کد خبر : 98275
/ 06:00

مشهد، شهر دوستدار کتاب

اولین نشست هم‌اندیشی رابطان کتاب‌خوانی دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی برگزار شد

مشهد، شهر دوستدار کتاب

شهرآرا آنلاین - میانگین پایین سرانه مطالعه کتاب در کشور ما همیشه یکی از بحث‌های جدی در حوزه فرهنگی بوده است. دلایل زیادی برای آن برشمرده‌اند، اما در هر صورت آنچه واقعیت دارد و می‌بینیم، جای خالی قفسه کتاب یا کتابخانه‌ای هر‌چند کوچک در خانه‌ها، و کتاب در دست مردم است. 

روش‌های تشویقی مختلفی برای سوق دادن مردم و توجه دادن آن‌ها به کتاب‌خوانی انجام شده است که یکی از آن‌ها برگزاری جشنواره‌های مختلف است. اما معرفی رابطان کتاب‌خوانی دستگاه‌های اجرایی که برای اولین بار در کشور، در خراسان رضوی در حال اجراست، تازه‌ترین اقدام در زمینه ترویج کتاب و کتاب‌خوانی است. طرحی که اولین نشست هم‌اندیشی رابطان آن روز گذشته در کتابخانه مرکز مشهد برگزار شد.

 

﷯ برای شهروند کتاب‌خوان ارزش اجتماعی ایجاد کنیم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌ رضوی در همین رابطه گفت: ما در همه دستگاه‌ها رابط، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و مانند این‌ها داریم، اما تا الان رابط کتاب و کتاب‌خوانی در کشور نداشته‌ایم و این اتفاق برای اولین بار در استان خراسان رضوی روی داده است.‌

در این طرح قرار است هم فضایی برای ترویج کتاب‌خوانی شهروندان تجهیز و آماده شود و هم کارکنان دستگاه‌ها به این کار فرهنگی تشویق شوند. حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان در توضیح این طرح‌ها اظهار کرد: داریم طرح شهروند کتاب‌خوان را آغاز می‌کنیم. برای این کار باید در ابتدا شهروند کتاب‌خوان را تعریف کنیم تا بدانیم به چه کسی چنین صفتی اطلاق می‌شود. برای این کار دستگاه‌های مختلف و به‌خصوص شهرداری باید پای کار بیایند و بگویند برای چنین شهروندی چه تسهیلاتی می‌توانند در نظر بگیرند. ما باید ارزش اجتماعی به شهروند کتاب‌خوان بدهیم؛ مثلا شهرداری با تهیه کارت‌هایی، برای حمل‌ونقل عمومی آن‌ها تخفیف قائل شود، یا بانک‌ها تسهیلاتی در نظر بگیرند تا در آینده شهر دوستدار کتاب شویم.

او در ادامه افزود: ما دستگاه‌های دوستدار کتاب را هم معرفی می‌کنیم و اولین نکته برای دستگاه‌ها این است که برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی فضاسازی کنند. وقتی ارباب‌رجوعی به دستگاهی مراجعه می‌کند و مدت زمانی را منتظر است، اگر فضا و کتاب مناسب در دسترس باشد، آن مُراجع می‌تواند از زمان انتظار خودش استفاده و مطالعه کند. نکته دوم این است که باید کتاب را چاشنی تمام فعالیت‌ها بکنیم. ما از هر نوع فعالیت مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی حمایت مالی و معنوی می‌کنیم، از برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی تا اردوی کتاب‌خوانی یا هر فکر و ایده دیگری. نکته‌ بعد این است که می‌خواهیم مدیر کتاب‌خوان داشته باشیم. ما مدیر برتر در جشنواره شهید رجایی داریم، اما تا‌به‌حال مدیر کتاب‌خوان و دوستدار کتاب نداشته‌ایم. چهارمین نکته هم خانواده پرسنل هستند. مواردی برای تجلیل از فرزندان پرسنل، مانند تقدیر از دانش‌آموز یا دانشجوی برتر داریم. در کنار این موارد می‌خواهیم فرزند کتاب‌خوان را هم معرفی کنیم.

 

﷯ ٢٨ پروژه بر‌زمین‌مانده داریم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به فعالیت‌های اجرایی سازمان تحت مدیریتش پرداخت و گفت: کتابخانه مرکزی ٢٣ سال متوقف بود اما با همکاری دستگاه‌های مختلف این پروژه در چهلمین سالگرد انقلاب تکمیل، افتتاح و به بهره‌برداری رسید. در حوزه کتابخانه‌های شهرستانی هم همین‌طور. اگرچه ما امروز ٢٨ پروژه بر زمین مانده و ناتمام کتابخانه‌ای در سطح استان داریم، اما سال گذشته توانستیم ١١ کتابخانه نیمه‌تمام را با همکاری استاندار وقت و استاندار فعلی و دیگر مسئولان شهرستان‌ها به بهره‌برداری برسانیم. در حوزه ترویج کتاب‌خوانی هم اقدامات خوبی صورت گرفته که کسب رتبه اول خراسان رضوی در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی یکی از آن‌ها بوده است. در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرها و روستاهای استان جشنواره کتاب‌خوانی داشتیم. کوچه‌های کتاب‌خوانی در شهرهای استان راه افتاد و شاهد بزرگ‌ترین کوچه کتاب‌خوانی در سبزوار بودیم که اتفاق بی‌نظیری بود. برای امسال هم برآورد ما این است که در جشنواره‌ کتاب‌خوانی رضوی نسبت به سال‌های قبل مشارکت بالاتری داشته باشیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی