کد خبر : 98288
/ 06:25

شاخ‌ درآوردیم!

برنامه «هزار راه نرفته »در گافی عجیب ٢نفر از اینفلوئنسرهای معلوم‌الحال را مهمان برنامه‌اش کرد

شاخ‌ درآوردیم!

شهرآرا آنلاین - ایمان فروزان نیا - «عه! اینا همون شاخای اینستاگرام نیستن؟» این واکنش بعضی بینندگان تلویزیون، هنگام پخش پنجمین قسمت «هزار راه نرفته» از شبکه ٢ بود. هزار راه نرفته این روزها قبل از افطار از تلویزیون پخش می‌شود و قرار است مسائل مربوط به حوزه خانواده را بررسی و با معرفی نمونه‌هایی از صداقت، صمیمیت و احترام، در موضوع ازدواج الگوسازی کند. اما تصور کنید که دهان روزه تلویزیون را روشن می‌کنید و ناگهان چشمتان به دو نفر از شاخ‌های اینستاگرامی معلوم‌الحال روی صندلی مهمان برنامه می‌افتد، پیش‌بینی‌ شدنی است که چشمان شما هم از تعجب گرد شود.

 

نمایش دروغ شاخ‌های پشیمان

ماجرا از این قرار است که یک زوج جوان که از اینفلوئنسرهای (شاخ) اینستاگرام هستند و در این شبکه اجتماعی عکس‌های خودشان در مهمانی‌ها و بیرون شهر و غیره را منتشر می‌کنند و برای اکستنشن فلان و کاشت ناخن بهمان و لوازم آرایشی بیسار تبلیغات انجام می‌دهند، ناگهان به این نتیجه می‌رسند که راهی که می‌رفته‌اند اشتباه است و انتشار عکس‌های بی‌حجاب و نامناسب کار غلطی است و از کارشان پشیمان می‌شوند و به عنوان یک زوج نادم روی صندلی هزار راه نرفته می‌نشینند. البته این چیزی است که سازندگان برنامه باور داشته‌اند، چون چند ساعت بعد از پخش برنامه این زوج جوان در اینستاگرام از مهمانی جدیدشان لایو و عکس منتشر می‌کنند. فضای صفحه‌شان هم به افراد پشیمان و نادم نمی‌خورد و عکس‌ها و فیلم‌ها حکایت از ماجرای دیگری دارد. صفحه مشترک این زوج در عرض چند ساعت فالوئرهای زیادی جذب می‌کند و وقتی می‌بینند مردم به ماجرا حساس شده‌اند، سریع کامنت‌های پست‌هایشان را می‌بندند و یک ویدئو جدید منتشر می‌کنند با این پیام که صفحه ما هک شده است و آن عکس‌ها و فیلم‌ها مال قبل است که الان یک نفر منتشر کرده و ما بعد از حضور در تلویزیون بچه‌های خوبی شده‌ایم. البته جوابی نمی‌دهند که اگر صفحه‌شان هک شده پس چطور فیلم توضیحاتشان را منتشر کرده‌اند و یا چرا پست‌ها و عکس‌های قبلی را پاک نکرده‌اند و اصلا چطور هکرها دارند برای فلان سالن آرایشی تبلیغات انجام می‌دهند.

 

درسی که برنامه‌سازان از شنگول و منگول نگرفتند

این روزها اصلا روزهای خوبی برای مدیران شبکه٢ نیست. آن‌ها همین دو روز قبل بابت گزارش تند ٢٠:٣٠ علیه علی دایی و حمله به شخصیت این ستاره فوتبال بعد از صحبت‌هایش علیه سایپا، از شورای نظارت بر سازمان صداوسیما تذکر جدی گرفته‌اند. شورای نظارت، گزارش ٢٠:٣٠ را یک‌طرفه و غیر‌حرفه‌ای و به‌صورت مشخص جانبداری توصیف کرده است. باور کنید در چنین شرایطی هیچ مدیری دوست ندارد برچسب بی‌دقتی، فریب‌خوردن و ترویج الگوهای غلط به شبکه‌اش بخورد.

با این سوتی جدید موج دیگری از انتقادها علیه‌ تلویزیون به وجود آمد و صدای خیلی از بینندگان و حتی اهالی سینما و تلویزیون بالا رفت. مثل مژده لواسانی که در استوری اینستاگرامش روی عکسی از برنامه هزار راه نرفته نوشت «دوستان در شبکه٢ کاش کلا دست از سر مقوله حجاب بردارند. یا اینکه حواس‌شون باشه دارند چه می‌کنند. خنده داره واقعا. ما رو مسخره کردید یا خودتون رو؟» سید محمود رضوی (تهیه‌کننده سینما) هم با توئیت تندی به مدیران شبکه٢ حمله کرد و خواهان برکناری مرتضی میرباقری معاون سیما شد. «دیگر در سیما چه اتفاقی باید بیفتد که مسئولان بالا دستی قبول کنند معاون مربوطه، سیستم را روی اتوپایلت قرار داده است؟ مثلث عشقی در سریال رمضانی بس نبود که چشممان به جمال چیزهای جدید هم روشن شد!»

بینندگان تلویزیون هم در توئیتر ناراحتی‌شان را از بی‌دقتی تلویزیون مطرح کردند. ‏«صدا و سیما دقیقا داره چی‌کار می‌کنه! می‌خواد با آوردن چند تا شاخ مجازی تو برنامه‌هاش راه و رسم زندگی کردن رو به ما یاد بده!» کاربر دیگری هم نوشته بود ‏«اگر صدا و سیما به اندازه شنگول و منگول به «دست‌های پاک» توجه داشت، طعمه گرگ‌ها نمی‌شد. الهام عرب در ماه عسل و نازی عظیمی در هزار راه نرفته هر دوتاشون با دستکش در برنامه حضور داشتن». بعضی از کاربران هم بعد از سر زدن به صفحه اینستاگرام این شاخ‌های مجازی چنین توئیت‌هایی نوشته بودند «این مهمونایی که صدا و سیما به برنامه‌هاش راه میده ما حتی نمی‌تونیم بدون سانسور درباره‌شون بنویسیم.»

 

سریال سوتی؛ از علیخانی تا ضیا و دیگران

‏اگر مسئولان شبکه٢ یا سازندگان برنامه «هزار راه نرفته» تنها یک بار با گوشی‌شان به اینستاگرام مهمان‌های برنامه‌شان سر می‌زدند، قطعا متوجه می‌شدند که جای آن‌ها روی صندلی برنامه‌شان نیست. باور چنین گافی برای برخی از مخاطبان تلویزیون آن‌قدر سخت بود که کاربری در توئیتر این‌طور نوشت، «مگه می‌شه تهیه‌کننده و مجری محتوای برنامه، مسئول هماهنگی میهمان و ناظر شبکه حتی یه بار هم اینستاگرام مهمونای اینفلوئنسر شبکه۲ رو چک نکرده باشن؟ اگر بخوام یک‌کم سخت به ماجرا نگاه کنم، حس زد و بند دارم.» البته اگر این کاربر کمی گذشته را مرور کند و پرونده سوتی‌های تلویزیون را ورق بزند متوجه خواهد شد چنین گاف‌هایی در برنامه‌های مهمان‌محور تلویزیون زیاد اتفاق افتاده است و هنوز هم می‌افتد و احتمالا با همین فرمان در آینده هم خواهد افتاد. از ماه عسل علیخانی بگیرید تا برنامه رضارشیدپور و علی‌ضیا.

احتمالا هنوز خیلی‌ها ماجرای الهام عرب را به خاطر دارند که به کار مدلینگ عروس مشغول بود و صفحه اینستاگرامش پر از عکس‌های بی‌حجاب بود ولی ناگهان سر از صندلی ماه عسل درآورد. یا مهمان سال قبل علیخانی که ادعا کرد دارویی برای درمان یک بیماری خاص ساخته است، ولی بعدا گندش درآمد که ادعایش کذب 

بوده است و وزارت بهداشت از مردم خواست از مصرف چنین داروهایی پرهیز کنند. رضا رشیدپور هم با دعوت ٢ مهمان برای خودش و تلویزیون دردسر درست کرد. یکی آن کودک خردسال نابغه که بعدا معلوم شد خیلی هم نابغه نیست و یا آن جوان فیلسوف و شاعر و همه فن‌ حریفی که کمی بعد به خاطر ادعای منجیگری دستگیر شد.

البته شاخ‌ترین مجری و برنامه در دعوت از مهمان‌های الکی شاخ، علی‌ضیا و برنامه فرمول یک است. از دعوت مردی که در گذشته زنش را سیاه و کبود می‌کرده و حالا به کانون گرم خانواده برگشته است بگیرید تا ماجرای آن پدر و پسر سرطانی‌اش که کلی اشک مردم را درآوردند و باعث جمع شدن یک میلیارد تومان کمک نقدی شدند ولی کاشف به عمل آمد که پسر قبلا درمان شده است و کل ماجرا سیاه‌بازی بوده است.

تلویزیون این روزها در تکاپوی جذب مخاطبان از دست رفته‌اش است. فکر و ذکر مدیرانش هم شده است استخدام سلبریتی‌ها و پول درآوردن و ساخت برنامه‌های کپی شده از روی دست شبکه‌های خارجی‌. و انگار این وسط هیچ‌کس حواسش نیست که سیما دارد از بد کیسه‌ای برای رسیدن به اهدافش خرج می‌کند. کیسه اعتماد مخاطبان باقی‌مانده‌اش که با چنین گاف‌هایی هر بار کمتر از قبل می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی