کد خبر : 98145
/ 06:39
معرفی 13رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی در 40 سال اخیر

صندلی خالی در انتظار رئیس چهاردهم!

مجمع انتخاب هیئت فوتبال استان خراسان رضوی امروز در هتل پارس مشهد برگزار می‌شود

صندلی خالی در انتظار رئیس چهاردهم!

شهرآرا آنلاین - حمیدرضا معصومیان - مجمع انتخاب هیئت فوتبال استان خراسان رضوی امروز در هتل پارس مشهد برگزار می‌شود؛ مجمعی که قرار است چهاردهمین رئیس هیئت فوتبال استان بعد از انقلاب را انتخاب کند. ازآنجاکه ساعت شروع جلسه مجمع 9 صبح است! ممکن است زمانی که شما این مطلب را می‌خوانید، کار تمام شده باشد و منتخب اعضای مجمع معرفی شده باشد؛ اما بد نیست به این بهانه مروری داشته باشیم بر همه رؤسای هیئت فوتبال خراسان در 40 سال اخیر.

 

جواد چرمچی؛ 1359 تا 60

دبیر کنونی هیئت فوتبال استان و قدیمی‌ترین عضو هیئت فوتبال، نخستین رئیس این هیئت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز هست. جواد چرمچی بعد از وقفه چندماهه‌ای که به‌دلیل شرایط سیاسی در ورزش کشور ایجاد شده بود، در اوایل سال59 چراغ هیئت را که مدت‌ها خاموش بود، روشن کرد. او در طول یک سال حضورش در هیئت به وضعیت آن سروسامان داد تا چرخ فوتبال در خراسان دوباره بچرخد. بعد از این چرمچی که دبیر آموزش‌وپرورش بود، استعفا کرد تا هادی خیامی، دومین سکان‌دار هیئت فوتبال استان شود.

 

هادی خیامی؛ 1360تا 61

دومین رئیس هیئت فوتبال استان یک تاجر لوازم خانگی بود که به‌دلیل علاقه‌ای که به این رشته داشت، حاضر شد از وضعیت خوب مالی‌اش برای سروسامان‌دادن به فوتبال مایه بگذارد. خیامی در مدت یک سال حضورش در هیئت با تزریق پول وضعیت فوتبال را بهتر از قبل کرد و تیم ابومسلم را که بعد از پیروزی انقلاب رها شده بود، دوباره جمع‌وجور و به‌نوعی آن را احیا کرد.

 

مهدی قیاسی؛ 1361 تا 62

وضعیت خاص کشور در اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی باعث شده بود فعالیت‌های ورزشی در کشور با سرعت کمی پیش برود. به‌همین‌دلیل کار چندانی برای انجام‌دادن در هیئت وجود نداشت و رؤسای هیئت بعد از مدت کوتاهی کنار می‌رفتند. در سال61 مهدی قیاسی که آن زمان مربی و به‌نوعی مدیرعامل ابومسلم نیز بود، هدایت هیئت فوتبال را هم پذیرفت تا یک‌تنه همه کارهای فوتبال استان را انجام دهد.

 

بلور کاشانی؛ 1362 تا 63

مهدی قیاسی هم بعد از یک‌سال‌ونیم از هیئت رفت و به‌جای وی فردی به نام بلور کاشانی ازسوی تربیت‌بدنی به‌عنوان رئیس هیئت فوتبال انتخاب شد. ازآنجاکه کاشانی سابقه چندانی در فوتبال نداشت، بعد از مدتی بیشتر اهالی فوتبال با او مخالفت کردند و کار به جایی رسید که برخی مسابقات به‌دلیل انصراف تیم‌ها به تعطیلی کشیده شد. کاشانی یک‌سال‌واندی در هیئت ماند و با اینکه در زمینه سروسامان‌دادن به زمین‌های خاکی فوتبال تلاش زیادی کرد، هرگز نتوانست با اهالی فوتبال رابطه خوبی برقرار کند و سرانجام برکنار شد.

 

مصطفی موسویان؛ 1363

بعد از بالا‌گرفتن اختلافات بلور کاشانی با فوتبالی‌ها، اداره تربیت‌بدنی- ازآنجاکه آن زمان انتخاباتی وجود نداشت و رئیس هیئت انتصابی بود- کاشانی را برکنار کرده و یکی از کارمندان تربیت‌بدنی به نام موسویان را مأمور سروسامان‌دادن به فوتبال کرد. موسویان خیلی خوب مأموریتش را انجام داد و دوباره اهالی فوتبال را دور هم جمع کرد. از کارهای خوب او بهادادن به پیش‌کسوتان و تشکیل کمیته‌ای با این نام و همچنین تشکیل هیئت‌مدیره برای هیئت فوتبال در خراسان بود. موسویان بعد از یک‌سال به سمنان رفت و مدیرکل تربیت‌بدنی آنجا شد. او چند سال بعد درحالی‌که دهه چهارم زندگی‌اش را سپری می‌کرد، به‌طور‌ناگهانی از دنیا رفت.

 

محمدعلی میرزائیان؛ 1363 تا 67

ششمین رئیس هیئت فوتبال استان بود که 4 سال در این هیئت دوام آورد. میرزائیان زمانی که به هیئت آمد، مدیرعامل بانک صادرات خراسان رضوی بود و جایگاه مدیریتی درخور‌اعتنایی داشت. در دوران وی فوتبال کشور سروسامان گرفت و بعد از مدت‌ها تعطیلی، لیگ سراسری با نام لیگ قدس در کشور برگزار شد. هیئت میرزائیان برای اولین‌بار تیم‌های استان را در رده‌های 1، 2 و 3 دسته‌بندی کرد و لیگ دسته‌اول را با حضور 8 تیم منتخب که ابومسلم و پیام هم در میان آن‌ها بودند، با گرمی هرچه‌تمام‌تر برگزار کرد. دراین‌زمان هیئت کم‌کم شکل واقعی خود را پیدا کرد و افرادی چون جواد چرمچی، فریدونی، عبداللهیان، کدیور و نجاران با علاقه زیاد کارهای هیئت را انجام می‌دادند. او بعد از هیئت فوتبال به آستان قدس رضوی رفت و سال‌ها در این بارگاه مقدس خدمت کرد.

 

مهندس تکفلی؛ 1367 تا 71

مهندس تکفلی زمانی که هدایت فوتبال استان را پذیرفت، همانند میرزائیان پست دولتی خوبی داشت و در استانداری خراسان به‌عنوان مدیر خدمت می‌کرد. تکفلی که 4 سال در هیئت بود، راه میرزائیان را ادامه داد و ضمن برگزاری پویای مسابقات در رده‌های مختلف به وضعیت ابومسلم و پیام هم رسیدگی بیشتری کرد. رحمان نادری، هاشم چارقدچیان، مرتضی خسرومنش و مرحوم بیهقی از اعضای مهم کادر او در هیئت بودند.

 

مهرداد حاجی‌خانی؛ 1371 تا 72

هشتمین رئیس هیئت فوتبال چون اسلاف خود در دهه60 تنها یک سال ریاست هیئت فوتبال را برعهده گرفت. مهرداد حاجی‌خانی با سمت مدیرعامل دخانیات خراسان، رئیس هیئت شد و در طول یک‌سالی که در هیئت بود، کارهای تکفلی را ادامه داد. او بعد از آن به تهران رفت و مدتی هم مجری برنامه ورزش از شبکه2 تلویزیون شد!

 

اعتماد گلستانی؛ 1372 تا 76

منتخب اداره تربیت‌بدنی 3 سال عهده‌دار ریاست هیئت فوتبال استان بود. در دوران وی پیام به‌ اوج رسید و هر هفته 10هزار نفر را به ورزشگاه تختی می‌کشاند. در دوران گلستانی فوتبال کم‌کم به سال‌های خوبش نزدیک و با ورود تدریجی‌ بخش خصوصی به مرحله جدیدی از دوران حیاتش وارد شد.

 

رحمان نادری؛ 1376 تا 1385

دهمین رئیس هیئت فوتبال حدود 10سال در هیئت فوتبال حضور داشت و ازاین‌لحاظ بین همه رؤسای هیئت، رکورددار است. نادری بسیار خوب شروع کرد و ازآنجا‌که پیش از آن، چندسالی در هیئت حضور داشت، با وضعیت کار کاملا آشنا بود. او ازآنجاکه ارتباط خوبی با صنایع داشت، از ظرفیت آن‌ها در فوتبال استفاده کرد که موجب شکوفایی و رشد فوتبال و نمایندگان استان شد. دوران او به‌واقع بهترین دوران فوتبال استان پس از انقلاب بود و خراسان رضوی در همه عرصه‌ها از تیم‌داری در لیگ‌های کشوری گرفته تا معرفی داوران و برگزاری کلاس‌های متعدد مربیگری و داوری، رشد درخورتوجهی پیدا کرد. بااین‌همه نادری در اواخر دوران حضورش با اقداماتی چون فروش امتیاز تیم‌هایی مانند آدنیس و تربیت به خارج استان، مخالفان زیادی برای خود تراشید. در دوره دوم حضور نادری، برای نخستین‌بار رئیس هیئت با انتخابات برگزیده شد.

 

هاشم حسینی؛ 1385 تا1391

بعداز کناررفتن نادری و بلاتکلیفی چندماهه هیئت، فدراسیون مجمع انتخابات هیئت فوتبال را برگزار کرد که هاشم حسینی با قدرت رأی آورد. او که در آن زمان رئیس اداره تربیت‌بدنی مشهد هم بود، در حالی فوتبال استان را از نادری گرفت که تیم‌های ابومسلم و پیام به بخش خصوصی واگذار شدند؛ اتفاقی که درنهایت موجب انحلال این 2 تیم شد و حسنی را در تمام دوران خدمتش درگیر حل‌وفصل این معضل کرد که هرگز هم به جایی نرسید.

 

عباس چمنیان؛ 1391 تا 1392

فوتبالی‌ترین رئیس هیئت فوتبال استان زمانی که به این عنوان برگزیده شد، خیلی‌ها را امیدوار کرد؛ اما این امید خیلی زود رنگ باخت. بعد از التهابات پیام و ابومسلم در دوران هاشم حسینی، کل جامعه فوتبال استان به این نتیجه رسیده بودند که فردی کاملا فوتبالی و از جنس خودشان حلال مشکلات است. هاشم حسینی هم بیگانه با فوتبال نبود، اما چمنیان که هم مربی و هم مدرس است، هواخواهان زیادی در مشهد و به‌ویژه شهرستان‌ها داشت و با اقتدار به ریاست هیئت فوتبال رسید. او که ردای مربیگری را کنار نهاده و مدیر شده بود، درنهایت به فرجامی که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند، دچار شد. او فقط 14 ماه در هیئت دوام آورد و بعد از آن بدون آنکه کار خاصی انجام دهد، استعفا کرد. بعد از رفتن او محمد جهانی‌فر و محمود قربانیار، سرپرست هیئت فوتبال شدند تا اینکه در مهرماه93 مهدی برادران، سیزدهمین رئیس این هیئت شد.

 

مهدی برادران؛ 1393 تا امروز

ناامیدی اهالی فوتبال از انتخاب یک فرد کاملا فوتبالی در مجمع سال93 به انتخاب یک فرد کاملا غیرفوتبالی منتج شد. مهدی برادران که آن زمان معاون برنامه‌ریزی شهردار بود، بعد از تجربه ناموفق چمنیان، بهترین گزینه از نظر اهالی فوتبال بود و توانست درحالی رئیس هیئت فوتبال شود که شاید تا پیش‌از‌آن یک‌بار هم به ورزشگاه تختی نرفته بود. طعنه‌آمیز اینکه او در رقابت با کسی به این عنوان رسید که او هم سابقه فوتبالی چندانی نداشت و از این جالب‌تر اینکه فوتبالی‌های حاضر در انتخابات حداکثر 3 رأی از 43رأی ممکن را به‌دست آوردند. برادران در طول 4 سال ریاستش بر هیئت فوتبال نتوانست به قول‌های خود عمل کند. راه‌اندازی کمیسیون اقتصادی در هیئت و فعال‌کردن اسپانسرها یکی از برنامه‌های او بود؛ اما هرگز محقق نشد. او همچنین قول داد از هیئت فوتبال به‌عنوان سکویی برای فعالیت‌های سیاسی استفاده نکند و در انتخابات شرکت نکند؛ اما این کار را کرد که باعث ازدست‌رفتن بخش زیادی از اعتماد جامعه فوتبال به وی شد. بااین‌همه برادران در دوره حضورش ارتباط خوبی با فدراسیون برقرار کرد و اعتبار خدشه‌دارشده جایگاه خراسان رضوی را در نهاد بالادست خود تا حدی بهبود بخشید. او با اینکه بیشتر شعار داد تا عمل، اما به پشتوانه تخصص خود سیستم کهنه اداری هیئت را نیز به‌روز و کارآمد کرد که جلوی خیلی از سوءاستفاده‌ها را گرفت. شاید یکی انتقادهای مهمی که می‌شود به برادران گرفت، انتخاب نفرات ضعیف و در برخی موارد کاملا بیگانه با فوتبال و اساسا ورزش برای پست‌های هیئت بود که نارضایتی اهالی فوتبال و پیش‌کسوتان را به‌همراه داشت.  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی