کد خبر : 98132
/ 06:22
نبود اعتبار، سرطاق‌های خیابان چهارباغ را زیر خروارها خاک برد

آسفالت روی اثر تاریخی!

اثر تاریخی کشف‌شده خیابان چهارباغ پر از خاک و با آسفالت پوشانده شد!

آسفالت روی اثر تاریخی!

شهرآرا آنلاین - نظامی | آنچه هست، اینکه در دی‌ماه سال‌ گذشته با گودبرداری‌های شهرداری در ابتدای خیابان چهارباغ، 3 سرطاق با انواع آجر و کاشی‌های رنگی سر از زمین بیرون آورد. اثری که بخشی از آن در همان 10 روز اول کشف با سیمان پوشانده شد؛ درحالی که احتمال می‌رفت با کنده‌کاری آن ادامه مسیر تاریخی ظاهر شود. این اتفاق نگرانی در دل مردم انداخت که نکند این اثر هم مانند اثر تاریخی کشف‌شده در خیایان امام‌خمینی(ره) و کوچه باغ حسن‌خان بعد از مدتی با خاک پر و روی آن سیمان و آسفالت کشیده‌شود. حال همین اتفاق افتاد و این اثر هم مانند نمونه‌های مشابهش با خاک پر و آسفالت شد تا به عنوان معبر؛ خودروها از روی آن عبور کنند!

موضوعی که مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی منطقه ثامن مشهد چرایی آن را به نبود اعتبارهای دولتی ربط می‌دهد.

وفا ثابتی در توضیح پوشانده شدن این اثر تاریخی با آسفالت می‌گوید: مستندسازی از این اثر تاریخی در 10 روز اول انجام شد و از آنجا که اعتبار برای ایجاد سایت در این محدوده نبود، با اجرای تمهیداتی فضا پوشانده شد.

وی با تأکید بر اینکه چاره‌ای جز پوشاندن اثر تاریخی برای حفاظت از آن نداشتیم، می‌گوید: لایه‌های تاریخی در زیر معابر و خانه‌ها وجود دارد که تاکنون چندین نمونه از آن در گودبرداری‌ها هم بیرون آمده است، اما آشکارسازی آن‌ها چندان آسان نیست و به منابع مالی نیاز دارد.

به گفته وی به همین دلیل این اثر تاریخی با توجه به دانه‌بندی خاک با تمهیداتی پوشانده شد تا با این روش برای آینده حفظ شود.

135684.jpg

قابلیت آشکارسازی در وسط معبر امکان‌پذیر نبود

ثابتی با ابراز بی‌اطلاعی از نتیجه تحقیقات روی این سازه برای نشان دادن قدمت آن می‌گوید: علاوه بر محدودیت منابع مالی در این خصوص، وجود معبر اصلی در این نقطه هم از عوامل محدودکننده بود.

آن‌طور که وی می‌گوید، قابلیت آشکارسازی در وسط معبر نبود؛ چراکه محل عبورومرور خودروهای زیادی در نزدیکی حرم است. از همین رو اگر این اثر به‌صورت چاله هم بیرون ‌می‌ماند، در بارندگی‌های اخیر آسیب زیادی می‌دید.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا این اثر تاریخی به‌صورت سایت حفظ نشد، حرف از ارزش آثار تاریخی به میان می‌آورد و می‌افزاید: برای ایجاد سایت باید ویژگی‌های تاریخی مدنظر قرار گیرد، از طرف دیگر هر آب‌انباری را نمی‌شود در شهر بیرون گذاشت و حفظ کرد. در این اثر تاریخی هم شرایط برای ایجاد سایت مهیا نبود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی