کد خبر : 98064
/ 07:44

طعم بازی و نوع‌دوستی

«پویش هم‌بازی شو»؛ به همت شهرداری ، شهرآرامحله منطقه9 و کلوپ پاندا برگزار شد

طعم بازی و نوع‌دوستی

شهرآرا آنلاین - عطار- تصویر اول قطاری است رنگارنگ از کودکانی که حکم کوپه‌های قطار را دارند و از همان بیرون بوستان وفا نرم‌نرمک به سمت غرفه هلال احمر می‌آیند تا هر کدام عشقشان را به هم‌نوعانشان که حالا بحران سیل را هنوز در زندگی‌شان دارند، در قالب یک ماشین، عروسک یا اسباب بازی هدیه کنند. تصویر بعدی یک میز است از دست‌سازه‌های گلی کودکان که دستان کوچکشان را به کار گرفته‌اند برای ساختن این سازه‌ها. صدای مجری مهربان برنامه در گوشم می‌پیچد؛ انگار همان سازه‌های گلی کوچک را به مزایده گذاشته‌اند؛« 10هزار تومان یک، 10هزار تومان دو، 10 هزار تومان ....» تصویر سوم دستان کوچک و بزرگ آدم‌هایی است که آمده‌اند تا شده در کالبد یک اسکناس چندهزار تومانی همدردی خود را بر قلب کودکان سیل‌زده حکاکی کنند. اینجا بوستان وفاست؛ جشنواره پویش مردمی هم‌بازی شو. تدارکش را شهرداری منطقه با همکاری شهرآرامحله و کلوپ پاندا و چند گروه دیگر ورزشی‌تفریحی و کودکانه داده‌اند. قرار است همدلی‌ها را کادوپیچ کنند و به دست کودکان سیل‌زده برسانند.

 

بزم شادی‌های کودکانه خانوادگی

معاون فرهنگی منطقه قصد دارد با این پویش برای کودکان سیل‌زده اسباب‌بازی جمع کند و در کنار آن با چند شب شاد خانوادگی، شهروندان این حوالی را مهمان بزمی خانوادگی کنند.

یک‌سو صفحه مارپله روی زمین پهن است و چند بازیکن کوچک و بزرگ با تاسی بزرگ روی آن بازی می‌کنند. سوی دیگر صدای عمو ورزش در تریبون می‌پیچد و شوق و شور طناب‌کشی کودکان به راه است. تدارکی که برای هیجان‌های خانوادگی دیده شده است، این است که به‌نوعی با هر بازی رنج سنی خاصی از اعضای خانواده مشارکت داشته باشند. یک‌سو بازی‌های جمعی پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی در حال اجراست. یکی از غرفه‌ها میزی را در محوطه گذاشته است تا خانواده‌ها بتوانند در آن بازی‌های فکری‌ای که آموزش هم داده می‌شود، اجرا کنند. در این چند شب بوستان وفا مملو از شادی و نشاط کودکانی است که در میان هیجان بازی‌ها می‌پیچد و تا اوج می‌رود.

در این فضا از غرفه غذاهای سنتی شهروندان سیل‌زده کلات تا غرفه فروش اسباب‌بازی و بازی فکری و غرفه ورزشی و  غرفه روان‌شناسی نقاشی‌های کودکان و غرفه نقاشی پاندا هر کدام مملو از انبوه مراجعانی است که آمده‌اند تا ساعاتی از روزشان را به فعالیت‌های شاد و مفید ورزشی‌تفریحی بپردازند و غرفه‌های شهرآرا و هلال احمر و کوله‌پشتی و پاندا هر کدام وظیفه‌ای کودک‌پسند به عهده دارند.

135587.jpg

سود فروش به نفع سیل‌زدگان

در میان غرفه‌های مستقر در بوستان 2غرفه  درصدی از سود فروششان را برای کمک به سیل‌زدگان در نظر گرفته‌اند؛ غرفه اسباب‌بازی و غرفه فروش بازی‌های فکری قرار است 10درصد از فروش خود را به کودکان سیل‌زده اختصاص دهند. مسئول غرفه می‌گوید: برنامه در راستای کمک به کودکان است و ما هم پیش‌قدم در این اقدام خداپسندانه شدیم تا مردم هم به‌نوعی تشویق شوند و با رغبت بیشتری به هم‌نوعان سیل‌زده‌شان کمک کنند.

 

2عروسک غول‌آسا و یک پاندا

2عروسک غول‌آسای دختر و پسر در غرفه هلال‌احمر، هدایا را از کودکان تحویل می‌‌گیرند و عروسک پاندا هم در میان شهروندان راه می‌رود و در گرفتن عکس‌های سلفی و یادگاری کودکان و بزرگ‌ترها مشارکت دارد. عروسک‌ها میان هیاهوی بچه‌ها آن‌ها را دعوت می‌کنند که با دست‌های کوچکشان هدایای نقدی خود را در صندوق هلال احمر بیندازند. این جشن در کنار شادی‌های خانوادگی‌ای که برای بچه‌ها دارد، محبت و نوع‌دوستی و همدلی را یادشان می‌دهد. 

قدرتی، معاون فرهنگی شهرداری منطقه، دراین‌باره می‌گوید: این جشنواره از یک‌سو همبستگی میان خانواده‌ها را در برنامه‌های جمعی‌اش سبب می‌شود و از سوی دیگر به بچه‌ها می‌آموزد وقتی هم‌نوعشان دچار شرایط بحران است کمک‌کردن به او یکی از فعالیت‌های مؤثر تربیتی است.

 

در پس یک تجربه موفق

معاون فرهنگی شهرداری منطقه درباره دلایل برگزاری این جشنواره توضیح می‌دهد: از آنجایی که تجربه بسیار خوبی در جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان در بولوار هاشمیه داشتیم و کمک‌های مادی و کالاهای بسیار زیادی برای کمک به سیل‌زدگان جمع‌آوری کردیم با ارائه این طرح در جمع‌آوری اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده به معاونت فرهنگی‌اجتماعی تصمیم گرفتیم تا جشنواره‌ای برای تحقق این هدف تدارک ببینیم.

135586.jpg

باز‌ های خانوادگی‌اش جذاب است

پویا رفسنجانی نوجوان 15ساله‌ای است که در غرفه بازی‌های فکری نشسته و مشغول بازی جمعی است. می‌گوید: دو شب است که از این برنامه مطلع شده‌ام و در بازی‌ها مشارکت دارم. بازی‌های فکری خانوادگی ارائه شده در این جشنواره بسیار جذاب است. این برنامه از نظر من بسیار مهیج است، همچنین با چند بازی که همراه خانواده می‌توانم انجام دهم آشنا شده‌ام. پدر و مادرم را هم در منزل ترغیب کرده‌ام تا بخشی از زمان حضورمان در منزل به بازی جمعی اختصاص پیدا کند.

 او می‌گوید: می‌دانم هدف از این برنامه کمک به کودکان سیل‌زده است و من و پدر و مادرم نیز از غرفه اسباب‌بازی خرید کردیم و به غرفه هلال احمر هدیه دادیم تا به دست هم‌نوعانمان در شهر‍‌های سیل‌زده برسد.

 

هر چه کنی به خود کنی...

با مریم سرفراززمانی هم‌کلام می‌شوم که در حال کمک نقدی به غرفه هلال احمر است. می‌گوید: هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی....  و توضیح می‌دهد: شاید روزی خدایی نکرده ما و فرزندانمان هم در شرایط مشابه قرار بگیریم و نیاز به کمک هم‌نوعانمان در شهرهای دیگر داشته باشیم. از قدیم گفته‌اند با هر دست بدهی با همان دست پس می‌گیری. ما هم برای همین که در وقت سختی خدا به دادمان برسد، سعی می‌کنیم در اندازه وسعمان به کودکان سیل‌زده کمک کنیم.

 

کاش این برنامه در همه بوستان‌ها برگزار می‌شد

علی رمضان‌پور همراه خانواده‌اش به این جشنواره آمده و می‌گوید شب سومی است که به بهانه این مراسم همراه خانواده‌اش در بوستان وفا حضور پیدا کرده است.

 او توضیح می‌دهد: برنامه و استقبال از آن بسیار خوب است و شهروندان همین با هم بودن‌ها را در مراودات روزمره نیاز دارند. اگر این برنامه در همه بوستان‌ها برگزار شود فضای صمیمی و مهیجی در بوستان‌ها ایجاد می‌شود که مردم می‌توانند از تفریحات سالم این فضاها استفاده بهینه‌ای داشته باشند.

135588.jpg

پویشی فراگیر در شهر مشهد

باز صدای مجری برنامه در میان هیاهوی بازی‌های خانوادگی که در بوستان چند شبی است جریان دارد، می‌پیچد:« بابا و مامانای عزیز. با هدیه یک اسباب بازی زیبا به کودکان سیل‌زده از طریق غرفه هلال احمر دل اونا رو هم شاد می‌کنید و مثل لبخند کودکانتون بر لب اونا هم لبخند زیبایی می‌نشونین...»

در این شب‌ها یکی از مهمانان ویژه رضا دانایی، معاون فرهنگی ومشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، است که درباره این برنامه می‌گوید: این برنامه پویشی فراگیر در شهر مشهد است و قرار است در مناطق 13گانه مشهد برگزار شود.

او می‌افزاید: اجرای این پویش در کنار ایجاد شادی و نشاط برای همشهریان می‌تواند در کنار هدف ترویج شادی و نشاط و همبستگی میان خانواده‌ها، منجر به لبخند کودکان سیل‌زده از طریق اهدای اسباب‌بازی نیز شود.

این مسئول می‌گوید: این پویش در روزهای آتی در محله‌های دیگر نیز ادامه می‌یابد اما در مراحل بعدی تصمیم بر این است که جانمایی به جز بوستان‌ها برای آن در نظر گرفته شود تا شهروندان مختص حضور در آن و برای کمک به کودکان سیل‌زده در آن شرکت کنند.

 دانایی همچنین اسباب‌بازی‌هایی را برای اهدا به غرفه هلال احمر خریداری کرده و از این طریق مسئولان و شهروندان را تشویق به این عمل نوع‌دوستانه می‌کند.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی