کد خبر : 98126
/ 06:11
مروری بر فعالیت‌های اجرایی شهر توس در آستانه سالروز بزرگداشت حکیم سخن

از احداث جلوخان تا احیای کهن‌دژ

شهر تاریخی توس بعد از تحمل سال‌ها محرومیت، بلاتکلیفی و حاشیه‌نشینی این روزها سیمای زیباتری دارد

از احداث جلوخان تا احیای کهن‌دژ

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی- شهر تاریخی توس بعد از تحمل سال‌ها محرومیت، بلاتکلیفی و حاشیه‌نشینی این روزها سیمای زیباتری دارد و به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده‌ است که هرکس در گوشه و کنار آن مشغول خدمت‌رسانی است. از پروژه جلوخان آرامگاه که هر روز 200کارگر و بنا در آن فعال هستند تا مرمت برج و باروی شهر کهن توس، از جولان ماشین‌های رفت‌وروب در کوچه‌پس‌کوچه‌ها تا آسفالت خیابان‌ها و بازپیرایی میادین و معابر. گویی هرکسی دستی بر آتش دارد عزم خود را جزم کرده است تا حال و هوای شهر توس در آستانه سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی آفتابی باشد. برای اطلاع از چند و چون فعالیت‌های در دست اجرا، گفت‌وگویی با مدیر پروژه بهسازی و عمران توس انجام داده‌ایم که در سطور بعدی خواهید خواند.

 

اجرای پروژه در محدوده 360هکتاری

مسعود افخمی درباره فعالیت‌های اجرایی مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی در محدوده منفصل توس به خبرنگار شهرآرامحله گفت: شهر تاریخی توس با وسعت 3400هکتار از سال92 به‌عنوان محدوده منفصل به شهرداری منطقه12 ضمیمه شده است. از مجموع اراضی شهر توس، محدوده آرامگاه فردوسی که 360هکتار است و به‌وسیله دیواری گلی باعنوان برج و باروی توس جدا می‌شود، تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد. با توجه به محدودیت منابع مالی، نبود طرح جامع تفصیلی و زمان‌بربودن فرآیند تملک اراضی، بیشتر پروژه‌های تعریف‌شده شهر تاریخی توس در این محدوده قرار گرفته است، چراکه این اراضی نیازی به خرید از بخش خصوصی و اخذ مالکیت ندارند.

135670.jpg

جلوخان آرامگاه فردوسی

مدیر پروژه بهسازی و عمران توس درباره فرآیند احداث جلوخان آرامگاه فردوسی، گفت: اولین پروژه‌ای که از نظر کارشناسان بسیار ضروری و لازم الاجرا می‌نمود، بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی بود. پارک 7هکتاری که در دو فاز طراحی شده است و فاز اول آن به وسعت 1/3هکتار در 25اردیبهشت امسال و هم‌زمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به بهره‌برداری خواهد رسید. به محض پایان فاز اول پروژه، عملیات اجرایی فاز دوم به وسعت 9/3 هکتار آغاز خواهد شد و تا پایان سال یا نهایت 25اردیبهشت سال99 افتتاح خواهد شد.

وی افزود: مشاور در طراحی فضای داخلی جلوخان بسیار محدود شده بود، چراکه سازمان میراث فرهنگی اصرار داشت سازه و طرح اجرایی، ساختمان آرامگاه فردوسی را تحت‌الشعاع قرار ندهد، از همین رو معماری به کار رفته در جلوخان، به سبک معماری ساده ایرانی و بسیار زیبا و برگرفته از سازه آرامگاه فردوسی است. در این فضا بر حفظ درختان بومی که قدمت 50 تا 60ساله دارند و همچنین بر حفظ داشته‌های موجود در جلوخان و حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی این فضا به‌عنوان یک ره‌باغ و ایجادنشدن هرگونه ساخت‌وسازی تأکید شد. همچنین مقرر شد هیچ سازه‌ای نداشته و بارگذاری در محل شکل نگیرد تا این فضا فقط حالت پیش‌خوان و ره‌باغ باشد.

 

پارک پردیس توس

مسعود افخمی تصریح کرد: پروژه بعدی پارک 30هکتاری پردیس توس، حدفاصل پل کشف‌رود تا جلوخان آرامگاه فردوسی است. به‌تازگی شرکت مشاور بافت شهر که پیش از این پروژه‌هایی مانند پارک وکیل‌آباد، کوهسنگی و بخشی از پروژه عظیم پارک جمشیدیه تهران را در رزومه کاری خود می‌بیند، به‌عنوان طراح و مشاور پروژه انتخاب شده است. این شرکت فعالیت خود را از ابتدای فروردین امسال آغاز کرده و قرار است در مدت 9ماه پلان اجرایی پارک پردیس را برای اجرا به پیمانکار ارائه دهد.

وی در ادامه گفت: مشاور در پروژه پردیس، آزادی عمل بیشتری دارد و 10هزار مترمربع فضای مسقف شامل آمفی تئاتر، بازارچه سنتی، فرهنگ‌سرا و... در پروژه پیش‌بینی شده است. احتمال شروع پروژه فوق زودتر از موعد مقرر وجود دارد و بخشی از پروژه به صورت طراحی و ساخت اجرا خواهد شد.

 

رودپارک

افخمی در ادامه خاطرنشان کرد: دیگر پروژه‌ای که در دست بررسی و اقدام است، پروژه رودپارک20هکتاری موسوم رودباره است. هدف از اجرای این پروژه از بین بردن فضای ناخوشایند و زیباسازی اطراف کشف‌رود بوده و قرار است پروژه‌ای شبیه آنچه در پارک چهل بازه انجام شد، صورت پذیرد. این پروژه با هماهنگی آب منطقه‌ای اجرا شده، همچنین مشاور طرح انتخاب شده و فاز اول آن نیز تهیه شده است.

135671.jpg

کهن‌دژ

مدیر پروژه بهسازی و عمران توس درباره مشخصات و نحوه اجرای برج و باروی توس گفت: احیای برج و باروی توس از دیگر پروژه‌هایی است که به همت سازمان میراث فرهنگی در حال اجراست. دیوار شهرتاریخی توس به طول 7000متر، ارتفاع 9متر و عرض 6متر است، همچنین این دیوار شامل 106نیم‌برج و 4دروازه اصلی به نام‌های رودبار، نیشابور، رزان و مرو می‌باشد که 1000سال قدمت دارد و قسمت اعظم آن فروریخته است.وی افزود: اولویت احیای برج و باروی توس از دروازه رودبار و به سمت دروازه‌های نیشابور و مرو ادامه خواهد یافت. افخمی تأکید کرد: در پروژه یادشده عملیات اجرای فونداسیون و پایه چینی انجام شده و در برخی نقاط دیوار هم تا ارتفاع یک متر پیشروی داشته است اما مشکل اصلی در این پروژه و دیگر پروژه‌های مرمت بنا، سرعت کم اجراست. دیوار خشتی است و مرمت آن نیز با خشت انجام می‌شود و عواملی مانند باران، رطوبت و سرما فرآیند پروژه را مختل خواهد کرد. در این جنس کارها، دقت در کار و ظرافت در اجرا از هر آیتمی حتی سرعت مهم‌تر است و در اولویت قرار دارد.

 

خانه اربابی

مسعود افخمی در پایان از مرمت خانه اربابی نام برد و گفت: پروژه احیای عمارت اربابی از آن دست فعالیت‌هایی است که در خارج از محدوده 360هکتاری در حال اجراست. این عمارت در زمینی به مساحت 5000هزار مترمربع با بنایی به وسعت 400مترمربع در روستای چهاربرج قرار دارد و قدمت آن به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی اول برمی‌گردد.وی خاطرنشان کرد: به همت سازمان اقتصادی شهرداری مشهد، این بنا طی یک قرارداد 10ساله از مالک اجاره شده و  مرمت شده است. محیطی فوق‌العاده زیبا و دلنشین که اگر دخالت بموقع شهرداری مشهد در کار نبود، چه‌بسا در بارندگی‌های اخیر این بنای زیبا تخریب می‌شد. مرمت بنای اربابی در دومرحله تعریف شده است که در فاز نخست محوطه‌سازی با آجرفرش، تعویض و اصلاح در و پنجره‌ها، مرمت نمای بیرونی امارت و جداره داخلی دیوارهای باغ اصلاح و بازسازی می‌شود. در این فرآیند سعی بر این است که اصل ساده‌سازی مطابق با معماری ایرانی رعایت شود، به‌طوری که اصالت بنای امارت را تحت الشعاع قرار ندهد. در این پروژه هدف نهایی حفظ آثار تاریخی در کنار صرفه اقتصادی برای مدیریت شهری است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی