کد خبر : 98017
/ 09:12

شائبه مهندسی

تغییر ناگهانی 2 عضو مجمع انتخاب رئیس هیئت فوتبال استان خبرساز و سؤال‌برانگیز شد

شائبه مهندسی

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - درست 104 روز از پایان دوره سرپرستی مهدی برادران می‌گذرد و بالاخره قرار است پنجشنبه همین هفته در صد و ششمین روز مجمع انتخاب رئیس جدید هیئت فوتبال استان برگزار شود، اتفاقی که با توجه به گذشت 206 روز از پایان دوره ریاست چهارساله برادران بر فوتبال استان، می‌تواند فوتبال خراسان رضوی را از بلاتکلیفی تعیین ریاست جدید نجات دهد. در این میان، هر‌چه به انتخابات پنجشنبه نزدیک‌تر می‌شویم، حرف و حدیث‌ها بیشتر می‌شود و گاه و بیگاه رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. از زمزمه‌های ائتلاف برخی از نامزدها به نفع یک نامزد خاص بگیرید تا شائبه مهندسی انتخابات با انتخاب افراد مدنظر برای حضور در مجمع.

 

مهندسی شریف

جنجال بر سر فهرست اعضای مجمع از جایی آغاز شد که دیروز خبری مبنی بر تغییر 2 عضو این مجمع رسانه‌ای شد. شایعه‌ای که خیلی زود رنگ واقعیت به خود گرفت حکایت از این داشت که نام فاطمه شریف، بانوی فوتسالیست مشهدی که پیش از این به عنوان نماینده مربیان بانوان در فهرست مجمع قرار گرفته بود، از فهرست خارج شده و زهرا بدلی که سرمربی تیم فوتسال بانوان در لیگ برتر بود، به جای او نوشته شده است. همچنین گفته شد رؤیا کلاتی، چهره جوان و ملی‌پوش تیم ملی فوتسال بانوان، هم نامش خط خورده است و مریم رضاپور (کاپیتان تیم فوتسال بانوان مشهد) در مجمع به عنوان نماینده بازیکنان خانم رأی خواهد داد. 2 تغییری که خبرش به‌سرعت حاشیه‌ساز شد خصوصا از این جهت مورد توجه قرار گرفت که این شائبه را تقویت کرد که ممکن است درست همان‌طور که برخی‌ها می‌گویند، انتخابات مجمع هیئت فوتبال رقابتی عادلانه و مبتنی بر قانون نباشد.

 

مسئله این 6 نفر از آن 43 نفر

آنچه در انتخابات رئیس هیئت فوتبال حساس و مهم شده است مسئله همه اعضا نیست. براساس مفاد قانون، 43 نفر عضو مجمع می‌توانند به نامزد مورد نظر خود رأی بدهند، 43 نفری که 27 تای آن‌ها رؤسای هیئت‌های فوتبال شهرستان‌های استان خراسان رضوی، یک نفر رئیس فدراسیون فوتبال و مجمع، یک نفر نماینده آموزش و پرورش، یک نفر مدیرکل ورزش و جوانان استان، یک نفر رئیس هیئت فوتبال استان، یک نفر مدیرعامل تیم فوتبال لیگ برتری، یک نفر مدیرعامل تیم فوتسال لیگ برتری، یک نفر مدیرعامل تیم فوتسال بانوان لیگ برتر، 3 نفر مدیران عامل تیم‌های قهرمان و دوم و سوم لیگ برتر استان، یک نفر نماینده داوران آقا، یک نفر نماینده داوران خانم، یک نفر نماینده مربیان آقا، یک نفر نماینده مربیان خانم، یک نفر نماینده بازیکنان آقا و یک نفر هم نماینده مربیان خانم هستند. در میان تمام انتخاب‌ها نام 6 نفر بسیار حائز اهمیت است زیرا ‌تکلیف رؤسای هیئت‌های شهرستان‌ها، مدیران عامل تیم‌های لیگ برتری و لیگ برتر استان مشخص است و تنها نام نماینده مربیان آقا، خانم، نماینده بازیکنان آقا و خانم و نماینده داوران آقا و خانم می‌تواند متغیر باشد، مسئله‌ای که حالا به حاشیه داغ انتخابات پیش رو تبدیل شده و تغییر نام برخی‌ها از این فهرست، جنجالی شده است.

 

چرمچی: 2 عضو بانوی مجمع تغییر کرده‌اند

دبیر هیئت فوتبال خراسان رضوی این روزها مسئولیت برگزاری جلسه مجمع و انتخابات ریاست هیئت فوتبال را به عهده دارد. جواد چرمچی تغییر برخی ‌اعضای مجمع را تأیید می‌کند و می‌گوید: ‌فاطمه شریف به ‌این علت که سال گذشته در اصفهان کار می‌کرده است از فهرست کنار گذاشته شد. رؤیا کلاتی هم چون با تیم ملی به روسیه رفته بود‌ نمی‌توانست در این مجمع حضور داشته باشد. ما مریم رضاپور، کاپیتان تیم فوتسال بانوان مشهد، را به عنوان نماینده بانوان انتخاب کردیم.» چرمچی انتخاب اعضای مجمع را منوط به تأیید هیئت رئیسه هیئت فوتبال می‌داند و می‌افزاید: در وهله اول، اگر کانون وجود داشته باشد، خود کانون‌ها فرد مورد تأییدشان را به ما معرفی می‌کنند. به عنوان مثال، اگر ما کانون مربیان داشته باشیم، کانون نماینده مربی آقایان یا بانوان را برای شرکت در مجمع به هیئت معرفی می‌کند اما اگر کانون نداشته باشیم، این هیئت رئیسه است که باید نماینده‌ها را برای شرکت در جلسه مجمع تصویب کند.‌

 

زارعی‌: به هیئت فوتبال گفتیم مدارک ندهید‌ یعنی می‌خواهید انتخابات را مهندسی کنید

معاون ورزشی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی در خصوص انتخابات پیش رو و مسئله تغییرات اسامی برخی از اعضای مجمع می‌گوید: ‌از ابتدا قرار بود بدلی به عنوان نماینده مربیان بانوان معرفی شود اما بعد از برخی اعتراضات، قرار شد فاطمه شریف نماینده مربیان بانوان در جلسه مجمع باشد و برای ایشان دعوت‌نامه هم ارسال شد اما باز نمی‌دانیم چه شد که تصمیم گرفتند دوباره بدلی را به عنوان نماینده مربیان بانوان معرفی کنند.‌ وی‌ می‌افزاید: ‌ما به هیئت فوتبال گفتیم: برای ما فرقی ندارد بدلی باشد یا شریف اما هر‌کدام را برمی‌دارید و نفر دیگر را به عنوان یکی از اعضای مجمع معرفی می‌کنید، باید مدارک آن را برای بررسی به ما بدهید. اگر این کار را نکنید، یعنی می‌خواهید انتخابات را مهندسی کنید و نظر خودتان باشد.‌ امیر زارعی درباره حداکثر زمان اعلام اسامی نهایی اعضای مجمع می‌گوید: ‌ما این ایراد را به فدراسیون فوتبال گرفتیم و گفتیم نامزد باید بداند چه کسانی اعضای مجمع هستند تا برود و برنامه‌هایش را به آن‌ها برای رأی دادن ارائه ‌دهد، اما دوستان در فدراسیون می‌گویند طبق اساسنامه مورد تأیید AFC تا یک روز قبل از برگزاری جلسه مجمع این امکان وجود دارد.‌ زارعی در خصوص این مسئله که می‌گویند فاطمه شریف سال گذشته در اصفهان مربیگری کرده و به همین علت از فهرست کنار گذاشته شده است، این در حالی است که عباس چمنیان، نماینده مربیان آقا، اصلا چند سال است که در مشهد مربیگری نمی‌کند. وی می‌گوید: ما هم به این تناقضات معترضیم. قرار شد برادران به اداره کل ورزش و جوانان بیاید و در رابطه فهرست نهایی اعضای مجمع صحبت کنیم، اما ایشان (تا لحظه نگارش این گزارش) نیامد.»

 

انتظار یک انتخابات قانونی

با همه این بحث‌ها و تفسیرهای گوناگون از قانون، خواسته جامعه فوتبال استان در برهه کنونی برگزاری یک انتخابات سالم و بر اساس قانون است. شاید تغییر یکی دو نام در لیست رأی دهندگان مجمع تأثیر چندانی بر نتیجه انتخابات نداشته باشد اما نگرانی همه اهالی فوتبال بر سر جریانی است که شائبه یک انتخابات مهندسی شده را به وجود می‌آورد. فوتبال خراسان در سال‌ پیش رو با احتمال بالای آسیایی شدن پدیده شهرخودرو، می‌تواند فرصتی طلایی برای بازگشت به روزهای اوج خود داشته باشد، روزهایی که بازیکن‌سازی و حضور مقتدر در لیگ‌های مختلف کشوری، نام خراسان را به خطه‌ای فوتبال‌خیز شهره کرده بود.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی