کد خبر : 98273
/ 05:55

تب و تاب مشهد برای بزرگداشت حکیم توس

همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، از بیست‌وسوم تا بیست‌و‌پنجم اردیبهشت‌ماه در مشهد برگزار می‌شود

تب و تاب مشهد برای بزرگداشت حکیم توس

شهرآرا آنلاین - غلامرضا زوزنی| رفته‌رفته هرچه به ٢۵ اردیبهشت‌ماه نزدیک‌تر می‌شویم‌، برنامه‌هایی که توسط دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف برای بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی تدارک دیده شده است بارز‌تر می‌شود. نمونه‌اش همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» است که صبح دیروز نشست خبری آن با حضور اصحاب رسانه در سالن شهدای شهرداری مشهد مقدس پشت سر گذاشت و اخبار منتشر‌شده از این نشست علاقه‌مندان را در چند‌و‌چون ریز‌برنامه‌های روز‌ها و شب‌های منتهی به روز بزرگداشت فردوسی قرار داد. برنامه‌های این همایش از اردیبهشت‌ماه پارسال تدارک دیده شده بود که ثمره‌اش در چند روز آینده به طور باشکوه دیده خواهد شد. همه مسئولان و برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» بر این باورند که شاهنامه فردوسی نباید در مرز‌های داخلی محصور شود و باید آن را به عنوان یک حماسه بشری در همه‌جای دنیا گسترش داد، چرا‌که شاهنامه پیوند‌دهنده بشریت است. در همین راستا دکتر یاحقی شاهنامه فردوسی را نه تنها یک متن تاریخی و داستانی دانست بلکه از آن به عنوان یک منشور فرهنگی نام برد که متعلق به هر سرزمینی است که در آن انسانیت وجود دارد. همچنین مسئولان همایش بر اینکه شاهنامه یک نقطه اتکا و حلقه وصل برای همه ملت‌ها -مخصوصا ملت ایران است- متفق‌القول بودند.

این همایش بین‌المللی که از بیست‌وسوم تا بیست‌و‌پنجم اردیبهشت‌ماه در مشهد برگزار می‌شود با همت شهرداری مشهد مقدس، آستان قدس رضوی، میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، انجمن‌ها، نهاد‌ها‌، دانشگاه‌ها و‌... جان گرفته است.

 

﷯ بهره‌مندی از جنبه‌های ملی‌مذهبی مشهد

شاهنامه فردوسی و هویتی که به ملیت ایرانی و زبان فارسی بخشیده‌ است می‌تواند جامعه بشری را در برابر آسیب‌های بی‌هویتی ایمن کند و برگزاری این همایش‌ها هم پیش‌برنده این هدف است. مهدی زارعی، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، بی‌هویتی را آسیبی برشمرد که گریبان‌ جوامع بشری را گرفته است: ملتی می‌تواند بقای خودش را تضمین کند که کنترل تاریخ و گذشته خودش را به دست بگیرد. یکی از مواریث مهم هر ملتی ادبیات است‌. ادبیات تجلی‌گاه خلاقیت و خودباوری ملت‌هاست. فردوسی هم بزرگ‌ترین حماسه‌سرای ایران و دنیاست‌.

زارعی در تشریح اهداف برگزاری این همایش مواردی چون: هم‌افزایی و انتشار دانش و یافته‌های نو و بدیع در زمینه گردشگری پیرامون فردوسی و شاهنامه، تأکید بر شخصیت فردوسی و جایگاه شاهنامه در سطح ملی و بین‌المللی، تأکید بر اشتراک‌های قومیتی ملت‌های فارسی‌زبان سطح جهان و کشور‌های پیرامونی‌، توجه به سرزمین توس، به عنوان خواستگاه حماسه‌های ایران‌زمین، ارتباط میان استادان‌، صاحب‌نظران‌، متخصصان‌، دغدغه‌مندان و علاقه‌مندان به حوزه فارسی و خراسان‌شناسی‌، جلب توجه جامعه ملی و بین‌المللی به ظرفیت‌‌های گردشگری شهر مقدس مشهد و گسترش آموزه‌های اخلاق‌گرایی، دادگری و خردورزی را از اساسی‌ترین اهداف این همایش بین‌المللی بر شمرد و توانایی در پیوند دادن جنبه مذهبی و ملی مشهد مقدس را باعث معرفی و ارتقای جایگاه مشهد در کشور و جهان دانست.

 

﷯ از فضاهای بازسازی شده بهره‌برداری می‌شود

اقدامات مدیریت شهری در حمایت از بازآفرینی هویت شهری، به ویژه حمایت از بازسازی شهر تاریخی توس در یکی‌دو سال اخیر، کم‌کم نمود پیدا خواهد کرد و این را می‌توان به خوبی در صحبت‌های ابوالفضل مکرمی‌فر‌، مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دریافت. مشارکت مدیریت شهری مشهد در تأمین اعتبار، منتج به ساخت و باز‌سازی بافت‌های شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی شده است که در روز بزرگداشت فردوسی به بهره‌برداری خواهد رسید. تمامی این ساخت‌و‌ساز‌ها و بازسازی‌ها به دنبال این است که گردشگران در منطقه تاریخی توس اقامت بیشتری داشته باشند‌. مکرمی فر دراین‌باره گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی شهرستان مشهد -با تأمین اعتباری که انجام دادند و تشریک مساعی‌شان با سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری استان- موجب شدند محیط‌هایی که حداقل در نیم‌قرن اخیر به آن توجهی نشده بود دوباره احیا شود. برای نمونه کار ساخت‌و‌ساز و بازسازی «جلو‌خان» آرامگاه -که ره‌باغی به وسعت همه آرامگاه فردوسی است- در مساحتی بالغ بر هفت‌و‌نیم هکتار و با اعتباری معادل ١٢ میلیارد تومان از پاییز سال گذشته آغاز شده است. همچنین در همان پاییز عملیات بازسازی ٣۵٠ متر از برج و باروی هفت‌کیلومتری توس که دروازه رودبار است، به ارتفاع ٩ متر و عرض ٧ متر آغاز شده که ٣ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان اعتبار به آن اختصاص داده شده است و قرار است ٩ میلیارد تومان اعتبار دولتی هم برای بازسازی آن اختصاص یابد تا عملیات ساخت‌و‌ساز و بازسازی این دروازه که دروازه اصلی توس است ادامه پیدا کند. عمارت چهاربرج یکی دیگر از اماکنی است که با اعتباری معادل یک میلیارد تومان بازسازی شده است که از این هم بهره‌برداری خواهد شد. همچنین تأسیسات آرامگاه فردوسی بعد از ۵٠ سال بازسازی شده است که در روز بزرگداشت به بهره‌برداری خواهد رسید. طرح تفصیلی توسعه توس در دست مطالعه و پژوهش است و در آن برای سرمایه‌گذاری گردشگری در توس امکان‌سنجی و نیاز‌سنجی شده است. منطقه سی‌دوهکتاری پردیس که در امتداد جلوخان توس واقع شده است، قرار است بعد از اتمام مطالعات در چهارچوب قوانین سازمان میراث فرهنگی به شهرداری واگذار شود تا در کنار خدمات فرهنگی‌، خدمات دیگری که مورد نیاز گردشگران است در آن محیط و محوطه ارائه شود. همچنین پیشنهاد‌هایی برای احیای ارگ کهن‌دژ به شهرداری مشهد ارائه شده است.

 

﷯ توس چیزی از قونیه و استراتفورد کم ندارد 

«این همایش که در سال‌های گذشته به زحمت برگزار می‌شده با حضور و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در این دوره به شکوه بیشتری رسیده است.» این را محمد جعفر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس همایش، گفت و ابراز امیدواری کرد که این همایش گامی برای بین‌المللی شدن آن باشد: سال‌ها تلاش کردیم این همایش را در جوامع بین‌المللی مطرح و آن را از قالب ملی خارج کنیم، برای همین عبارت جاده ابریشم در نام‌گذاری آن دیده می‌شود، چراکه شاهنامه در بستری روایت شده که قرن‌ها بعد از فردوسی و در یکی‌دو قرن اخیر به آن «جاده ابریشم» اطلاق

شده است. همین گستردگی نشان از این دارد که فردوسی فراملی است و نباید در یک جغرافیا محدود شود.هم‌جواری خاستگاه و آرامگاه فردوسی در کنار بارگاه منور رضوی موقعیتی بی‌نظیر برای مشهد و خراسان ایجاد کرده است و بهره‌مندی از این ظرفیت می‌تواند مشهد را به یک شهر بی‌بدیل -نه‌تنها در ایران که در جهان- مطرح کند. رئیس این همایش در همین‌باره گفت: کمتر شهری در دنیا وجود دارد که هم‌زمان یک ظرفیت مذهبی را در کنار یک موقعیت فرهنگی و ادبی داشته باشد و بهره‌برداری از این ظرفیت به مثابه ٢ بال است که می‌تواند فرهنگ جامعه ما را ارتقا دهد. توجه به پیشرفت و احیای فیزیکی شهر تاریخی توس، به‌ویژه آرامگاه فردوسی، دکتر یاحقی را بر این داشت که توجه‌ها را به توسعه و پیوست‌های فرهنگی‌، معنوی و علمی جلب کند: علاوه بر همه این‌ بهره‌برداری‌ها که خوب و مفید است‌، نباید از توسعه فرهنگی و معنوی و علمی شهر توس غافل شویم. توس چیزی از قونیه و استراتفورد کم ندارد. در این شهرها سالن‌های کنفرانس و فضا‌هایی برای اجرای نمایش و تئاتر وجود دارد که روزانه جاذب گردشگران خارجی نیز هست. باید فردوسی و شاهنامه‌اش در هویت و آرایش شهری نمود پیدا کند تا ما را به آرامش برساند.

 

﷯ رونمایی از اولین نسخه شاهنامه

در ادامه نرگس شالچیان، دبیر اجرایی همایش به تشریح برنامه‌های پسین و پیشین همایش پرداخت و گفت: پس از فراخوانی که در مهر‌ماه سال گذشته از سوی دبیرخانه این همایش بین‌المللی به همه مراکز و مؤسسات فرهنگی داخلی و ۵٢ کشور خارجی ارسال شد، در نهایت ٣٢٠ مقاله و چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسید. از این تعداد ‌١۵٢ مقاله توسط کمیته داوران پذیرفته شد که ۴٩ مقاله از آن‌ها خارجی و بقیه داخلی هستند. ۵۶ مقاله در مجموعه مقالات همایش چاپ و در روز بزرگداشت فردوسی منتشر خواهد شد.

او ادامه داد: این همایش از فرد‌ا، بیست‌وسوم اردیبهشت‌ماه، ساعت ٩ صبح در تالار شهر مشهد افتتاح‌ خواهد شد و در حوالی ساعت ١٣ حضار برای افتتاح نمایشگاه و رونمایی از آثار مجسمه‌ساز بین‌المللی‌، فئوفانو -که مجسمه‌ها‌، نقاشی‌ها و عکس‌هایش در حوزه فردوسی را به نگارخانه شهر آورده است- خواهند رفت. در کنار این آثار، قاب‌های سنگی‌‌ای که منقش به ابیاتی از اشعار فردوسی با مضمون صلح‌اند و فرش دست‌بافی برگرفته از داستان‌های هفت‌خان به نمایش گذاشته خواهد شد. در ادامه روز بیست‌و‌سوم از ساعت ١۴، پنل علمی‌ای در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود. 

شالچیان در تشریح برنامه‌های دومین پنل علمی بیان کرد: این پنل در صبح روز بیست‌و‌چهارم برگزار خواهد شد. اعطای ششمین نشان فردوسی به شخصیت‌هایی که در حوزه زبان و ادبیات فارسی‌، فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی و یا آفرینش‌های ادبی‌، هنری و تولیدات رسانه‌ای فعالیت مؤثر داشته‌اند، یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم ساعت ١۶ عصر روز بیست‌و‌چهارم، در تالار خواجه نصیر‌الدین برگزار می‌شود. هم‌زمان تعدادی از پیشکسوتان هیئت کشتی با لباس متحد‌الشکل منقش به شعار ثبت جهانی آرامگاه فردوسی، مسافت سه‌راه تا آرامگاه فردوسی را خواهند دوید. سه‌شنبه فرهنگی در همان شب با همت آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد و در آن شب برای اولین‌بار ۵٠ نسخه‌ خطی و ١٢٠ چاپ‌سنگی شاهنامه را با تصاویر مینیاتوری رونمایی خواهند کرد، نسخی که از جمله قدیمی‌ترین نسخه‌های شاهنامه‌اند و کتابت آن‌ها به قرن دهم هجری تا پایان دوره قاجار باز ‌می‌گردد و در گنجینه آستان قدس نگه‌داری می‌شدند. 

او در خصوص برنامه‌های روز پایانی نیز یادآور شد: در روز پایانی هم برنامه‌هایی در آرمگاه فردوسی برای پاسداشت او و زبان فارسی تدارک دیده‌ شده است. از جمله در ساعت ١۶ عصر از ٢ تندیس که توسط هنرمندان کشور ساخته و در سه‌راه فردوسی و میدان هفت‌خان نصب شده است رونمایی خواهد شد. بعد از این جلوخان افتتاح خواهد شد و در ادامه برنامه‌های فرهنگی در شامگاه بیست‌وپنجم اردیبهشت برگزار و پرونده این همایش بسته خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی