کد خبر : 98104
/ 08:27

حصر دولتی ناکام ماند

با حمایت مجلسی ها تصویب نهایی لایحه مالیات بر ارزش افزوده منوط به اعمال اصلاحات مد نظر شهرداری ها شد

حصر دولتی ناکام ماند

شهرآرا آنلاین -  مسعود سلطانی| ١٠ روزی می‌شود که مدیران کلان‌شهرها و رسانه‌ها با لایحه مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کرده‌اند. روزنامه شهرآرا نیز پس از ارائه این لایحه به مجلس در ٢ گزارش با تیتر‌های «حصر دولتی شهرداری‌ها» و «دست مجلس در جیب شهرداری‌ها» به نقد و بررسی آن پرداخت.

این مخالفت‌ها و مواضع کارشناسی روز گذشته صحن علنی مجلس شورای اسلامی را تحت تاثیر خود قرار داد و حتی نمایندگان موافق با لایحه نیز به این انتقادات واکنش مثبت نشان دادند و در نتیجه تصویب نهایی این قانون به اعمال اصلاحات و رفع ایرادهای مد نظر شهرداری‌ها منوط شد. با این حال، کلیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده روز گذشته با ١١٨ رأی موافق، ۵٨ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ١٩۵ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید و کمیسیون اقتصادی ملزم شد ‌برای اصلاح ایرادها و ابهامات درباره این لایحه وارد عمل شود.

 

﷯ نمایندگان مخالف چه گفتند؟

شاید عجیب‌ترین مخالفت از سوی حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر، ابراز شد. او به فرایند بررسی لایحه در کمیسیون اقتصادی ایراد گرفت و گفت: این لایحه به صورت ماده‌به‌ماده در کمیسیون اقتصادی بررسی نشده و گویا کمیته‌ای سه‌نفره آن را بررسی کرده‌ است. این در حالی است که کمیسیون از نظر قانونی حق واگذاری اختیارات خود را به کمیته‌ها ندارد.

وی درباره عواقب تصویب این لایحه نیز هشدار داد و گفت: در صورت تصویب نهایی این لایحه، اختیارات شوراهای روستاها و شهر و شهرداری‌ها گرفته ‌و به دستگاه‌های دولتی واگذار می‌شود.

اگرچه این انتقاد افشاگرانه به کمیسیون اقتصادی از سوی محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بی‌جواب ماند، علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس، به این موضوع واکنش نشان داد. او که در زمان بررسی این دستور جلسه ریاست صحن علنی را بر عهده داشت گفت: ما صحبت‌های رئیس کمیسیون را می‌پذیریم که گفت‌ لایحه در کمیسیون بررسی شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز در مخالفت با کلیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده گفت: بیش از ٢ سال این لایحه در دستور کار کمیسیون قرار گرفته اما در جلسات معدودی از نمایندگان شورای عالی استان‌ها و شهرداری‌ها دعوت شده است. با این حال، نظرات کارشناسی نمایندگان شورای عالی استان‌ها در لایحه موجود ترتیب اثر داده نشده است.

‌حیدرعلی عابدی افزود: در بیانیه کمیسیون معاونان برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری‌های کلان‌شهر به چالش‌های پیش روی مدیریت شهری در ارتباط با این لایحه اشاره شده است. همچنین مغایرت‌های مواد این لایحه با برخی از اصول قانون اساسی و مواد قانون برنامه ششم توسعه و قانون برنامه‌های توسعه کشور نیز بیان شده است.

عابدی یادآور شد: در مواد این لایحه، شاهد از بین رفتن اختیارات شوراهای شهر و روستا و حتی در برخی موارد شهرداری‌ها هستیم. متأسفانه درآمدهای شهری تحت الشعاع قرار می‌گیرد و ردیف‌های هزینه‌ای برای شهرداری‌ها ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر، موجب تبدیل شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به نهادهای دولتی خواهد شد. همچنین در نحوه توزیع عوارض شاهد مغایرت‌هایی با متن برنامه ششم توسعه هستیم به نوعی که اختیارات از شوراها گرفته خواهد شد.

مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود، نیز در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: در صورت تصویب این لایحه، قیمت کالاهای اساسی و غیراساسی در کشور گران می‌شود و درآمد شهرداری‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد.

 

﷯ نمایندگان موافق چه گفتند؟

شاید اصلی‌ترین استدلال نمایندگان موافق با لایحه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح ٣۵ اشکالی است که در سالیان گذشته داد تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را درآورده است. در قانون جدید، اصابت مالیات به فعالیت‌های تولیدی حذف شده است. این درحالی است که در قانون قبلی که قرار بود مالیات بر مصرف باشد، فعالیت‌های تولیدی نیز مورد اصابت قانون مالیات بر ارزش افزوده بودند.

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در موافقت با کلیات این لایحه گفت: این لایحه ۵/٢ سال قبل از سوی دولت به مجلس ارائه شده است. وی در تشریح نقاط قوت این لایحه نیز گفت: شفافیت اقتصادی با اجرای نظام جامع مالیاتی، اصلاح فرایند دادرسی پرونده‌های مالیاتی، کمک به وصول عادلانه مالیات، استرداد مالیاتی و حمایت از تولید از ویژگی‌های مهم این لایحه است. پورابراهیمی تصریح کرد: معاون پارلمانی شهرداری تهران در جریان بررسی این لایحه در کمیسیون حضور داشت و مصوبات کمیسیون با مشورت ایشان بود.

 

﷯ درآمد‌ شهرداری‌ها افزایش می‌یابد

پس از طرح نظرات موافق و مخالف درباره این لایحه، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد و رئیس کمیته بررسی این لایحه، به ارائه توضیحات درباره به خطر افتادن درآمدهای پایدار شهرداری‌ها در این لایحه پرداخت.

او این لایحه را انقلابی در نظام مالیاتی کشور دانست و گفت: شبهه‌ای که در مورد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مطرح می‌شود اشتباه است. نگرانی این است که دولت و سازمان امور مالیاتی، درآمد‌های مالیات را می‌گیرند و به خزانه واریز می‌کنند و بعد شهرداری‌ها برای گرفتن سهمشان باید دوندگی کنند!

نماینده مردم مشهد و کلات ادامه داد: شهرداری‌ها لازم نیست ‌برای دریافت درآمد خود به دولت التماس کنند. سهم دولت از درآمدهای مالیاتی به خزانه واریز می‌شود، اما سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به خزانه واریز نمی‌شود بلکه وارد حسابی متمرکز خواهد شد.

بحرینی ادامه داد: در این لایحه سهم دولت از مالیات بر ارزش افزوده کاهش، و سهم شهرداری‌ها از ٣٠ درصد به ۵٠ درصد افزایش یافته است که این امر موجب افزایش درآمد شهرداری‌ها می‌شود.

نماینده مردم مشهد افزود: قانون موقتی که اکنون در حال اجرا‌ست، مسیری برای فساد اداری درست کرده است که فعال اقتصادی در آن نابود می‌شود. در قانون جدید این رویه‌ها اصلاح شده است.

 

﷯ نمایندگان پارلمان شهری چه می‌گویند؟

﷯بر خلاف سیاست تمرکززدایی

این لایحه واکنش‌های زیادی را حتی در روز گذشته به همراه داشت. محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، در توییتر خود نوشت ‌نمی‌شود: هر تصمیمی را بدون مشورت گرفت اما توقع داشت پاسخ‌گوی مسائل شهرها ما باشیم. نمی‌شود شعار تقویت نهادهای مدنی برآمده از رأی مردم و تمرکززدایی داد اما با لوایحی چون «‌مالیات بر ارزش افزوده» شوراها را در مضیقه قرار داد. لایحه مذکور با مشورت کارشناسان مدیریت شهری تدوین شده است؟ مسلما خیر.

 

﷯دست دولت در جیب شهرداری

‌رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد نیز گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده اصل حاکمیت مردم در تصمیم‌گیری‌ها را مخدوش می‌کند. سید محسن حسینی‌پویا اظهار کرد: این لایحه برخلاف تمرکززدایی عمل می‌کند و اختیارات شوراهای شهر و شهرداری‌ها، یعنی اختیارات حکومت‌های محلی، را به نفع حکومت مرکزی کاهش می‌دهد.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد با تأکید بر اینکه دولت باید بخشی از هزینه‌های شهرها را تقبل کند‌ افزود: با این لایحه، کار برعکس شده است و دولت نه‌تنها هیچ کمکی به بودجه شهرها نمی‌کند، بلکه دست در جیب شهرداری‌ها می‌برد. این امر قابل قبول نیست و شهرها را ورشکسته خواهد کرد.

 

﷯جراحی اقتصادی برای تعیین تکلیف درآمدهای شهرداری

رئیس کمیسیون اقتصادی، ‌سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد نیز گفت: امروز کشور ما نیازمند یک جراحی اقتصادی برای تعیین تکلیف درآمدهای پایدار شهرداری‌ها‌ست. احمد نوروزی اظهار کرد: ٣۵ سال از زمانی که دولت به ارائه لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها مکلف شده گذشته است. ما نیازمند یک جراحی اقتصادی برای تعیین تکلیف درآمدهای پایدار شهرداری‌ها هستیم تا شهرداری‌ها برای تأمین هزینه‌های جاری و نگهداری شهر مجبور به فروش تراکم و تغییر کاربری نباشند.

 

﷯ کسری ۶٠ درصدی بودجه 

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، و مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها، نیز طی نامه‌ای به رؤسای شوراهای شهرهای مراکز استان‌ها و شهرداران شهرهای مراکز استان‌ها در خصوص «لایحه مالیات بر ارزش افزوده» ابراز نگرانی کردند. در این نامه که با موضوع «هشدار در خصوص مقابله با فاجعه حذف اختیارات شوراها» نوشته شده آمده است: این لایحه به خصوص مواد ٧، ٩، ٢٧، ٣٠، ٣٨، ٣٩، ۴١ و ۴٩ در صورت تصویب، به حذف اختیارات قانونی شوراها در زمینه وضع عوارض و درآمدهای محلی، دولتی شدن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و تمرکز‌گرایی شدید امور محلی در وزارتخانه‌های کشور و اقتصاد منجر می‌شود. از دیگر نتایج لایحه مالیات بر ارزش افزوده آن است که در صورت تصویب، کسری بودجه بیش از ۶۰ درصد به شهرداری‌های کشور تحمیل خواهد شد. بنابراین قطعا شهرداری‌ها در انجام امور خدماتی و زیر‌ساختی شهرها دچار بحران و معضل اساسی می‌شوند.

 

﷯ سرانجام چه خواهد شد؟

با توجه به حجم انتقادات وارد‌شده از سوی نمایندگان پارلمان‌های شهری و حتی نمایندگان مجلس به این لایحه، احتمالا لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی اصلاح خواهد شد. انتظار می‌رود ‌کمیسیون اقتصادی مجلس پاسخ روشنی به نگرانی‌ پارلمان‌های شهری بدهد ‌یا بندهایی از این قانون را که ناقض قوانین بالادستی است ‌اصلاح کند. صحبت نمایندگان موافق با لایحه از جمله رئیس کمیسیون اقتصادی و همین‌طور رئیس کمیته بررسی این لایحه نیز نشان داد ‌اصلاحات شهرداری‌ها در این قانون انجام خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی