کد خبر : 98229
/ 08:59

بازی اروپایی در پازل آمریکایی

وزیر امور خارجه کشورمان از بیانیه اتحادیه اروپا درباره تصمیم ایران انتقاد کرد

بازی اروپایی در پازل آمریکایی

شهرآرا آنلاین - پس‌از اعلام توقف برخی تعهدات ایران در برجام و اعلام فرصت شصت‌روزه به کشورهای باقی‌مانده در برجام، اتحادیه اروپا این اولتیماتوم را رد کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای مشترک تصریح کردند: ما به‌طور‌کامل به حفظ و اجرای کامل برجام که یک دستاورد کلیدی در معماری عدم‌اشاعه هسته‌ای در جهان به شمار می‌آید و در‌راستای منافع امنیتی همگان است، پایبندیم. در بخش دیگر این بیانیه با رد هر گونه اولتیماتوم، اعلام شده است: ما به‌طور هم‌زمان بر تعهد مستحکم خود تحت این توافق، شامل رفع تحریم‌ها برای بهره‌مندی اقتصادی مردم ایران تأکید می‌کنیم. از‌این‌رو، از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس‌از خروج از برجام ابراز تأسف می‌کنیم. ما مصمم هستیم که به پیگیری‌ها برای ممکن‌ساختن ادامه تجارت مشروع با ایران، شامل عملیاتی‌کردن سازوکار اینستکس ادامه دهیم.

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در توئیتی از بیانیه برجامی اتحادیه اروپا انتقاد کرد و نوشت: بیانیه اتحادیه اروپایی نشان می‌دهد که چرا برجام در چنین موقعیتی قرار دارد. ایالات متحده یک‌سال به اروپا و بقیه دنیا زور گفت و اروپا فقط ابراز تأسف کرد. به‌جای درخواست از ایران برای پایبندی یک‌جانبه به یک توافق چندجانبه، اروپا باید به تعهدات خودش و از‌جمله عادی‌سازی روابط اقتصادی [ایران] عمل کند.

محمدجواد جمالی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز در واکنش به این بیانیه اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا فراری رو به جلو در پیش گرفته است. آن‌ها یا نخواسته یا نتوانسته‌اند که تعهداتشان را انجام دهند که چنین بیانیه‌ای صادر می‌کنند. وی افزود: البته تئوری‌ای مبنی‌بر تقسیم کار بین آمریکا و اروپا وجود دارد؛ یعنی آمریکا با مواضع افراطی و فشارهای مضاعف وارد می‌شود و اروپایی‌ها هم ما را در حالت تعلیق و بی‌تصمیمی نگه می‌دارند تا تمام مسئولیت‌ها را از روی دوش خودشان بردارند. بیانیه اتحادیه اروپا این تئوری را بیش از پیش روشن‌ می‌کند؛ گویی آن‌ها می‌خواهند فشارها به ایران بیشتر شود.

با‌این‌حال، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، خطاب به طرف‌های باقی‌مانده در برجام با تأکید بر اینکه «ایران باید در توافق هسته‌ای باقی بماند» از تمام طرف‌های باقی‌مانده در این توافق خواست هر آنچه می‌توانند برای ماندن ایران در برجام به کار گیرند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هم ضمن تأکید بر پایبندی مداوم اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای و با اظهار بی‌میلی برای گسترش دامنه تنش‌ها و لزوم دستیابی به حل‌و‌فصل دیپلماتیک، از ایران خواست همچنان به تعهدات برجامی خود پایبند باشد و افزود: برجام هنوز بهترین راه برای حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران است. در همین‌راستا معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف در دیدار با همتایان اروپایی خود درباره توافق هسته‌ای رایزنی خواهد کرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی