کد خبر : 98172
/ 07:32

حمایت ملی از گام جدید برجامی

تصمیم ایران در تبدیل صبر راهبردی به اقدام راهبردی در چارچوب برجام، با واکنش چهره‌های مختلف سیاسی همراه بود.

حمایت ملی از گام جدید برجامی

شهرآرا آنلاین -  برآیند واکنش‌ها حاکی از حمایت جریان‌های مختلف سیاسی از این تصمیم ملی است. ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت و پشتیبانی از این تصمیم، به ملت شریف و انقلابی ایران اطمینان داد: «با تکیه بر اقتدار نظام و توان داخلی، تقویت و استحکام درونی قدرت و توجه بیش‌از پیش به اقتصادی مقاومتی از این گردنه سخت نیز عبور خواهیم کرد و بار دیگر دشمن را در دستیابی به اهداف ظالمانه ناکام خواهیم ساخت.»حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، در گفت‌وگو با خانه ملت در‌این‌باره گفت: پیام جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز بود. این ضرب‌الاجل نیز فنی و حتی غیر‌سیاسی است. در‌واقع ایران، همه اعضای باقی‌مانده برجام را به مذاکره برای حفظ برجام دعوت کرد. وی با تأکید بر اینکه ایران تصمیم عاقلانه‌ای اتخاذ کرد، افزود: اگر ایران از برجام خارج می‌شد، بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های بیشتر به دشمن داده می‌شد، اما هم‌اکنون از سایر اعضا محترمانه دعوت شده است درباره مباحث متقابل مذاکره کنند.محمد‌رضا تابش، نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس، ضرب‌الاجل شصت‌روزه ایران برای طرف‌های برجام را تصمیمی مقتدرانه، هوشمندانه و درجهت تأمین منافع ملی دانست و ابراز امیدواری کرد که سایر کشورها با عمل به تعهدات خود، ایران را در ایفای تعهدات بین‌المللی و نقش‌آفرینی مؤثر در منطقه یاری کنند.جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، رئیس کمیته حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، ایجاد اجماع در داخل، دوری از تنش نظامی و آماده‌شدن برای گفت‌وگو و مذاکره با طرف‌های غربی را ٣گام مهم ایران بعد‌از ضرب‌الاجل شصت‌روزه درباره برجام 

دانست.سید‌مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز گفت: آمریکا باید اقدام ایران در کاهش تعهدات خود در برجام را جدی بگیرد.

محمد‌رضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در‌این‌باره تصریح کرد: موضع شورای عالی امنیت ملی و رئیس‌جمهور اگر‌چه با تأخیر صورت گرفته، برای رسیدن به منافع ملی کشور موردتأیید و حمایت ماست.

کنستانتین کوساچف، رئیس کمیته روابط خارجی سنای روسیه، در واکنش به این تصمیم ایران گفت: این اقدام ایران یک حرکت دیپلماتیک است و نه خروج از توافق هسته‌ای؛ هر‌چند احتمال شکسته‌شدن این توافق وجود دارد. در‌همین‌راستا سخن‌گوی کاخ کرملین نیز اعلام کرده است که روسیه با شرکای اروپایی خود برای حفظ برجام همکاری می‌کند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم در نشست خبری روز گذشته خود با تاکید دوباره بر مخالفت اکید چین با اقدامات یکجانبه آمریکا در قبال برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران از سوی این کشور، از همه طرف‌ها خواست با خویشتنداری و گفت‌وگو از بالا رفتن تنش جلوگیری کنند. وزیر دفاع فرانسه هم طی یکساله گذشته نسبت به اجرای تعهداتش تعلل کرده، به ایران نسبت به تخطی و خروج از برجام هشدار داد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی