کد خبر : 98085
/ 08:06

ثامن پس از 300 روز

بزرگ‌ترین ورزشگاه شرق کشور بعد از آغاز پروژه مرمت در سال 97، ‌به‌آرامی به روزهای بهره‌برداری نزدیک می‌شود

ثامن پس از 300 روز

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان‌ - همه چیز برای ثبت قاب های ماندگار خاطرات فوتبال مشهد از خوردن کلنگی در ده کیلومتری جاده شاندیز در سال 1373 آغاز گردید که بنا شد مساحت چهارصدهکتاری یک زمین خشک بیابانی را به ورزشگاهی با گنجایش 35 هزار نفر برای هواداران فوتبال شهر بدل کند. 10 سال بعد از این اتفاق بود که محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهور وقت، روبان افتتاح ثامن را برید تا فوتبال خراسان روزهای پرچالش و پرامیدی پیش رو ببیند. ورزشگاه ثامن الائمه مشهد بنا بود در فاز دوم ساخت (طبقه دوم) به ظرفیت 60 هزار نفر برسد، اتفاقی که هرگز رقم نخورد و دوری مسافت ورزشگاه از مشهد، دسترسی نداشتن اتوبوس های شهری به این مکان و نتایج ضعیف وقت تیم های مشهدی سبب شد هرگز به بار ننشیند و ورزشگاه پرخاطره فوتبال مشهد در دهه 80 آرام آرام به دست فراموشی سپرده شود، ورزشگاهی که سال گذشته بعد از پایان لیگ برتر، مجوز برگزاری بازی در آن از سوی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به دلیل آنچه خرابی اسکوربرد و چمن نامطلوب بیان شد لغو گردید. ثامن حالا بعد از گذشت نزدیک به 300 روز از آغاز پروژه مرمت در تیرماه سال 97 آرام آرام رنگ و رویی نو به خود گرفته است و به نظر می رسد بتواند در فصل آینده لیگ برتر فوتبال و حتی شاید در لیگ قهرمانان آسیا (برای پدیده شهرخودرو) میزبان سربلندی برای فوتبال این شهر باشد.

 

13 سال در مدار خاطره

ضربه فریدون فضلی روی اشتباه محرز مدافعان پرسپولیس جشن افتتاحیه ثامن را رؤیایی کرد، جایی که نه 35 هزار نفر به تعداد گنجایش ورزشگاه، بلکه 40 هزار نفر، یعنی 5000 نفر بیش ا ز ظرفیت، علاقه مندان فوتبال مشهد آمده بودند تا در قاب خاطره تاریخ ثبت شوند. ابومسلمی که حالا دیگر نیست آن روز در سوم دی ماه 1383 توانست در دیدار افتتاحیه ورزشگاه ثامن الائمه مشهد در چهارچوب هفته چهاردهم لیگ برتر چهارم مقابل پرسپولیسی که چند هفته ای بود روی نوار پیروزی گام برمی داشت به برتری یک بر صفر برسد، پیروزی شیرین تر از عسل. غول آهنی ثامن در طول 13 سال حضورش در مدار زندگی، تراژدی ها، فکاهی ها و کمدی های بی شماری را در دنیای فوتبال به نظاره نشسته است. از همان پیروزی روز افتتاحیه و لبخندی که بر لبان هواداران فوتبال مشهد نشست تا شکست ناباورانه در روز طلایی مشکی ها در فینال جام حذفی در ضربات پنالتی که چهره جوان های راه کوبیده و ورزشگاه رفته را در هم کشید و اشک را روی گونه هایشان غلتاند. ورزشگاه ثامن در آخرین قاب خاطراتش در سال گذشته و در آخرین بازی فصلی که به نابودی سیاه جامگان انجامید میزبان شکست یک بر صفر یک تیم مشکی دیگر مقابل پارس جم جنوبی بود، آخرین دیداری که تا امروز در ثامن برگزار شد.

 

زردی چمن، اسکوربرد خراب

دیگر نه وضعیت چمن ورزشگاه بسامان بود و نه اسکوربردهای سیاری که از این ور و آن ور جور می شد جواب گوی اعتراض سازمان لیگ بود. ورزشگاه ثامن بعد از 13 سال دویدن در مسیر خاطره، از نفس افتاده بود و مسئولان سازمان لیگ اگر هیچ نکته دیگری را برای تعطیلی این ورزشگاه قانع کننده نمی دانستند، همین وضعیت چمن و خرابی اسکوربرد کافی بود تا حکم به لغو برگزاری مسابقات در آن را صادر کنند.

 

از وعده نونواری تا خلف وعده

پروژه مرمت ورزشگاه ثامن الائمه با کمی تأخیر آغاز شد. پروژه ای که قرار بود اردیبهشت ماه و بعد از پایان لیگ برتر هفدهم کلید بخورد، چند ماه دیرتر و اواخر تیر آغاز شد. با این همه، امیر زارعی، معاون ورزشی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، همان موقع اعلام کرد ورزشگاه ثامن تا بهمن یا اسفند 97 به بهره برداری می رسد، اتفاقی که رقم نخورد و ورزشگاه پرخاطره شهر در سال 97 نونوار نشد.

135609.jpg

ثامن جدید به روایت مدیرکل ورزش

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی حالا ابعاد تازه ای از وضعیت پروژه مرمت ورزشگاه ثامن الائمه مشهد را بازگو می کند. فرزاد فتاحی در این باره گفت: در همان ابتدای حضور در ورزش استان، به بحث ورزشگاه ثامن ورود کردیم. اگر ثامن می خواهد رونق بگیرد، باید همه زیرساخت ها را ببینیم، و فقط با ورزشگاه فوتبال رونق نمی گیرد. فتاحی مراحل ورودش به مسئله ورزشگاه ثامن را این طور تشریح کرد: در اولین گام، بحث ورزشگاه را پیگیری کردیم. پیش از این، بودجه خوبی به آن تخصیص پیدا کرده بود. پیمانکار خوبی نیز پای کار آمد. چمن هیتینگ نداشت که تجهیز شد و «چمن مصلح» برای نخستین بار در مشهد اجرا شد که فناوری جدیدی است. این چمن به راحتی از زمین جدا نمی شود و ریشه آن در توری قرار می گیرد. وی افزود: شروع کار مجموعه منوط شده بود به گازکشی مجموعه زیرا در تمام این سال ها مجموعه ثامن گازکشی نداشت که انجام شد و 700 میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود. دِبی چاه آب نیز آنکه به ما تعلق گرفته است بسیار کم است و در حال رایزنی برای افزایش سهم هستیم. مدیرکل ورزش و جوانان با اشاره به مشکل اسکوربرد تصریح کرد: بزرگ ترین اسکوربرد ایران در ثامن نصب شد و آماده بهره برداری است یک میلیارد برای سکوها در نظر گرفته ایم زیرا سکوها ایراد دارند و باید تعمیر شوند. اگر جابه جایی اعتبار به مبلغ یک میلیارد و 300 میلیون تومان صورت گیرد می توانیم زمینی تمرینی با چمن طبیعی را در کنار ورزشگاه ثامن داشته باشیم تا مشکل محل تمرین پدیده حل شود. فتاحی در مورد پیشنهاد ایجاد یک کمپ در مجموعه ثامن برای پدیده اظهار کرد: با پدیده شهر خودرو صحبت کرده ایم و حاضریم مجموعه ثامن را در اختیارشان به صورت کامل قرار دهیم زیرا همه امکانات در آن وجود دارد و اگر یک هتل بزنند به یک کمپ خوب تبدیل می شود.

 

چشم انتظار ثامن نو در لیگ نوزدهم

حالا که پای نونواری ثامن در میان است، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان درباره ورودی ورزشگاه ثامن که در سال های اخیر وجهه خوبی نداشته است وعده می دهد که بعد از برگزاری جلسه با استانداری، مشکل اردوگاه اتباع را حل کند و اگر نمی توان آن را جا به جا کرد دست کم ورودی اش را از ورزشگاه ثامن جدا کند. در کنار آن پروژه های نیمه تمام و زمین مانده، سالن چند منظوره ثامن، پیست موتورسواری، سوارکاری و ... هم بناست مورد توجه ویژه قرار بگیرد. حالا که وضعیت ورزشگاه ثامن الائمه مشهد رو به سامان است، نگاه خیلی ها به آن است تا ورزشگاه دور از شهر باری دیگر بازگشایی شود بلکه هواداران با استقبال های پرشور چهل هزارنفری شان باری دیگر مسیر جاده مشهد-شاندیز را رنگ و بویی فوتبالی بدهند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی