کد خبر : 98137
/ 06:31
بررسی وضعیت گزینه‌های نهایی تیم ملی امید

5 فرمانده به‌دنبال جانشینی زلاتکو

با فسخ قرارداد مربی کروات تیم امید، رؤسای فدراسیون انتخاب گزینه مناسب ایران برای جانشینی زلاتکو کرانچار را در دستورکار قرار دادند.

5 فرمانده به‌دنبال جانشینی زلاتکو

شهرآرا آنلاین -  با نزدیک‌شدن به زمان بازی‌های انتخابی المپیک2020 توکیو و همین‌طور قهرمانی زیر 23سال آسیا، فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک با جمع‌بندی روی گزارش‌های فنی پیرامون عملکرد زلاتکو کرانچار در سکان رهبری امیدهای ایران تصمیم به فسخ قرارداد مرد کروات گرفتند تا رسما انتخاب گزینه‌ای ایرانی تأیید شود. صحبت‌های مهدی تاج درپی فسخ قرارداد با کرانچار حضور یک مربی ایرانی در رأس کادر فنی تیم امید را قطعی کرد؛ اما رئیس فدراسیون هیچ اشاره‌ای به اینکه گزینه‌ها چه کسانی هستند، نکرد تا گمانه‌زنی‌ها درباره سرمربی امید به اوج برسد. براساس شنیده‌ها درحال‌حاضر 5 مربی داخلی این شانس را دارند که هدایت تیم امید را در دست بگیرند. از این جمع 2 مربی به‌عنوان گزینه‌های نهایی روی میز سران فدراسیون قرار گرفته‌اند. اما حضور این 2 گزینه به‌عنوان جانشین کرانچار، چندان آسان نیست؛ چون فدراسیون با محدودیت‌های مالی زیادی در راه عقد قرارداد با مربی جدید مواجه است و 2 گزینه نهایی نیز جزو مربیان گران‌قیمت شاغل در لیگ برتر هستند.

 

امیر قلعه‌نویی

امیر قلعه‌نویی یکی از این گزینه‌ها محسوب می‌شود. پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر این‌روزها دوباره سپاهان را به مدعی جدی قهرمانی تبدیل کرده است. با توجه به اینکه قرارداد قلعه‌نویی و سپاهان در پایان فصل به پایان می‌رسد و هنوز مذاکراتی درباره تمدید آن صورت نگرفته، فدراسیون نام او را برای هدایت امیدها در صدر فهرست قرار داده است؛ اما قلعه‌نویی جزو گران‌ترین مربیان داخلی ایران محسوب می‌شود و توافق او با فدراسیون، پروسه‌ای دشوار و دوراز‌ذهن محسوب می‌گردد.

 

یحیی گل‌محمدی

یحیی گل‌محمدی، دیگرگزینه نهایی قلمداد می‌شود؛ نامی که در یکی‌دو ماه گذشته مدام به نیمکت امیدهای ایران لینک شد، اما واکنش‌ها به آن متفاوت بود. یحیی با پدیده در یکی از بهترین فصل‌های فوتبالی نماینده مشهد، تنها یک قدم تا رسیدن به کسب سهمیه فاصله دارد. گل‌محمدی مثل تمام سال‌های گذشته با اعتماد به بازیکنان جوان و گمنام، این موفقیت را رقم زد تا نشان دهد کارکردن با استعدادهای جوان را بهتر از هر کسی بلد است. یحیی هم درست مثل قلعه‌نویی گران‌قیمت است و بعید به نظر می‌رسد فدراسیون بتواند با او به توافق برسد؛ مگر اینکه وسوسه کار‌کردن در رده ملی، گل‌محمدی را به سرمربی جدید امیدهای ایران تبدیل کند.

 

نکونام، مهدوی‌کیا و ویسی

سه گزینه دیگر در فهرست دیده می‌شوند. جواد نکونام، کاپیتان سابق تیم ملی، نیز مثل یحیی در این مدت بارها نامش به گوش رسید؛ اما تأیید نشد. حال گفته می‌شود رؤسای فدراسیون با توجه به اینکه دنبال مربی باتجربه‌تری هستند، کم‌تجربه‌بودن سرمربی سابق نساجی ممکن است تنهانگرانی در راه انتخاب این چهره مطرح فوتبال ملی برای رسیدن به اهدافی که در سر می‌پروراند، باشد. مهدی مهدوی‌کیا‌ دیگرچهره سرشناس فوتبال ایران است که نامش در این فهرست دیده می‌شود؛ اما موشک هامبورگی‌ها با توجه به اقامت در آلمان، همکاری‌اش با فدراسیون مبهم خواهد بود، به‌ویژه که در این سال‌ها نگاه متفاوتی از مهدوی‌کیا در قبال سیستم حاکم دیده شده است. عبدا... ویسی آخرین نام در این فهرست پنج‌نفره است. عبدا... با سابقه خوب در لیگ برتر که کسب یک عنوان قهرمانی با استقلال خوزستان در لیگ برتر و رساندن شاهین شهرداری بوشهر به لیگ برتر بعد از سال‌ها دوری از سطح اول باشگاهی ایران توانست کارنامه درخشانی از خود به جا بگذارد. او نیز کارکردن با جوانان مستعد را خوب بلد است و شاید به‌همین‌خاطر هم نامش در بین گزینه‌ها دیده می‌شود، اما ازآنجاکه در سطح ملی هیچ سابقه‌ای ندارد، شانس او را برای تصدی این پست کم کرده است. ذکر این نکته بد نیست که این 3 گزینه نسبت به امیر و یحیی، رقم قراردادشان بسیار پایین است.

باوجود این گمانه‌زنی‌ها و اخباری که به گوش رسید، می‌توان گفت مهدی تاج و سایر مدیران فدراسیون برای رسیدن به هدفشان در قبال سپردن امیدهای ایران به یک مربی داخلی کار سختی دارند؛ تصمیمی سرنوشت‌ساز که می‌تواند طلسم نرفتن به المپیک را با یکی از مستعدترین تیم‌های این رده سنی بشکند و انتظارات مردم و فوتبال‌دوستان را برآورده کند. فدراسیونی‌ها با امیدواری به اینکه مذاکراتشان با یحیی گل‌محمدی و امیر قلعه‌نویی مثبت پیش برود، در تلاش برای معرفی انتخاب نهایی خود هستند که احتمالا این اتفاق بعد از بسته‌شدن پرونده این فصل باشگاهی ایران رخ خواهد داد. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی