کد خبر : 97979
/ 06:40

انقلاب بلاک‌چین درآینده اقتصاد دنیا

همایش آشنایی استارت‌آپ‌های مشهدی با ظرفیت‌های فناوری بلاک‌چین برگزار شد

انقلاب بلاک‌چین درآینده اقتصاد دنیا

شهرآرا آنلاین - سرادار - وفایی‌نیا| تا به حال، اسم فناوری «بلاک‌چین» به گوشتان خورده است؟ بلاک‌چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلاک‌های هم‌شکل طبقه‌بندی و در بین سیستم‌های رایانه‌ای زیادی توزیع می‌شوند. اگر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه به‌هم‌پیوسته را با شبکه اینترنت عادی واضح‌تر بگوییم، باید به نحوه ذخیره‌‌‌سازی اطلاعات اشاره کنیم. اطلاعات رد‌و‌بدل‌شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند که از سوی هکرها و نهادهای مختلف قابل دسترسی و ردیابی هستند اما اطلاعات منتقل‌شده در شبکه بلاک‌چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد یا فرد حقیقی و حقوقی نمی‌دهند.

کارشناسان بر این باورند که فناوری بلاک‌چین از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار زیاد و متعددی برخوردار است و می‌تواند در صنایع و سیستم‌های مختلف بانکی، مالیاتی، بیمه، دانشگاهی و غیره به کار برده شود و تحولاتی عظیم‌ در آن‌ها ایجاد کند.

در همین زمینه رویداد «بلاک‌چین و آینده کسب و کارها» با هدف آشنایی کسب و کارها، متخصصان حوزه فین‌تک، استادان و دانشجویان و علاقه‌مندان به این حوزه، دیروز در تالار شهر برگزار شد.

در این رویداد یک‌روزه، متخصصان حوزه بلاک‌چین و استادان دانشگاه به ارائه تجربیات و دانش فنی و تجربی خود پرداختند تا مفاهیم مربوط به این فناوری کمترشناخته‌‌شده را به شرکت‌کنندگان انتقال دهند.

 

اعتماد کاربران به اعداد

در بیت‌کوین اعتبار و اعتماد کاربران به اعداد است. در این فناوری تمام اطلاعات شما در یک عدد بیست‌وپنج‌بیتی نهفته است و در این شبکه شما یک کد امنیتی دارید. کل کد‌های خصوصی‌ای که در ساختار بیت‌کوین وجود دارد به اندازه عددی به اندازه ١٠٧٧ است. این عدد به قدری بزرگ است که امکان هک کردن آن ناممکن است. امنیت شما در بیت‌کوین به خاطر همین امر است. در بیت‌کوین خدمتی داده و خدمتی گرفته می‌شود که تمام این خدمات به صورت غیرمتمرکز است و شما برای گرفتن خدمات از این سیستم، پولی پرداخت نمی‌کنید. به کمک این فناوری فقط قدرت از نهادهای متمرکز گرفته و به نهادهای غیر‌متمرکز داده می‌شود. شاید آخرین سال‌هایی را سپری می‌کنیم که مردم در دنیا به صورت سنتی افرادی را انتخاب می‌کنند‌ که کارهای کشور و شهرهایشان را انجام دهند. در سوئیس افراد مالیات‌ می‌دهند و همه رأی می‌دهند تا آن پول چگونه هزینه شود. در آینده به کمک بلاک‌چین مردم از این سیستم انتخاباتی بهره‌‌‌‌مند خواهند شد

 

تغییر پایه پول جهانی به بیت‌کوین

فناوری بلاک‌چین به ٢ بخش مالی و غیرمالی تقسیم می‌شود. در شرایط فعلی، نقش بخش مالی در دنیا پر‌رنگ‌تر است اما در آینده برنامه‌های مختلف غیر‌مالی می‌توانند نقش چشمگیرتری در زندگی ما داشته باشند و آن را با تغییرات فراوانی همراه کنند. اما بازار مالی بلاک‌چین آینده درخشانی دارد. مثلا روزانه در دنیا ۱۴ میلیارد دلار بیت‌کوین مبادله می‌شود. این بازار ارزش زیادی در دنیا دارد و ما باید بتوانیم سهم کشورمان از این بازار را بالا ببریم.

در دنیا نهادهای متمرکزی مانند بانک جهانی و دولت‌ها‌ تجارت جهانی و انتقال مالی را با اختلال مواجه می‌کنند و ممکن است تبادلات مالی سنتی در دنیا با مخاطراتی همراه شود. پایه پولی جهان براساس ارزش دلار است که سیاست‌های کشورهای قدرتمندی مثل آمریکا موجب افزایش ارزش آن می‌ شود. برای غلبه بر این قضیه، باید بتوان پایه پولی جهان را با فناوری بلاک‌چین تغییر داد و ارزهایی مانند بیت‌کوین را جایگزین دلار کرد، ارزهایی که غیر‌متمرکزند و حساب شخصی ندارند، و در شرایط فعلی که ارزش پولی ملی ما ایرانی‌ها روز‌به‌روز کمتر می‌شود، این می‌تواند بهترین راه حل دور زدن تحریم‌ها باشد.

در دنیا ۲۱ میلیون بیت‌کوین بیشتر نخواهیم داشت. ۸۰ هزار میلیارد دلار ارزش کل تجارت جهانی است که حدود ۲۵ درصد آن در دست آمریکاست. حالا اگر بخواهیم این ارزش مالی را به میزان بیت‌کوین‌های موجود در جهان تبدیل و تقسیم کنیم، ارزش هر بیت‌کوین ٨/٣ میلیون دلار خواهد شد. پس اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد، داشتن کمی بیت‌کوین در شرایط فعلی می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای آینده به حساب آید

 

بلاک‌چین زمینه‌ساز اعتماد است

اگر بخواهیم به طور کلی به بلاک‌چین نگاه کنیم، این فناوری بر مبنای عدم پردازش و حاکمیت داده‌‌ها در یک مکان است. این ویژگی برای کسب‌و‌کارهایی که می‌خواهند از حد متوسط بزرگ‌تر و فراگیرتر شوند‌ بسیار کاربردی است.

مثلا در یک کسب‌و‌کار توزیع‌محور، عدم شفافیت‌ها به دلیل تجمیع داده‌ها در یک مکان است و این مسئله نمی‌تواند خیلی امن باشد چون در این کسب‌و‌کارها اطلاعات در دست صاحب کسب‌و‌کار است و توان تغییر در آن را دارد.

از دیگر موارد مهم در بلاک‌چین، حکمرانی دیجیتال است. سیستم‌های رأی‌گیری مبتنی بر این فناوری به مردم این امکان را می‌دهند که به‌راحتی و بدون واسطه در سیاست‌های شهری یا کشوری اعمال نظر کنند و مطمئن باشند که در این نظرسنجی‌ها امکان تقلب وجود ندارد.

همچنین در کشور فین‌تک‌های فراوانی داریم که هرکدام برای خود زیرساخت‌هایی مجزا و متمرکز دار‌د. یکی از دغدغه‌های بانک مرکزی چگونگی اعتماد به سیستم و عملکرد این فین‌تک‌هاست. ضعف این سیستم‌ها در احتمال هک شدن آن‌ها و سرقت اطلاعات کاربران است اما اگر این فین‌تک‌ها بتوانند خدمات خود را بر بستر بلاک‌چین ارائه دهند، می‌تواند در کنار کمک به توسعه آن‌ها، اعتماد افراد برای استفاده از آن‌ها را بالا ببرد. در این زمینه دولت هم باید حمایت‌های لازم را انجام دهد. ما در همین زمینه در پیام‌رسان گپ یکی از اولین کیف‌پول‌های الکترونیکی مبتنی بر بلاک‌چین را راه‌اندازی کرده‌ایم که الان آماده ارائه خدمات به فین‌تک‌های دیگر هم هست.

این فناوری همچنین می‌تواند هزینه‌های کسب‌و‌کارهایی را که برای کارشان دیتاسنتر لازم دارند کاهش دهد. این کسب‌و‌کارها می‌توانند به جای خرید دیتاسنترهای گران‌قیمت، از بستر بلاک‌چین برای ذخیره داده‌های خود استفاده کنند. یکی دیگر از زمینه‌های کار با این فناوری، تولید بازی است. در سال ۲۰۱۴ شرکتی اولین بازی مبتنی بر بلاک‌چین را با نام «هانتر‌کوین» ساخت. بعد از آن بازی «کریپ‌توکینز» هم ساخته شد که هم‌اکنون ارزشی بالغ بر یک میلیون دلار دارد.

در کشور ما فناوری بلاک‌چین بیشتر با مفهوم بیت‌کوین و رمز‌ارزها گره خورده است اما امیدوارم استارت‌آپ‌هایمان بتوانند با ارائه ایده‌های جدید، از قابلیت‌های فراوان این فناوری برای توسعه کسب‌و‌کار خود استفاده کنند

 

استفاده از بلاک‌چین در مدیریت شهری

بلاک‌چین یک فناوری نوظهور در دنیا‌ست. در ایران هم این فناوری در چند وقت اخیر اهمیت پیدا کرده است و مجموعه‌های مختلف در حال کار روی آن مخصوصا با هدف ساخت رمزارزها هستند و در نهادهای حاکمیتی کشور، مباحث حقوقی و فقهی در این مورد در جریان است.

نکته قابل توجه این فناوری برای کشور ما به وجود آوردن امکانی برای دور زدن تحریم‌ها‌ست. پیش از این هم کشورهایی مانند ونزوئلا از این فناوری بدین منظور استفاده کرده‌اند. البته در دنیا روش‌های فعلی استفاده از بلاک‌چین هم به دلیل مصرف انرژی بالا در حال تغییر است. در روش‌های جدید، در حال استفاده از روش‌هایی مناسب‌‌‌تر از نظر زیست محیطی برای این کار هستند.

در مدیریت شهری می‌توان از امنیت موجود در این فناوری در مواردی مانند رد و بدل کردن اسناد محرمانه استفاده کرد. البته هنوز به دلیل ضعف در تبادلات بین دستگاهی، این استفاده عملیاتی نشده است. با ایجاد ارتباطات بین سازمانی می‌توان از این مزایا استفاده کرد. ما در مرکز نوآوری شهری این مسئله را پیگیری می‌کنیم و مجموعه‌هایی که در زمینه این فناوری ایده‌هایی برای حل مسائل شهری دارند، می‌توانند با مراجعه به این مرکز از حمایت‌های مدیریت شهری استفاده کنند. امیدوارم با همکاری بیشتر نهادهای علمی و دانشگاهی با مدیریت شهری، شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه باشیم

 

بلاک‌چین، قاتل سیستم‌های متمرکز

مؤسسه گارتنر ۱۰ روند را در ساختار آینده معرفی کرده است که یکی از آن‌ها فناوری بلاک‌چین است. بلاک‌چین چوب جادو‌ست و می‌توان با آن کارهای زیادی کرد.

بلاک‌چین در واقع یک سیستم رمزنگاری است که هر ورودی‌ای به آن بدهیم، یک مجموعه یکتا و شصت‌وچهارکاراکتری را به صورت رمز‌شده به ما می‌دهد. مجموعه‌ای از این بلاک‌ها می‌توانند بلاک‌چین یا زنجیره‌ای از بلاک‌ها را برای ما ایجاد کنند. در این مجموعه هر بلاک اطلاعات بلاک قبلی را هم در خود دارد. این بلاک‌ها به صورت غیر متمرکز در بین سیستم‌های مختلف توزیع شده و اطلاعات هیچ‌‌کدام از بلاک‌ها قابل تغییر نیستند. به همین دلیل، این فناوری به‌شدت امن است و امکان تغییر و دست‌کاری اطلاعات در آن وجود ندارد. به عنوان مثال، استفاده این فناوری در رمز ارزها به این شکل است که اطلاعات تبادل مالی را در هر بلاک به صورت یک دفتر کل قرار می‌دهد و این اطلاعات غیر‌ قابل تغییر و رمزگشایی است. ارزش این بلاک‌ها به قراردادی بستگی دارد که افراد استفاده‌کننده از این سیستم آن را پذیرفته‌اند. این قرارداد‌ها به ایجاد ارز‌رمز‌هایی مانند بیت‌کوین منجر می‌شود. مزیت واقعی فناوری بلاک‌چین در این است که سیستم‌های متمرکز که تا امروز کنترل اطلاعات را در دست داشته‌اند در آینده‌ای نزدیک این فناوری آن‌ها را نابود خواهد کرد، مثل مراکز اسناد رسمی بانک‌ها و ... 

 

اینترنت ارزش

اینترنت ارزش، نسل جدید اینترنت است که مهم‌ترین عامل شکل‌گیری آن فناوری بلاک‌چین است. قبل از بلاک‌چین، نهادهای واسطه‌ای برای مبادله ارزش میان افراد وجود داشت تا وظیفه ایجاد اعتماد بین آن ٢ فرد را بر عهده بگیرد، اما این فناوری واسطه‌ها را از بین خواهد برد. بیت‌کوین به عنوان اولین کاربرد مالی بلاک‌چین به وجود آمد و انقلابی در ابزارهای پرداخت و تبادل مالی ایجاد کرد.

با اینکه خیلی از سرمایه‌گذاران سنتی مانند وارن بافت، سرمایه‌گذار بزرگ بازارهای بورس، معتقدند پول‌های دیجیتال فاقد ارزشند، نگاهی به کاربردهای مختلف آن‌ها خلاف این مسئله را نشان می‌دهد. مثلا همین چند روز پیش مبلغی بیش از ۲۰ هزار دلار با استفاده از بیت‌کوین منتقل شد و هزینه انتقال این مبلغ در بستر بلاک‌چین، تنها ۴ دلار بود. البته بیت‌کوین و موارد مشابه آن زمانی ارزشمند‌ند که تعداد افراد بیشتری از آن‌ها استفاده کنند.

فناوری بلاک‌چین کاربردهای مختلفی دارد. تا الان بیشتر در زمینه‌های مالی و تبادلات پول‌های رمزنگاری‌شده از آن استفاده شده است اما این فناوری کاربردهای فراوان دیگری هم دارد و به نوعی می‌توان آن را آینده اقتصاد دنیا نامید.

اکنون در برهه‌ای خاص‌ از تاریخ قرار داریم و زندگی ما اینترنتی شده است‌ اما با فناوری بلاک‌چین، قرار است آینده‌ای متفاوت در مفهوم اقتصاد و کسب‌و‌کار ایجاد شود. البته هنوز نمی‌توان به صورت دقیق گفت این تغییر به چه صورت اتفاق می‌افتد.

باید ببینیم نقش ما در آینده این تغییرات چگونه خواهد بود. وظیفه ماست که این فناوری را درک و ببینیم در کسب‌و‌کار و مسائل مختلف دیگر تا چه حد می‌توانیم از آن استفاده کنیم

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی