کد خبر : 98072
/ 07:55
در باب وانتی‌های خرید و فروش سیار در منطقه

کاسبی اعصاب خرد کن

«سبزی آش، سبزی قورمه‌سبزی، سبزی خوردن»، یا «آبگرمکن کهنه، یخچال دست دوم، دمپایی پاره خریداریم»... اصلا نمی‌شود زندگی شهری را بدون شنیدن این صداها تجربه کرده باشید،

کاسبی اعصاب خرد کن

شهرآرا آنلاین - چوپان- کاملان/  صداهای مزاحم و روی اعصابی که در یک ظهر گرم بهاری یا تابستانی و یا در هر وقت دیگری از روز و سال شنیده می‌شنود و می‌خواهند همه چیز زندگی شما را بخرند یا کلی چیزهای دیگر به شما بفروشند! این صداهای گوش‌خراشی که نام شکیل‌تر آن آلودگی صوتی است اما زمانی که نوزاد کوچکتان را تازه خوابانده‌اید یا پدر پیر و مریضتان در خانه مشغول استراحت است، بیش از هر زمان دیگری جانفرسا و تحمل ناپذیر می‌شود و حال سؤال این است که آیا این کاسبی اعصاب‌ خُرد کن اجازه قانونی برای ایجاد چنین آلودگی صوتی دارد و نظر شهروندان منطقه ما که البته طی رسیدن شکایت‌هایی در این‌باره به سراغشان رفتیم، چیست؟

 

مصداق بارز جرم

آنچه پیش از همه این‌ها باید بگوییم این است که ایجاد آلودگی صوتی یا همان بلندگو دست گرفتن و داد و هوار کردن راننده محترم وانتی در آن، مصداق بارز جرم است. مطابق با آیین‌نامه جلوگیری از آلودگی صوتی چنین کاری نه تنها جرم است بلکه مجازات نیز در پی دارد. در ماده 27 این آیین‌نامه آمده است:« ایجاد هر گونه آلودگی صوتی بیش از حد مجاز ممنوع است و مسئولان آلودگی حاصل از منابع متفرقه و منابع خانگی و همچنین عاملان آلودگی صوتی به جزای نقدی از 30هزار ریال تا 300هزار‌ ریال و در صورت تکرار از یکصد هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم خواهند شد.» پس تا اینجای کار دریافتیم این اقدام نه تنها نقض حقوق شهروندی است بلکه جرم محسوب می‌شود و هر چند ناچیز اما مجازات هم در پی دارد.

 

صداهای ضبط شده

در ادامه و قبل از آنکه وارد بحث شویم، خاطرنشان کردن یک نکته خالی از لطف نیست، آن هم اینکه آن زمان‌ها که ما بچه‌های دهه شصت و هفتاد چادر گل‌دار مادرمان را می‌گرفتیم و با او که مشغول خریدن پارچه‌های رنگ‌ و وارنگ از اصغرآقا وانتی می‌شد در کوچه می‌ایستادیم، صدایی که از وانت می‌آمد خاص خود اصغرآقا وانتی بود و همه اهل محل هم این صدا را می‌شناختند اما این روزها و با پیشرفت فناوری! وانتی‌های محترم برای خُردکردن اعصاب مردم حتی به خودشان زحمت تکرار مداوم جمله‌های جان‌خراششان را هم نمی‌دهند و با صداهای ضبط شده به سراغ من و شما می‌آیند، برای درک بهتر این موضوع کافی است در گوگل جمله صدای وانتی ضایعاتی، سبزی فروشی یا هر چیزی که می‌خواهید را سرچ کنید!

 

این‌ رسم کاسبی نیست

وانتی‌ها حتی اگر در بهترین ساعت روز هم وارد کوچه و خیابان‌ها شوند و شروع کنند به تبلیغ اجناسی که می‌خواهند بفروشند یا بخرند، بازهم هیچ‌کس از آن‌ها با آغوش باز استقبال نمی‌کند، چون این یک اصل طبیعی است که هیچ‌کدام از ما از سروصدای بی‌خودی و اضافی که از قضا عنصر گوش‌خراشی هم به آن اضافه شده است، خوشمان نمی‌آید. وانتی‌ها اما درست زمانی سروکله‌شان پیدا می‌شود که همه در حال استراحت هستند، پس باز هم طبیعی است که چندنفری پیدا شوند و با داد و بی‌داد و دعوا از خجالتشان دربیایند. خانم نوروزی که تازه از یک دعوای درست و حسابی با یکی از وانتی‌ها فارغ شده است به ما می‌گوید:« آرامش و آسایش را از ما گرفته‌اند. وقت و بی‌وقت می‌آیند اینجا، با آن صدای گوش‌خراششان سبزی و میوه می‌فروشند. هیچ فکر نمی‌کنند که الان همه در حال استراحت هستند. بچه شیرخوار من به سختی تازه خوابش برده بود که با صدای این آقا دوباره بیدار شد و بنای گریه کردن گذاشت.» منصور احمدی هم از دیگر معترضان به وانتی‌هاست و می‌گوید:« 4روز دیگر هوا گرم می‌شود و لازم است که پنجره‌های خانه را باز کنیم. اما مگر از دست صدای وانتی‌ها جرئت می‌کنیم. مدام روی اعصابمان رژه می‌روند. انگار می‌خواهند به هرقیمتی که شده، ولو آزار و اذیت مردم، جنسشان را بفروشند اما اینکه رسم کاسبی نیست.»

135601.jpg

ما چه گناهی کردیم؟

شهروند دیگری هم به جمعمان اضافه می‌شود و درحالی‌ که فیلمی از سروصدای عجیب و غریب وانتی‌ها در بولوار فاطمیه نشانمان می‌دهد، بیان می‌کند:« امروز ظهر 3وانت هم‌زمان با هم شروع کردند به تبلیغ کردن اجناس خودشان و برای اینکه نگذارند صدای دیگری به گوش مردم برسد، دائماً صدای بلندگوی خود را بیشتر می‌کردند. این‌قدر که کل بولوار را صدای نخراشیده و گوش‌خراششان برداشته بود. ما چه گناهی کردیم که سر ظهر می‌خواهیم استراحت کنیم؟ چرا شهرداری جلو آزار و اذیتشان را نمی‌گیرد؟ مگر آلودگی صوتی ایجاد کردن جرم نیست؟»

 

در صورت مشاهده یا گزارش برخورد می‌کنیم

سید محمود حسینی دشت بیاض، رئیس اداره خدمات شهری شهرداری منطقه 10، در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: در اینکه این اقدام وانتی‌ها یک امر غیرمجاز و خلاف قانون است، شکی نیست، همان‌طور که دستفروش‌ها و دوره‌گردها از مصادیق سد معبر هستند، وانتی‌ها هم مصداق سد معبر بوده و افزون بر آن باعث ایجاد آلودگی صوتی، مزاحمت و نقض حقوق شهروندان می‌شوند. شناسایی این افراد از 2 طریق انجام می‌شود اول اینکه گشت‌های ما در گشت‌زنی‌های منطقه‌ای با آنان برخورد داشته باشند و دوم اینکه شهروندان طی تماس با مرکز ارتباطات مردمی شهرداری مشهد با شماره 137 و یا واحد خدمات شهری شهرداری یا سد معبر شهرداری منطقه با شماره 31295743 و 31295727 و یا 31295855 شکایت خود را مطرح کنند، وظیفه ما در این بخش، رفع سد معبر است اما ابتدا به تذکر بسنده می‌کنیم و در گام‌های بعدی ضبط اموال و هدایت خودرو به پارکینگ را نیز داریم.

وی ادامه می‌دهد: بعضی از این متخلفان در هنگام برخورد و تذکر مقاومت می‌کنند که در این صورت ما نسبت به کسب وسایل آن‌ها و در گام بعدی ارسال خودرو به پارکینگ اقدام می‌کنیم اما خب برخی هم نسبت به تذکرات واکنش منفی ندارند و نمی‌توان در همان گام اول برخورد جدی داشت. البته خب این نکته در خور توجه است که تذکر برای این افراد زیاد کارساز نیست چرا که جای ثابتی ندارند، ما وقتی در گام اول به یک واحد صنفی متخلف تذکر می‌دهیم می‌توانیم در گام بعدی نتیجه این تذکر را بررسی کنیم و در صورت رفع نشدن برخوردهای لازم بعدی را انجام دهیم ولی برای مشاغل مزاحمی از جمله وانت‌بارهای فروش سیار این امکان تا حدود زیادی فراهم نیست.

 

سهم 20 درصدی منطقه از وانتی‌های مزاحم

محمد امین نجیب، مدیر مرکز ارتباطات مردمی شهرداری مشهد 137 ، درباره تماس‌های شکایت مردمی در باب وانتی‌های فروش سیار مزاحم تصریح می‌کند: در سال گذشته تعداد کل تماس‌هایی که از شهر مشهد با این مرکز برای شکایت درباره مزاحمت‌های وانتی‌های خرید و فروش سیار انجام شده 911 مورد بوده است که از این تعداد 186 مورد مربوط به منطقه 10 شهر مشهد است.

با یک حساب سرانگشتی در میابیم که این آمار چیزی بیش از 20 درصد است و این میزان بین 13 منطقه شهرداری آمار در خور توجهی است، به هر حال بهترین راه رسیدگی به این گونه جرایم تماس و گزارش‌های مردمی از طریق شماره‌ تماس‌هایی است که در همین گزارش به آن‌ها اشاره شد. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی