کد خبر : 98230
/ 09:00
مرور واکنش‌های مختلف به صحبت‌های معاون وزیر امور خارجه درباره اخراج اتباع خارجی از ایران

حرف‌های جنجالی عراقچی

حرف‌های جنجالی عراقچی

شهرآرا آنلاین - ایمان فروزان نیا - در چند روز گذشته هشتگ‌های «افغـان»، «عـراقـچـی»، «مهاجرت» و... در فضای مجازی حسابی داغ شده است. همه چیز به حرف‌های عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در تلویزیون بر می‌گردد، جایی که صحبت از احتمال اخراج اتباع خارجی از کشورمان در آینده‌ای نه چندان دور کرد. این حرف‌ها با واکنش‌های متعددی در فضای مجازی همراه شد، عده‌ای از این حرف‌ها خشمگین شدند و گروهی هم پشت حرف‌های عراقچی درآمدند.

 

صحبت‌های جنجالی چه بود

اگر چهارشنبه شب پای تلویزیون نبودید و صحبت‌های عراقچی را نشنیده‌اید باید اول بخش‌های داغ این صحبت را مرور کنید. عراقچی صحبت‌هایش را با بیان اینکه هم اکنون بیش از ٣میلیون افغانستانی در ایران هستند که ٢میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه ٣تا ۵میلیارد یورو از ایران خارج می‌کنند، شروع کرد. او گفت: «هم اکنون ۴۶۸هزار دانش‌آموز افغان رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند و هر کدامشان سالانه ۶۰۰یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند و سالانه ۱۵هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود.»

عراقچی گفت: «آوارگان در مجموع ٨میلیارد دلار برای کشورمان هزینه دارند» و افزود: «اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه‌ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی‌مان بخواهیم ایران را ترک کنند.» عراقچی در پایان صحبت‌هایش تأکید کرد که از لحاظ انسانی نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیفتد اما اگر مجبور شویم چنین خواهیم کرد و تبعاتش بر عهده آمریکاست. همان کشوری که افغانستان را به بحران کشید.

 

اعتراض به حرف‌های ضد‌انسانی

صحبت‌های معاون وزیر امور خارجه خیلی زود باعث انتقاد مردم و چهره‌های فرهنگی و سیاسی شد. توئیتر پر شد از پیام‌هایی که حرف‌های عراقچی را ضد‌انسانی می‌دانستند و کاربران افغان هم در این باره توئیت‌های زیادی نوشتند. یک فعال رسانه در پاسخ عراقچی در توئیتر نوشت: «کاش کمی فکر می‌کردیم این حرف‌های ضد‌انسانی ما چه بر سر آن ٣میلیون برادر و خواهر افغانستانی‌مان می‌آورد. فکر کن سال‌ها (شاید نسل‌ها) به خانه و زندگی‌ات در ایران خو گرفته‌ای و یک دیپلمات با لبخند می‌گوید تو و خانواده‌ات را دوباره آواره خواهد کرد.»، محسن حسام مظاهری، نویسنده و روزنامه‌نگار هم در توئیتی رفتار عراقچی را به نقد گرفت و نوشت: «واقعا شرم‌آور است که مهاجران افغانستانی موقع جنگ نیابتی، «مدافعان حرم» و «فاطمیون» نام می‌گیرند و سربازان سپاه اسلام؛ اما وقت کری‌خوانی با اروپا می‌شوند ابزار تهدید و تسویه حساب. این نگاه از بالا و ابزاری در پشت تبلیغات مذهبی، واقعیت عریان سیاست ایرانی در قبال مهاجران است».

 

حرف حساب عراقچی 

اما صحبت‌های عراقچی یک روی مهم دیگر هم داشت. مخاطب اصلی صحبت‌های او افغانستانی‌ها نبودند، بلکه اروپایی‌ها بودند. سخنان عراقچی در حالی مطرح شد که پیش‌تر مقامات سیاسی کشورمان به اروپا یادآوری کرده بودند که ایران مانع بزرگی در مقابل ورود مهاجران به اروپا و همچنین ترانزیت مواد‌مخدر است. کاربران زیادی هم متوجه این موضوع شده بودند مثل روزنامه‌نگاری که در توئیتر نوشت: «عراقچی غرب را تهدید کرد، نه افغانستانی‌ها را» توئیت این دوست افغانستانی را ببینید که نوشته: «آقای عراقچی کافیه مرزهای ترکیه رو باز کنید. مطمئن باشید افغانستانی‌ها همه با پای خودشون می‌رن.»

حسن روحانی روز چهارشنبه چند ساعت قبل از صحبت‌های عراقچی در تلویزیون، در جلسه هیئت دولت خطاب به کشور‌های اروپایی درباره وظایفشان درباره برجام گفته بود: «شما نقش ما را در اینکه سیل مهاجرین را نگذاشتیم از این منطقه به سمت اروپا حرکت کند، می‌دانید. پذیرای میلیون‌ها مهاجر بودیم و هستیم. شما می‌دانید که ما بزرگ‌ترین سنگر مبارزه با مواد‌مخدر بودیم و این ما بودیم که با ۴٠٠٠شهید از نیرو‌های عزیز و جان برکفمان در مرز‌های شرقی نگذاشتیم این همه مواد‌مخدر عبور کند و به کشور‌های شما برسد. شما هم وظیفه دارید. شما امروز برای حفظ خودتان نه به خاطر ایران، برای امنیت خودتان، برای حفظ جوان‌های خودتان در برابر مواد‌مخدر و سیل مهاجرین و همکاری‌های دیگری که تاکنون ایران با شما داشته است، وظیفه دارید و اگر این روند ادامه پیدا کند آن همکاری‌ها تعطیل خواهدشد.»

در حقیقت عراقچی با مطرح کردن بحث مهاجرت سعی بر فشار آوردن به طرف‌های اروپایی برجام دارد تا سریع‌تر به راه‌حلی برای فروش نفت و معاملات بانکی برسیم. البته این نکته مشخص است که او در صحبت‌هایش ظرافت لازم را رعایت نکرده است و باعث آزرده خاطر شدن مردم ایران و افغانستان شده است. 

علی اکرمی (روزنامه‌نگار) در توئیترش به به این موضوع اشاره کرده بود و نوشت: «سخنان دیشب دکتر عراقچی ترکیبی از درست و غلط بود. اخراج نیروی کار خارجی و حذف یارانه آموزش عالی دانشجویان اتباع بیگانه مثل افغان‌ها حق طبیعی هر کشوری برای حمایت از اشتغال شهروندان و کاهش مخارج است. اما در مورد پناهجویان به هیچ‌وجه چنین حقی نداریم.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی