کد خبر : 98106
/ 08:32

صدای سرهنگ کم شد

سرهنگ علیفر بابت شور و فریاد بیش از حد در گزارش هایش از تلویزیون تذکر گرفت

صدای سرهنگ کم شد

شهرآرا آنلاین - فروزان نیا - باباپور - سرهنگ علیفر را همه به فریادهای بلندش وسط گزارش و هیجان زیادی که به بازی می‌دهد می‌شناسیم، مخصوصا وقتی یکی از تیم‌ها گل بزند و شروع کند به گفتن «توی دروازه»؛ آن وقت است که به قول یک کاربر توئیتری حتی اگر تلویزیون را میوت کنی، باز هم صدای سرهنگ علیفر به گوش می‌رسد. اتفاقا به تازگی همین فریادهای بلند صدای مسئولان صدا و سیما را درآورده و به علیفر تذکر داده‌اند. حالا سرهنگ یا باید قول بدهد گزارش‌هایش را آرام انجام دهد یا مجبور می‌شود از دنیای گزارشگری خداحافظی کند. او بابت همین گزارش‌های منحصر به فردش محبوب شده بود و طرف‌داران حتی برایش پیج اینستاگرام هم ساختند که دنبال‌کنندگان یکی از این پیج‌ها به ١٣٨هزار نفر هم رسیده بود.

 

 خوراک دابسمش

یکی دیگر از دلایل محبوبیت سرهنگ علیفر دابسمش‌های متنوعی است که با گزارش‌های او ساخته شده است. معروف‌ترین کسی هم که رشته تخصصی‌اش در ساخت دابسمش، گزارش‌های سرهنگ است، محسن بروفر است. بروفر به قدری معروف شد که گاهی سرهنگ علیفر هم در دابسمش‌هایش به صورت افتخاری حضور پیدا می‌کرد. همین شهرت علیفر در دابسمش‌ها برخی را به این فکر انداخت که نکند علیفر عمدا نمک گزارش‌ها را زیاد می‌کند که خوراک بهتری برای دابسمش‌سازها فراهم شود، خودش هم در مصاحبه‌ای گفته نه تنها به آن‌ها خوراک می‌دهد که دابسمش‌سازان با او مشورت می‌کنند و از خودش می‌پرسند کدام دابسمش‌شان برای انتشار بهتر است.

 

سرهنگ علیه کی‌روش

سرهنگ علیفر حاشیه‌های زیادی داشته است، از سوتی جست‌وجو اطلاعات ورزشگاه‌ها در ویکی‌پدیا بگیرید تا گیر دادنش به ریخت و ظاهر ویدال. اما یکی از حاشیه‌های مهم او صحبت‌هایش علیه کارلوس کی‌روش بود، او معتقد است کی‌روش از ١٢ماه سال ٩ماهش را پرتغال بوده و تنها کاری که می‌کرده ارنج تیم بوده است. ارنج کردن تیم ملی هم کاری ندارد، هر سرمربی دیگری می‌تواند بهترین دفاع راست، مهاجم و دروازه‌بان را انتخاب کند. او حتی پیشنهاد کرده بود خودش را سرمربی تیم ملی فوتبال بگذارند و همین موضوع واکنش کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. یکی از آن‌ها نوشته بود: «سرهنگ علیفر گفته: چرا من رو سر‌مربی تیم ملی نمی‌کنند. این انتخاب قطعا میتونه به نفع مردم ایران باشه اگه سرهنگ واقعا قول بده بعد از اینکه سرمربی تیم ملی شد دیگه برامون فوتبال گزارش نکنه.»

 

داستان پر سر و صدای دو کلمه‌ای

اگر در قسمت جست‌وجوی توئیتر «سرهنگ علیفر» را جست‌وجو کنید، توئیت‌های زیادی درمورد او نوشته شده که همگی با شیوه گزارش او و صدای بلندش شوخی کرده‌اند و او را داستان پر سر و صدای دو کلمه‌ای خوانده‌اند. مثلا کاربری پیشنهاد خوبی برای استفاده از این انرژی داده است: «می‌خوام صدای سرهنگ علیفر موقع اعلام گل رو بذارم آلارم گوشیم. به هرحال یا بیدار میشم یا به خواب ابدی میرم.» کاربر دیگری هم اعتقاد داشت سرهنگ علیفر و صدای آهسته دو عبارت نامانوس هستند که به هم نمی‌آیند و در این باره نوشت: «هر موقع دیدید سرهنگ علیفر صداشو آورده پایین صدای تلویزیونو نبرید بالا، تله است.» 

 با تمام این واکنش‌ها و شوخی‌ها، به نظر می‌رسد سرهنگ علیفر هنوز هم جزو گزارشگرهای محبوب فوتبالی‌‌هاست و مردم از شنیدن گزارش و فریادهایش لذت می‌برند. در چند نظرسنجی تلگرامی که در کانال‌های فوتبالی انجام شده است، سرهنگ علیفر در جایگاه دوم یا سوم قرار گرفته است. در دنیا هم گزارشگران زیادی وجود دارند که بابت فریاد زدن و بروز اغراق شده احساساتشان محبوب هستند و به نظر می‌رسد سرهنگ علیفر هم تلاش می‌کند اسم خودش را در میان آن‌ها جا بدهد. البته که برخی فوتبال دوستان و مسئولان سیما ابراز احساسات او را ساختگی و غیر واقعی می‌دانند و حالا باید ببینیم سرهنگ با چه ترفندی می‌تواند هم طرف دارانش را از گزارش‌هایش راضی نگه دارد، هم مسئولان تلویزیون را. 

 

پرشور‌ترین گزارشگران دنیا

دنیای عرب پر از گزارشگرهایی است که انرژی در گزارششان موج می‌زند و تکه‌کلام‌ها و ابراز هیجان‌هایشان آدم را به خنده وا می‌دارد. یکی از شناخته شده‌ترین این چهره‌ها عصام الشوالی، مفسر و گزارشگر معروف تونسی است که در شبکه الجزیره فوتبال گزارش می‌کند. عصام الشوالی علاوه بر گزارش‌های داغ و تکه‌کلام‌های خنده‌دارش حین گزارش که در سایت‌های ایرانی به وفور یافت می‌شود، بابت یک موضوع دیگر هم در ایران بیشتر از سایر گزارشگران شناخته شده است. او بر خلاف بیشتر گزارشگران عرب طرف‌دار ٢باشگاه استقلال و پرسپولیس است. کد کنار مطلب را اسکن کنید و گزارش الشوالی بعد از گل مسی را ببینید تا متوجه شوید چرا از او اسم بردیم.

شنیده‌اید که بعضی گزارشگرها وقتی تیمی گل می‌زند کلمه «گل» را تا جایی که می‌توانند می‌کشند؟ آندرس کانتور، گزارشگر و خبرنگار ورزشی پنجاه‌وهفت ساله آرژانتینی پایه‌گذار این کار است. او علاقه زیادی به فوتبال اسپانیا دارد و بیشتر بازی‌های لالیگا را گزارش می‌کند. وقتی در طول بازی توپی وارد دروازه می‌شود فریاد «گــــــــل» کاتور به صدا در می‌آید و تا ٢٠ ثانیه ادامه پیدا می‌کند. همین ویژگی برای او شهرت جهانی به ارمغان آورده است و گزارشگرهای زیادی در دنیا از این کار او تقلید کرده‌اند. کلیپ‌های او در یوتیوب میلیون‌ها بار دیده شده است که نشان می‌دهد خیلی‌ها دوست دارند صحنه‌های گل را با گزارش پر شور اندرس کانتور بشنوند.

پیشنهاد می‌کنم اول کد مطلب را اسکن کنید و جیغ‌های کارلو زامپا هنگام گلزنی تیم رم به لاتزیو را بشنوید تا متوجه شوید چرا به او پر شورترین گزارشگر ایتالیا می‌گویند. او با تکه‌کلام‌هایی مثل «Mamma Mia» در دنیای فوتبال شناخته شده است. خیلی‌ها می‌گویند وقتی زامپا دارد صحنه گلی را گزارش می‌کند، هر لحظه احتمال می‌دهند که سکته کند و همان‌جا پشت میکروفن بمیرد. فوتبال برای مردم ایتالیا موضوع بسیار مهم و جدی به شمار می‌رود و همین قضیه باعث می‌شود که گزارشگران سعی کنند هر چه دارند وقت گزارش بروز بدهند و حاصلش می‌شود پدیده‌هایی مثل زامپا.

«در آمریکا هر وقت طوفان میاد، براش یک اسم انتخاب می‌کنن. اگر اسم یکیشون رو مسی بذارن، کار عاقلانه اینه که سریعا منطقه رو تخلیه کنید.»، «قانون‌جنگل همیشه اینه که فقط یک پادشاه وجود داره، یک پادشاه، یک شیر، یک لیونل.»، «اگر به پله مروارید سیاه میگن، مسی یک رشته‌ مرواریده». این‌ها توصیف‌های یک طرفدار دو آتشه مسی نیست، بلکه توصیف‌های ری هادسون بازیکن، مربی اسبق انگلیسی و گزارشگر  شبکه بِل‌ان است که در وصف لیونل مسی گفته است. هیجان و توصیفات اغراق شده هادسون درباره بازیکنان و مسابقه برای او شهرتی جهانی ساخته است. کد مطلب را اسکن کنید تا مجموعه‌ای از گزارش‌های هادسون هنگام گلزنی‌های مسی را ببینید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی