• خانه
  • حوادث
  • قصور پزشکی، آزار و اذیت خیابانی و کودک‌آزاری
کد خبر : 98293
/ 06:35
سؤالاتی که در این نسخه از صدای مشاور به آن‌ها پاسخ داده شده است

قصور پزشکی، آزار و اذیت خیابانی و کودک‌آزاری

قصور پزشکی، آزار و اذیت خیابانی و کودک‌آزاری

شهرآرا آنلاین 

سـتون صـدای مـشـاور جــایی بــراي بيــان پرسـش ها و مـشکلات حـقوقی شـما شهـروندان است كه مي توانيد آن ها را با ما در ميان بگذاريد و پاسخ سؤالات خود را از قضات دادگستری، وکلا و کارشناسان حقوقی دریافت کنید.

﷯ پیامک:

٣٠٠٠٧٢٨٩ 

تلفن:

۵-٣٧٢٨٨٨٨١-٠۵١ 

﷯ پیام رسان: 

٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠ 

﷯ شهروندان گرامی با هدف پیگیری دقیق و سریع مسائل مطرح شده، لطفا آدرس و اطلاعات کاملی در اختیار ما قرار دهید.

..........................................

 

راحله حسین‌زاده- این نسخه از ستون «صدای مشاور» به آن بخش از سؤالات حقوقی مردم اختصاص دارد که شاید بسیاری از افراد درباره آن مطلع نباشند. موضوع‌هایی از قبیل قصور پزشکی، آزار و اذیت‌های خیابانی برای بانوان، کودک‌آزاری و تغییر جنسیت سؤالات شهروندانی است که قاضی صفری، دادیار دادسرای مشهد به آن‌ها پاسخ داده است.

۴٠٨٣---٠٩٣٧// در سال ٩۵ به علت سرطان تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار گرفتم. در سال ٩۶ به تشخیص دکتر معالج عمل هیسترکتومی انجام دادم که به موجب آن دچار فیستول مثانه شدم و چند سال است با بی اختیاری ادرار زندگی سخت و عذاب آوری دارم . زمانی که به نظام پزشکی برای قصور در عمل جراحی مراجعه و دعوی شکایت کردم بعد از یک سال رفت و آمد گفتند، از عوارض عمل بوده و حتی برای از کارافتادگی هم اقدام کردم اما به نتیجه ای نرسیدم. چگونه می توانم به حق و حقوق خود برسم؟

اگر فردی مدعی است که پزشک معالج خود در عمل و کار، مرتکب قصور و تقصیری شده، ابتدا باید به دادسرا مراجعه کند و بعد از پر کردن فرم مربوط به کمیسیون بدوی تخلفات پزشکی ارجاع داده می شود. در این کمیسیون یک هیئت مشخص از پزشکان متخصص موضوع را بررسی می کنند و در صورتی که قصور پزشک احراز شود پرونده برای رسیدگی و موضوعات کیفری به دادسرا فرستاده می شود. سپس پزشک به عنوان متهم در دادگاه حاضر می شود و از عنوان اتهامی خود دفاع می کند. با توجه به اینکه عمده پزشکان بیمه حرفه ای هستند در این گونه پرونده ها تنها بحث دیه مطرح است و برای اینکه مشخص شود فرد شاکی چه میزان صدمه دیده به پزشکی قانونی معرفی می شود تا میزان دیه تعیین گردد. اما اگر کمیسیون بدوی قصور پزشک را تشخیص ندهد و اعلام کند که میزان صدمه وارده جزو خطاهای معمول در پزشکی است، آنگاه بیمار می تواند به کمیسیون اعتراض کند و شکایت او در کمیسیون بالاتر مطرح می شود و اگر نظر به قصور بود فرآیند پیشین طی می شود.

 

٩١٣٠---٠٩١۵// آیا براساس قانون آزارهای خیابانی و متلک گویی به بانوان جرم محسوب می شود؟ این رفتار چه مجازاتی دارد؟

در فصل ١٧ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات موضوع آزار و اذیت های خیابانی و متلک گویی به بانوان پیش بینی شده است. قانون گذار به صراحت در ماده ۶١٩ قانون تعزیرات به این موضوع اشاره کرده و تأکید داشته است که هر شخصی در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا بانوان شود و با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به بانوان توهین کند از ٢ تا ۶ ماه حبس و ٧۴ضربه شلاق محکوم خواهد شد. با اینکه توهین و آزار و اذیت یک جرم قابل گذشت محسوب می شود اگر با کیفیتی که قانون گذار تعریف کرده صورت گیرد دیگر بخشیدنی نیست و حتی اگر خانمی بعد از گزارش و شکایت رضایت دهد امکان مختومه شدن پرونده وجود ندارد به این دلیل که پرونده از جنبه عمومی و اینکه غیرقابل گذشت است رسیدگی می شود. قانون گذار در این ماده یک سیاست کیفری افتراقی و متفاوت از سایر موارد در پیش گرفته و آزار و اذیت های خیابانی برای بانوان را به صورت ویژه مورد توجه قرار داده است.

 

٣١۶٠---٠٩٣٠// آیا مجازات برای آزار و اذیت های کلامی نیز وجود دارد؟

بله- در ماده ۶١٩ قانون مجازات اسلامی به صراحت به موضوع توهین و آزار و اذیت های کلامی اشاره شده اما اگر جنبه شخصی پیدا کند و در اماکن عمومی نباشد و وصف برهم خوردن نظم عمومی از این رفتار اثبات نشود در این صورت جرم قابل گذشت بوده و در ردیف ماده ۶٠٨ تعریف می شود که یک جزای نقدی ساده دارد. ولی در صورتی که با کیفیت دیگر باشد ممکن است شامل شلاق هم بشود. ماده ۶٠٨ اشاره دارد به اینکه توهین به افراد از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک چنانچه موجب حد غصب نباشد تا ٧۴ضربه شلاق یا ۵٠هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی در پی دارد.

 

٣۶۴٩---٠٩٣٧// براساس قوانین، مجازات کودک آزاری چیست ؟

لازم به ذکر است موضوع کودک آزاری به صراحت در مصوبه ١٣٨١ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان پیش بینی شده است. در ماده یک این قانون آمده است همه اشخاصی که به سن ١٨ سال شمسی تمام نرسیده باشند از حمایت های این قانون برخوردارند. همچنین ماده ٢ این قانون اشاره دارد به اینکه هرگونه آزار و اذیت کودکان و نوجوانان که موجب صدمات جسمانی، روانی واخلاقی شود و به نوعی سلامت جسم و روان افراد را به خطر بیندازد ممنوع است. البته تصور عامه مردم در این مورد این گونه است که صدمات باید جسمی باشد تا کودک آزاری محسوب شود. در ماده ۴ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیز به صراحت اشاره شده است که هرگونه صدمه، آزار و اذیت، شکنجه جسمی و روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آن ها ممنوع و ٣ تا ۶ ماه حبس و یک میلیون تومان جزای نقدی در پی دارد. ماده ۵ این قانون هم کودک آزاری را جزو جرائم عمومی معرفی کرده چرا که طبیعتا بخش عمده ای از مرتکبان کودک آزاری والدین و سرپرست این کودکان هستند و نمی توان منتظر شکایت این افراد شد زیرا خود به عنوان متهم هستند ازاین رو پیشنهاد می شود که شهروندان هر مورد کودک آزاری را با تلفن ١٢٣ اورژانس اجتماعی درمیان بگذارند که در اسرع وقت مددکاران به محل اعزام شده و گزارش مبسوطی از شرایط زندگی طفل تهیه و به مرجع قضائی اعلام کنند. حال بعد از احراز شدن کودک آزاری اگر مرجع قضایی تشخیص داد شرایط نگهداری کودک خاص و حاد است، طفل را تحت مراقبت های ویژه قرار داده و در اختیار مکان های مشخصی که تعریف شده قرار می دهد.

 

٠٨٢٢---٠٩١۵// آیا براساس قانون یک فرد می تواند تغییر جنسیت دهد؟ چه شرایطی برای فرد متقاضی به این عمل باید وجود داشته باشد؟

تغییر جنسیت جزو مسائلی است که برخلاف وجود مستند قانونی و طی شدن فرآیند قانونی عموما عرف جامعه آن را نمی پذیرد و درباره این افراد که واقعا بیمار هستند دیدگاه بدی وجود دارد. اولین فقیه معاصری که درباره این موضوع اشاره کردند آیت ا... خمینی(ره) بودند و این موضوع را با شرایط و ضوابطی فاقد اشکال شرعی دانستند. در واقع تغییر جنسیت برای افرادی که چهارچوب قانونی برای موضوع آن ها تعریف شود منعی ندارد اما عمده افرادی که برای این موضوع به محاکم قضایی مراجعه می کنند، نمی توانند مجوزهای لازم را کسب کنند زیرا حائز شرایط تغییر جنسیت تشخیص داده نمی شوند. لازم به ذکر است که مجوزهای قانونی تغییر جنسیت برای افرادی با شرایط خاص و گرفتار بیماری های روانی صادر می شود و فرد متقاضی تغییر جنسیت ابتدا باید دادخواست بدهد و سپس به پزشکی قانونی معرفی شود. بعد از آن مشاوره های طولانی، تخصصی و دقیق اگر جزو آن دسته از افراد با شرایط خاص باشد و کمیسیون تأیید کند مجوزهای تغییر جنسیت داده می شود و در نهایت فرد می تواند درباره تغییر نام و تغییر جنسیت اقدام کند. بعد از این عمل تمام ضوابط و شرایطی که برای آن جنسیت وجود داشته باشد شامل حال فرد مورد نظر هم خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی