• خانه
  • یادداشت
  • رمضان در جهان اسلام به‌ مثابه جشن
کد خبر : 98018
/ 09:12
حجت الاسلام محمد علی ابطحی

رمضان در جهان اسلام به‌ مثابه جشن

رمضان در جهان اسلام به‌ مثابه جشن

شهرآرا آنلاین - در دنیای اسلام ماه رمضان فرصتی متفاوت است، هم از لحاظ معنوی و هم از نظر آداب و سنن. رمضان در بیشتر نقاط اسلام بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین جشن است، ماه شادی، فولکلورهای محلی، ماه خوشحالی. حتی در دورانی که در بسیاری...از کشورهای اسلامی مظاهر دین‌داری کم‌رنگ‌تر شده، باز هم به فولکلور و سنت‌های جمعی ماه رمضان آسیبی جدی وارد نشده است. در آنجاها شاید بشود گفت رمضان بیش از رنگ ایدئولوژیک، رنگ جشن‌های ملی دارد.

در شروع ماه رمضان، هزاران پیامک «کل عام و انتم بخیر» در کشورهای عربی رد و بدل می‌شود. این تبریکی است که برای آغاز سال نو استفاده می‌شود؛ یعنی در حقیقت همان اتفاقی که در آغاز سال نو می‌افتد و نو شدن سال برای مردم فارغ از دین و مذهب یک اتفاق ملی است، رمضان هم جشنی ملی است، و همه این مناسبت را جزئی از شادمانی عمومی می‌دانند. سایه جشنواره‌ایِ ماه رمضان در خیلی از کشورهای اسلامی بیش از سایه دینی آن است.

گرچه در حوزه رفتار دینی هم در بیشتر کشورهای اسلامی روزه گرفتن هنوز هم پرشمارترین عمل عبادی است، خیلی از کسانی که به عبادات دیگر مثل نماز خواندن کم‌توجه هستند، در روزه گرفتن جدی‌ترند و با روزه شوخی ندارند! این سال‌ها که ماهواره همه دنیا را در مقابل دیدگان همه قرار داده است، پیگیری این مسئله راحت‌تر است.

از نیمه ماه شعبان در همه تلویزیون‌های دنیا تبلیغات گسترده سریال‌های مخصوص رمضان آغاز می‌شود و کمتر شبکه‌ای در دنیای اسلام حتی در کشورهای آسیایی مسلمان یافت می‌شود که سریال ویژه رمضان پخش نکند. البته محتوای این سریال‌ها الزاما مذهبی نیست. مهم این است که این فصل اوج سریال‌سازی است، مثل مناسبت‌های سینمایی دنیا .کشورهای مصر و سوریه مراکز اصلی ساخت سریال‌های عربی هستند که از قبل، از سوی تلویزیون‌های کشورهای مختلف خریداری می‌شوند تا در رمضان پخش شوند.

در کنار جشنواره سریالی و سینمایی رمضانی، از اتفاقات هنری فراگیر در کشورهای عربی برپایی خیمه‌هایی رمضانی است که در سطوح لاکچری در هر یک از آن‌ها از قبل اعلام می‌شود که خوانندگان معروف عرب در آن شب‌ها اجرا دارند و حق پخش اختصاصی آن را یکی از شبکه‌های معروف می‌خرد. پذیرایی در خیمه‌ها هم یکی از گران‌ترین پذیرایی‌هاست. در حقیقت شب‌های رمضان شب‌های زنده جهان اسلام است.

از ویژگی‌های دیگر ماه رمضان سنت‌های محلی به‌خصوص تهیه انواع غذاها و شیرینی‌های ویژه این ماه است .در عمده کشورهای اسلامی غذاهای رمضانی ‌به‌خصوص شیرینی‌های ویژه آن معروف است. حتی در بسیاری از کشورها شیرینی‌های رمضانی شهرستان‌ها متفاوت از یکدیگر است.

شاید تکیه‌ بر شیرینی‌های متفاوت هم نشئت‌گرفته از شادی رمضان باشد. رمضان بیشترین شباهت را در مناسبت‌های ایرانی با جشن‌های نوروزی دارد .قطعا در یک مناسبت واحد، در رمضان بیشترین چراغانی‌ها در سراسر دنیای اسلام انجام می‌شود .چراغانی‌ها به کشورهای عربی اختصاص‌ ندارد. بیشتر این مراسم شاد در کشورهای مسلمان ‌یا مسلمان‌نشین آسیایی و آفریقایی هم در رمضان انجام می‌شود.

در تشیع دعا غنای بیشتری دارد. مضامین عاشقانه و مناجات‌های دوست‌داشتنی درباره رابطه بشر با خالق از ‌فرق اسلامی دیگر بیشتر است. دعای مشهور ابوحمزه آن‌قدر مضامین عالی دارد که در مجموعه‌های عرفانی و عاشقانه دیگر، چنین گفت‌وگوهایی کمتر دیده می‌شود. به همین دلیل، رمضان شیعیان بیشتر با عطر مناجات عجین است.

در هر حال، رمضان فرصتی متفاوتی است، چه از لحاظ آداب و سنت‌های محلی و چه ازنظر ارتباط‌های شخصی با خدا. حلول ماه رمضان مبارک باشد! یکدیگر را دعا کنیم! 

 

فعال سیاسی

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی