کد خبر : 98214
/ 08:17

رفع زحمت

با همت مدیریت شهری عملیات اجرایی مجموعه سامان‌دهی مشاغل خدمات خودروی شمال غرب مشهد آغاز شد

رفع زحمت

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح| «شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود بر اساس طرح جامع مشهد به دنبال سامان‌دهی مشاغل در محل مناسب آن بوده است». این را شهردار مشهد روز گذشته در حاشیه آیین آغاز عملیات اجرایی مجموعه سامان‌دهی مشاغل خدمات خودروی شمال غرب مشهد در محل بزرگ‌راه آزادی گفت و سامان‌دهی مشاغل خدمات خودروی را که در برخی از بافت‌ها به‌عنوان کاربری‌های مزاحم به شمار می‌روند، یکی از اهداف اصلی این شورا دانست.

محمدرضا کلائی همچنین ابراز امیدواری کرد که این مجتمع علاوه بر پاسخ‌گویی به نیازهای خدماتی مشهد به الگویی مناسب برای سامان‌دهی سایر مشاغل با رویکرد خدمات‌رسانی تبدیل شود. شهردار مشهد با قدردانی از استانداری خراسان‌رضوی و اداره کل اوقاف استان از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این پروژه خبر داد و افزود: سقف زمانی در نظر گرفته شده برای بهره‌برداری این پروژه، یک‌ساله است که امیدواریم تا رمضان سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مشاغل مزاحم به کاربری‎هایی می‌گویند که فعالیتشان در محدوده شهری -هرچند مورد نیاز باشد- برای شهروندان و ساکنان آن منطقه دردسرهایی ایجاد می‌کند و فضای شهری را زشت و به‌هم‌ریخته نشان می‌دهد. از این رو کلان‌شهر مشهد با ٣۶ هزار شغل مزاحم از مشاغل خودروی گرفته تا آجیل‌فروشی و پرونده‌فروشی در گوشه‌به‌گوشه آن نیاز به سامان‌دهی اساسی دارد. بر همین مبنا، سازمان سامان‌دهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد در راستای رسالت خود اقدام به ساخت مجتمع‌های سامان‌دهی مشاغل مزاحم کرده است.

 

﷯ وجود ٣۶ هزار شغل مزاحم در مشهد

سرپرست معاونت خدمات‌شهری شهرداری مشهد نیز در آیین آغاز عملیات اجرایی این مجموعه گفت: این پروژه برای سامان‌دهی ٣۶٠ واحد کارگاهی، اداری و تجاری در مساحت ٧/۴ هکتار پیش‌بینی شده که در آن خدماتی از جمله جایگاه سوخت، مرکز خدمات فنی، مسجد و رستوران نیز تعبیه شده است.

مهدی یعقوبی از اقدامات صورت‌گرفته برای سامان‌دهی مشاغل مزاحم در کلان‌شهر مشهد گفت و با اشاره به سامان‌دهی ١۴٠٠ واحد شغلی در مجموعه توانا افزود: این مجموعه در سال ٩۵ به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون عملیات اجرایی ١٠ پروژه دیگر نیز در حال انجام است که هرکدام بین ١٠ تا ۶٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. وی همچنین به پیشرفت ٩۵ درصدی ٢ مجموعه فجر طبرسی و سامان اوج اشاره کرد که در آن ۶٠٠ واحد خدمات خودروی سامان‌دهی خواهد شد. سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد از تقسیم‌بندی شهر به ۴ پهنه برای شناسایی مشاغل مزاحم خبر داد و اظهار کرد: هرکدام از این پهنه‌ها را به یک کارگزار واگذار کردیم تا با شناسایی این مشاغل و عرصه‌هایی که برای این سامان‌دهی ضرورت دارد، در یک پروسه چندساله تمام این ٣۶ هزار شغل مزاحم سامان‌دهی شوند.یعقوبی درخصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز گفت: سرمایه‌گذار با توجه به معافیت‌هایی که شهرداری برای او در نظر گرفته، مجموعه را می‌سازد و پس از آن به مالکانی که مکان اشتغال آن‌ها در شهر جمع‌آوری شده واگذار می‌شود.

 

﷯ اصلاح مصوبه برای سامان‌دهی مشاغل مزاحم

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد نیز در این مراسم از اقدام خوب شورای پنجم درباره اصلاح مصوبه پیش‌بینی امتیازات برای شکل‌گیری مجتمع‌های مشاغل مزاحم سخن به میان آورد. محمدهادی مهدی‌نیا با اشاره به اینکه از این مصوبه آن‎طور که باید بهره‌برداری نشده بود، اضافه کرد: تعداد مجوزهایی که از این طریق گرفته شده، با ٣۶ هزار شغل مزاحم موجود در شهر متناسب نبود و از این رو شورای پنجم اقدام به اصلاح این مصوبه کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های حریم شهر مشهد گفت: سند پهنه‌بندی حریم مشهد در ضابطه‌مند کردن استقرار کاربری‌هایی که امکان حضور در حریم شهر را دارند، مفید خواهد بود.

 

﷯ مشهد شهری پیش‌رو در سامان‌دهی مشاغل مزاحم

مدیرعامل سازمان مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا از پیشرو بودن کلان‌شهر مشهد در بحث سامان‌دهی مشاغل شهری در کشور خبر داد و با اشاره به اینکه برخی از این مشاغل مثل آپاراتی یا کارواش برای دسترسی راحت شهروندان باید در بافت شهری قرار گیرند، گفت: استانداردهایی تعریف شد که این مشاغل در صورت رعایت آن‌ها اجازه ادامه فعالیت در بافت شهری را خواهند داشت. به گفته بهروز کیانی، استانداردسازی مشاغل مزاحم برای اولین‌بار در مشهد انجام شده که از این طریق ٢١٠٠ واحد برای فعالیت در بافت شهری از فیلتر استاندارد عبور کرده‌اند. مدیرعامل سازمان مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی با اشاره به اینکه در دوره‎های گذشته مدیریت‌شهری فقط ١۴٠٠ واحد از کاربری‌های مزاحم سامان‌دهی شده بود، گفت: در این دوره ٢ مجتمع با ظرفیت ۶٠٠ واحد خدمات خودروی تا ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

کیانی همچنین به اجرای ١٠ پروژه دیگر برای سامان‌دهی مشاغل مزاحم شهر اشاره کرد و افزود: با اجرای این طرح‌ها، بیش از ۴ هزار واحد مشاغل شهری مزاحم سامان‌دهی خواهند شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی