کد خبر : 98237
/ 09:13
؛ گفت و گوی شهرآرا با مدیر کل محیط زیست خراسان رضوی

دستگیری ٩۶ شکارچی غیر مجاز در ۵٠روز

دستگیری ٩۶ شکارچی غیر مجاز در ۵٠روز

شهرآرا آنلاین - راحله حسین زاده - شاید بسیاری از شما هنوز تصاویر آتش زدن ٣کفتار در فیروزه یا شکار قوچ اورال در نیشابور را فراموش نکرده باشید، صحنه هایی که بی شک برای هیچ جامعه ای خوش آیند نیست و به نوعی نادیده گرفتن حق حیات موجودات و آفریده های خداوند متعال است. عده ای با نادیده گرفتن قوانین محیط زیست پا به قلمرو حیوانات گذاشته و ضمن تخریب محل زیست آن ها برای لحظه ای خوش گذرانی دست به شکار این گونه های جانوری ارزشمند می زنند.

خراسان رضوی یکی از استان های پهناور کشور است و گونه های جانوری مختلفی در این خطه زیست می‌کنند و همین امر زمینه سوء استفاده شکارچیان و صیادان را در برخی از فصول سال خصوصا بهار در این سرزمین به وجود آورده است. با توجه به معضل شکار و صید گونه های حفاظت شده که گاهی ضرر و زیان بسیاری به محیط زیست وارد می کند، قوانین بازدارنده ای نیاز است تا جلو تخریب طبیعت را بگیرد و دست اخلالگران را از دامان پرمهر محیط زیست کوتاه کند.

پنجشنبه گذشته مهمان مدیر کل سازمان محیط زیست خراسان رضوی بودیم و او از تازه ترین اقدامات این سازمان در حوزه دستگیری اخلالگران طبیعت پرده برداشت و بیان کرد که از ابتدای فروردین ماه امسال تاکنون ٩۶شکارچی و صیاد غیر مجاز در استان دستگیر و برای ۶٠نفر از این متخلفان پرونده قضایی تشکیل شده است.به گفته تورج همتی ٧۶نفر از تعداد دستگیر شدگان در این ایام تنها در تعطیلات نوروزی به دام قانون گرفتار شده اند که این موضوع خود نشان از افزایش آمار شکار در ایامی که طبیعت در حال جان گرفتن است، دارد.

خسارت ٢میلیارد ریالی به محیط زیست استان در این ایام خبر تأمل برانگیز دیگری بود که همتی ضمن ابراز تأسف از آن پرده برداشت و گفت که این میزان خسارت از سوی افراد متخلف به طبیعت وارد شده است.

 

کشف ٢۴سلاح شکاری

در این مدت مناطق چهارگانه تحت حفاظت خراسان رضوی از سوی ١٢٠محیط بان به صورت مستمر و شبانه روزی رصد و پایش شده است که طی حراست مجدانه این افراد ٢۴قبضه سلاح شکاری به همراه بیش از ۴٠٠فشنگ از شکارچیان دستگیر شده کشف و ضبط شده است. در بررسی های بعدی نیز اطلاعات دیگری به دست آمد که نشان می داد ۶قبضه از سلاح های شکاری به دست آمده غیرمجاز و به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

همتی در بخش دیگری از توضیحات خود در مورد اقدامات اخیر همکارانش در یگان حفاظت سازمان محیط زیست استان گفت: در این مدت ٢٠ قطعه لاشه کبک وحشی، اجزا و لاشه ١۴ رأس قوچ و میش و کل و بز وحشی کشف و ضبط شده است. علاوه بر این ٣٣حلقه مار صید شده و ٨رأس بره آهوی زنده گیری شده از کشفیات دیگر مأموران محیط بانی خراسان رضوی بود که در مدت ۵٠روز ابتدایی امسال از شکارچیان کشف شد.

به گفته این مقام مسئول، شهر مشهد در میزان پرونده های ارسالی به مراجع قضایی در حوزه محیط انسانی با ٩٧مورد گوی سبقت را از سایر شهرستان های دیگر استان ربوده که این مهم گویای آلودگی های زیست محیطی این کلان شهر در سال پیش بوده است. امسال نیز ١۵مورد واحد آلاینده زیست محیطی در مشهد و چند شهر دیگر شناسایی و به آن ها اخطار داده شد. همچنین ٨متخلف که در اراضی ملی اقدام به شن برداری، بوته کنی گیاهان تحت حفاظت و قطع درختان حفاظت شده کرده بودند دستگیر و برای آن ها پرونده تخلف تشکیل شد.

 

فروش گونه های حفاظت شده در فضای مجازی

همتی در بخش دیگری از این حرف‌هایش به پدیده نوظهور خرید و فروش گونه های جانوری و گوشت آن ها در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در گذشته پایش مأموران ما بیشتر معطوف به گشت زنی و رصد های میدانی مناطق حفاظت شده بود اما امروز شکارچیان و صیادان برای جذب مشتری رو به فضای مجازی آورده اند. این افراد عکس جانور با لاشه آن ها را در سایت های واسطه گر یا کانال های اجتماعی بارگذاری می‌کنند و افرادی هم از این طریق با خرید گونه های جانوری و یا گوشت آن ها به این چرخه مجرمانه دامن می زنند.این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که محیط زیست در حوزه مقابله با مجرمان در فضای مجازی چه اقداماتی انجام داده است، بیان کرد: امروز محیط بانان ما علاوه بر رصد محیطی به پایش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز می پردازند که خوشبختانه تاکنون دست سوء استفاده‌گران زیادی که اغلب ساکن شهر مشهد بوده اند رو شده و این افراد به دام قانون افتاده اند.

همتی در پایان از شهروندان خواست که محیط زیست را در حوزه پایش و رصد فضای مجازی همراهی و در صورت مشاهده آگهی فروش گونه های خاص جانوری و یا گوشت آن ها موضوع را به شماره ١۵۴٠اعلام کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی