کد خبر : 98154
/ 07:02

فصل جدید در تعامل با متروپلیس

شهردار مشهد در دیدار با دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس بر تمرکز آموزشی این مجموعه تأکید کرد

فصل جدید در تعامل با متروپلیس

شهرآرا آنلاین - مشهد سابقه‌ای یک دهه‌ای در عضویت در انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان یا همان متروپلیس دارد و از رهگذر ارتباط دو‌سویه با این نهاد بین‌المللی، اتفاقات اثرگذاری ‌نیز به خود دیده است. متروپلیس یک مؤسسه غیردولتی بین‌المللی است که با اهداف غیر‌انتفاعی و بدون وابستگی سیاسی کار می‌کند. مدیریت شهری مشهد نیز در راستای به اشتراک گذاشتن تجربیات ارزنده خود با ‌کلان‌شهرهای مهم دیگر جهان، یکی از اعضای فعال این مجموعه فراملی به شمار می‌آید. اهمیت دومین کلان‌شهر ایران همواره پای بسیاری از مسئولان انجمن کلان‌‌شهرهای مهم جهان را به این شهر باز کرده و در تازه‌ترین رخداد این حوزه، دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس و همچنین مسئول روابط بین‌الملل این مجمع مهمان سکان‌دار شهر امید و زندگی بودند تا با ظرفیت‌های این شهر آشنایی بیشتری به دست آورند. شهردار مشهد نیز در دیدار خود با دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس با اشاره به همکاری ده‌ساله این شهر با انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان گفت: در همکاری با متروپلیس تمرکزمان بر آموزش به‌ویژه در حوزه مدیریت شهری است و معتقدیم در اجرای پروژه‌‌های پایلوت از سوی متروپلیس، شهر مشهد باید مورد توجه ویژه‌‌ قرار بگیرد. به گفته محمدرضا کلائی، مشهد یکی از شهرهای پیش‌گام در متروپلیس است که طی ١٠ سال گذشته همکاری صمیمانه و کاملی با متروپلیس داشته است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، او با بیان اینکه این کلان‌شهر در این مدت تلاش کرده است عضو فعالی در متروپلیس باشد‌ اضافه کرد: اکنون زمان آن است که بدانیم در چه جایگاهی قرار داریم و در‌باره اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم صحبت کنیم. وی تصریح کرد: نکته دیگر فعالیت‌هایی است که از سوی شهرداری مشهد در متروپلیس انجام شده اما چند سالی است که روی زمین مانده و باید در خصوص آن تصمیمات جدی گرفته شود.

کلائی با اشاره به اینکه نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد فعالیت‌های آینده ما با متروپلیس است‌ اظهار کرد: معتقدیم وقت آن رسیده است که مشهد نقش بیشتری در متروپلیس داشته باشد و این موضوع برای ما اهمیت دارد.

وی گفت: با توجه به سابقه خوب شهرداری مشهد در حوزه آموزش می‌توانیم نقش بیشتری در این زمینه ایفا کنیم و از تجربیات متروپلیس در حوزه‌های فنی و دانش مدیریت شهری نیز بهره‌مند شویم.

شهردار مشهد افزود: یکی دیگر از مواردی که بر آن تأکید داریم این است که به شهر مشهد در اجرای پروژه‌های پایلوتی که از سوی متروپلیس انجام می‌شود توجه بیشتری گردد.

وی با بیان اینکه شاید بتوانیم فصل جدیدی از همکاری را در اجرای پروژه‌های مشترک به وجود آوریم‌ اظهار کرد: معتقدم می‌توانیم با وجود ظرفیت‌های خوبی از جمله اقتصاد قوی، ظرفیت اجتماعی و آموزش‌پذیری در حوزه‌های شهر هوشمند و مشارکت‌های اجتماعی همکاری‌های خوبی با متروپلیس داشته باشیم. کلائی اضافه کرد: این ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه خوبی ‌برای اجرای پروژه‌هایی به صورت پایلوت در شهر مشهد ایجاد کند و نتایج آن در اختیار شهرهای دیگر عضو متروپلیس قرار داده شود.

وی ادامه داد: در موضوع برگزاری نشست‌های متروپلیس در حوزه‌های مختلف نیز می‌توانیم نقش فعال‌تری ‌ایفا کنیم.

 

﷯ تیم جوان مدیریت شهری مشهد

سکان‌دار شهر امید و زندگی با اظهار امیدواری از اینکه با همکاری متروپلیس شهر مشهد بهتر شود‌ گفت: تیم مدیریتی شهرداری مشهد در این دوره جوان است و انرژی و انگیزه آن را دارد که همکاری و ارتباط خوبی با متروپلیس داشته باشد.

کلائی افزود: طی ١٠ سال گذشته همکاری خوبی با مترو‌‌پلیس داشته‌ایم. منطق این است که متروپلیس نیز به ما اعتماد کند و کمک‌های فنی و اقتصادی بیشتری برای مشهد در نظر بگیرد که این اقدام برای متروپلیس ریسک کم و بهره زیادی خواهد داشت.

 

﷯ آمادگی برای همکاری بیشتر متروپلیس با مشهد

دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس در دیدار خود با شهردار مشهد از آمادگی همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های آموزشی و تبادل تجربیات بین این ٢ مجموعه سخن گفت و حاکمیت و مدیریت کلانِ شهری را موضوع اصلی کار در این سازمان بین‌المللی ذکر کرد.

اکتاوی دلاوارگا با بیان اینکه حاکمیت و مدیریت کلانِ شهری ٣ ستون اصلی دارد اظهار کرد: این ستون‌ها شامل توسعه اقتصادی، پایداری و عدالت است که شاید ساده به نظر برسد اما می‌تواند به استاندارد زندگی افراد کمک کند.

دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس ادامه داد: برای پیشبرد این هدف ٢ عملکرد عمده را مدنظر قرار داده‌ایم که یکی از آن‌ها دیپلماسی شهری و پیدا کردن راهکارهایی برای کمک به اداره و ظرفیت‌سازی در شهرها در راستای توسعه است که در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته‌ایم.

دلاوارگا به نکات مورد تأکید شهردار مشهد در خصوص ارتباط با متروپلیس اشاره کرد و گفت: موارد ذکرشده را مورد توجه قرار داده‌ایم و آماده همکاری‌های بیشتر با شهرداری مشهد در زمینه‌های آموزشی و تبادل تجربیات در حوزه‌های فنی و مدیریت شهری هستیم.

دبیرکل مجمع جهانی متروپلیس با اشاره به فضای شهری مشهد افزود: در بازدیدی که از مشهد داشتیم، شهر بسیار زیبا و تمیز بود. معتقدیم شهر مشهد از نظر ساختار شهری نیز در مقایسه با شهرهای شیراز و اصفهان بهتر است. وی همچنین از شهردار مشهد دعوت کرد در نشست هیئت مدیره مجمع جهانی متروپلیس در آبان‌ماه حضور پیدا کند.

 

﷯ برگزاری ٢۵ دوره آموزشی متروپلیس در ایران

در این دیدار، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد نیز با بیان اینکه در حوزه‌های مختلفی از جمله شهر هوشمند و پلتفرم‌ها می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم اظهار کرد: در حوزه آموزش تاکنون ٢۵ دوره آموزشی متروپلیس در مشهد برای ١٠٠٠ نفر ایرانی و ۴٠٠ نفر خارجی برگزار شده است.

شهریار آل شیخ افزود: همکاری‌هایی با کره جنوبی در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی شهر هوشمند خواهیم داشت و با متروپلیس نیز می‌توانیم در حوزه پلتفرم و شهر همکاری‌های خوبی داشته باشیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی