کد خبر : 98270
/ 12:57

سیاست امنیتی یا امنیت سیاسی؟

نشست دانشجویی «سیاست امنیتی» به همت انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی برگزار شد

سیاست امنیتی یا امنیت سیاسی؟

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح - «سیاست امنیتی» موضوع جلسه ای بود که به‌همت دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی و با دعوت از ٣ شخصیت سیاسی و حقوقی خراسان رضوی برگزار شد. این نشست روز گذشته با هدف بررسی سیاست گذاری های کلان در مقوله امنیت و مشخص کردن میزان حق حکومت در دخالت و همچنین نظارت بر کنشگران سیاسی با حضور عباس شیخ الاسلامی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی، سیدجواد حسینی، معاون سابق سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در دولت تدبیر و امید، و علی اصغر عنابستانی، معاون استاندار خراسان رضوی در دولت نهم، برگزار شد.

معاون سابق سیاسی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در حقیقت باید امنیت سیاسی داشته باشیم نه سیاست امنیتی صحبت خود را آغاز کرد و گفت: جامعه از خرده نظام های مختلفی مثل خرده نظام اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تشکیل می شود. در این میان نکته مهم این است که اگر خرده نظام امنیت وظیفه خود را به درستی ایفا نکند، خرده نظام های دیگر کارکرد خود را از دست خواهند داد.

سید جواد حسینی در ادامه اصلی ترین وظیفه دولت ها را ایجاد، حفظ و ارتقای امنیت دانست و خرده نظام امنیتی را بسترساز تحقق اهداف خرده نظام های دیگر خواند. اما این همه ماجرا نبود. او در ادامه افزود: اگر این ایجاد امنیت باعث بروز سیطره بر حوزه های مختلف جامعه شود، باز هم باعث ضربه به خرده نظام های موجود در جامعه خواهد شد. بنابراین وقتی از خرده نظام سیاسی صحبت می شود، باید بگوییم امنیت سیاسی، نه سیاست امنیتی.

حسینی با اشاره به اینکه صاحبان قدرت هستند که نقش اول در ایجاد فضای امنیت یا فضای نا امنی را در جامعه ایفا می کنند گفت: قدرت دارای ٣ مؤلفه آسیب زا ست: میل به تمرکز، میل به گسترش و فساد آوری.

او بیان اینکه سیاست به معنای اعمال قدرت است افزود: تعاملات بین حوزه سیاست و امنیت بسیار حساس است. اگر به این حساسیت ها توجه نشود، ممکن است حقوق شهروندی از سوی صاحبان قدرت نادیده گرفته شود. در ادامه این نشست، عضو هیئت علمی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی نیز به بررسی این موضوع از دید حقوقی پرداخت و گفت: یکی از کارکردهای حقوق ایجاد امنیت و نظم است. عباس شیخ الاسلامی علت وجود مشکلات در امنیت را در ٣ حوزه دانست و افزود: این چهارچوب های حقوقی در قانون اساسی شکل می گیرد که ممکن است از برخی جهات دچار ضعف و ابهام باشند، اما گاهی قانون مشکل ندارد و چالش ها به دلیل سیاست قضایی ای است که در پی برداشت مختلف از قانون به وجود می آید.

وی اضافه کرد: اما گاهی مشکل نه از قانون و سیاست قضایی است بلکه چالش اصلی در حوزه اجرا به وجود می آید. بنابراین نباید فضای فعالیت های سیاسی را امنیتی کنیم بلکه امنیت قانونی، قضایی، اجرایی و مشارکتی برای فضاهای مختلف باید ایجاد شود.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه امنیت برای اشخاص است نه اشخاص برای امنیت اظهار کرد: جامعه ای سالم است که امنیت در خدمت اشخاص باشد.

همچنین در ادامه، علی اصغر عنابستانی، معاون استاندار خراسان رضوی در دولت نهم، باب سخن را از علت تشکیل دولت ها باز کرد. به گفته عنابستانی، در جامعه برای دستیابی به منافع، افراد با یکدیگر کش مکش دارند و این درگیری ها در حالت طبیعی بی پایان است اما از دل این نزاع ها نیاز به آرامش به وجود می آید که بر این اساس یک اراده عمومی شکل می گیرد، موضوعی که باعث ایجاد قدرت و -به دنبال آن- دولت می شود.

وی تشکیل دولت ها را از دل اراده عمومی برای رفع یک نیاز دانست و افزود: دولت برای حفاظت از نظام اجتماعی باید اقتدار ایجاد کند. 

عنابستانی در پاسخ به این سؤ ال که حد و مرز حقوق عمومی و اقتدار دولت تا کجاست گفت: در این میان، ٢ نگاه وجود دارد: نگاه امنیت گرایانه و آزادی گرایانه که هر دو مذموم هستند و باید راهی میان این ٢ یافت. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
مهمان
08:44 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

که هر دو مضمون هستند!!!!!!!!!!!!!!!!
مذموم درسته خانم خبرنگار
اصلاحش کن آبروریزیه !!

روزنامه شهرآرا

با سلام
مخاطب گرامی ، ممنون از دقت نظر شما ، به مدیر سایت اعلام گردید . اصلاح میگردد.
سپاس از همراهیتون
روز خوش

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی