کد خبر : 98159
/ 07:10

مطالعه در نیایشگاه

میان مساجد شهر، یافت می‌شوند آن‌هایی که در کنار منبر و محراب کتابخانه‌هایی در قد و قواره خود به صورت قفسه‌باز برپا کرده‌اند

مطالعه در نیایشگاه

شهرآرا آنلاین -  زوزنی| به‌طورکلی ماه مبارک رمضان شرایطی ایجاد می‌کند که فراغت بیشتری داشته باشیم. این ویژگی که این ماه پیش‌رویمان می‌گذارد احتمالا فرصتی به دستمان خواهد داد تا برای اقامه نماز و نیایش به یکی از مساجد شهر سری بزنیم. میان مساجد شهر، یافت می‌شوند آن‌هایی که در کنار منبر و محراب کتابخانه‌هایی در قد و قواره خود به صورت قفسه‌باز برپا کرده‌اند و این فرصت را برای نمازگزاران فراهم آورده‌اند تا حتی برای دقایقی هم که شده چند خط یا چند صفحه‌ای از آن کتاب‌ها را بخوانند. برخی از این مساجد شاید به اندازه یک طاقچه کتاب داشته باشند و بعضی چندین قفسه با صدها جلد کتاب. مساجدی هم هستند که از نظر اجتماعی به پایگاه‌های مردمی تبدیل شده‌اند و کتابخانه‌های سروسامان‌دار‌تری دارند. کتابخانه‌هایی که متصدی دارند و عضو می‌پذیرد و کتاب امانت می‌دهد. این کتابخانه‌ها بسته به تعداد و کیفیت کتاب‌هایشان مخاطبانی هم دارند اما همانند بسیاری از کتابخانه‌های محلی مخاطب جدی ندارند. شاید تفکری که پشت راه‌اندازی این نمونه از کتابخانه‌ها وجود دارد، مبتنی بر همان هدف کلی پیوند میان مردم با کتاب باشد ولی از همین اندازه بیشتر پیش نرفته است، چراکه بعد از گذشت چندماه یا حداکثر چندسال از برپایی کتابخانه، کتاب‌ها به سبب به‌روزرسانی نشدن، بی‌مشتری می‌شوند و مخاطب تمایلی به مراجعه به آن‌هانمی‌یابد.

کتابخانه‌های مسجد معمولا یا از طرف سازمان و نهادی تأمین می‌شوند و یا غالبا به‌صورت خیریه گردآوری شده‌اند، مثلا فردی که اهل مطالعه بوده و یک کتابخانه شخصی هم داشته است، بعد از درگذشتش کتاب‌هایش را وراث به کتابخانه مسجد اهدا می‌کنند؛ یا مثلا خانواده یک شهید تصمیم می‌گیرند کتاب‌های شهیدشان را وقف کتابخانه مسجد محل کنند و یا امام‌جماعت مسجد برای راه‌اندازی یا تکمیل کتابخانه از خیران و نمازگزاران می‌خواهد دست به جیب شوند.

جدی‌ترین مشکلی که کتابخانه‌های مساجد را با مشکل روبه‌رو کرده، متنوع نبودن موضوع کتاب‌های موجود آن است. کتاب‌های کتابخانه‌های مساجد که معمولا به همان شیوه‌هایی که گفته شد گردآوری می‌شوند غالبا موضوع‌های محدود دارند. شما در کمتر کتابخانه‌ای می‌توانید مثلا رمانی از آثار نویسندگان مشهور ادبیات جهان بیابید. استثنا را اگر کنار بگذاریم، عموم کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های مساجد کتاب‌های دینی و مذهبی هستند که اتفاقا تعدادی از آن‌ها ضعیف و در سطح پایین‌اند و با آثار برجسته و عمیق دینی شایان مقایسه نیستند؛ چنان‌که در همین مضمون‌های دینی در میان کتاب‌ها کمتر تفسیرهای شایان اعتنا و یا آثار شاخص حوزه دین و دین‌پژوهی یافت می‌شود.

رسالت کتابخانه‌های مساجد را اگر آشنایی مردم با تعالیم دینی از طریق کتاب بدانیم -که ابتدایی‌ترین رسالتشان است- شاید نتیجه‌بخش‌تر باشد که همه آن‌ها قبل از این و در درجه اول، همتشان را روی کتاب‌خوان کردن مراجعه‌کننده‌هایشان بگذارند. نگاه تخصصی به کتابخانه و کتابداری و مشورت با خبرگان این حوزه می‌تواند کتابخانه هرچند کوچک یک مسجد را به شلوغ‌ترین مکان یک محله در طول روز تبدیل کند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی