکونی این افراد در منطقه الهیه مشهد ردزنی شد. مأموران موضوع را به مقام قضایی اعلام کردند و دستور دستگیری این افراد صادر شد. روز جمعه مأموران توانستند این افراد را دستگیر کنند.

﷯ ﷯ ﷯ 

هم‌زمان با انهدام این باند سرقت خودرو در مشهد و تشکیل پرونده برای متهمان، این افراد به همراه پرونده به مقام قضایی معرفی شدند تا به اتهاماتشان رسیدگی شود.

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه استفاده از تجهیزات ضد‌سرقت در خودروها می‌تواند تا اندازه زیادی از تعداد سرقت‌ها کم کند، اعلام کرد: یکی دیگر از اموری که منجر به کاهش احتمال سرقت خودرو یا قطعات داخلی آن می‌شود، استفاده از پارکینگ است.

سردار تقوی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی منازل پارکینگ ندارند، به ساکنان این‌گونه منازل توصیه می‌شود که در صورت امکان حتما خودروشان را در نزدیکی منزل یا جایی که امکان رصد آن وجود دارد پارک کنند.

به گفته این مقام مسئول، پارک خودرو در مناطق تاریک و مناطق دورافتاده، خطر سرقت خودرو را بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت قطعات خودرو، مطمئنا به افزایش سرقت آن نیز منجر می‌شود، بیان کرد: استفاده از دزدگیر، قفل کاپوت، قفل فرمان و پدال و همچنین قرار ندادن اشیای ارزشمند درون خودروها می‌تواند به کاهش سرقت از خودرو منجر شود.

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی از شهروندانی که در نواحی بولوار امامت، وکیل‌آباد، هفت‌تیر و معلم با سرقت خودرو یا قطعات خودرو مواجه شده‌اند خواست تا برای رسیدگی به شکایت و همچنین شناسایی سارقان به کلانتری هفت‌تیر مشهد مراجعه کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی