کد خبر : 98306
/ 01:09
گزارشی از شب‌های خاطره‌انگیز «بهارجان‌ها» در حاشیه پارک آلاله‌ها

دورهمی‌های خانوادگی فارغ از دنیای مجازی

ماه رمضان، بهار آشنایی است. بهار دوستی‌ها که دوباره از دل‌ها سر بر می‌آورد. فرصتی که می‌شود غرق در وجود خودت بشوی و خوبی‌های درونت را دوباره کشف کنی.

دورهمی‌های خانوادگی فارغ از دنیای مجازی

شهرآرا آنلاین - صدر/ عطایی-  بهاری که می‌شود در آن، زندگی را دوباره از سر بگیری و جانی دوباره بیابی. این ضیافت همراه خودش لحظات معنوی را برای آدم‌ها می‌سازد، چه در خلوت خودشان و چه در تمامی لحظات کنار اعضای خانواده از سفره‌های افطار تا سحر. چند سالی است که چرخش ماه، میهمانی رمضان را در فصل بهار و تابستان برپا کرده است. گرمای هوا و خنکای شب‌های بهار باعث شده است تا خیلی از خانواده‌ها سفره‌هایشان را در بوستان‌ها و فضاهای سبز محله‌شان بیندازند. به همین علت و به سبب فرصت غنیمت محفل دوستی در محلات، شهرداری مشهد تصمیم گرفته است تا میزبان میهمانان خود در محله زندگی خودشان باشد. امسال معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه۵ با مشارکت معاونت اجتماعی مشارکت‌های شهرداری مشهد و مسجد قمربنی هاشم (ع) به برگزاری برنامه « بهار جان‌ها» در ابتدای بولوار آوینی اقدام کرده است. این برنامه از ابتدای ماه رمضان هر شب به جز شب‌های قدر اجرا می‌شود. گزارش زیر حال و هوای این برنامه را روایت می‌کند.

 

• صف‌های طولانی برای بازی کودکان

ورودی آوینی5 را بسته‌اند. محوطه بین کتابخانه، آتش‌نشانی و بوستان آلاله‌ها را موکت و فرش کرده‌اند تا خانواده‌ها برای قرائت قرآن، نماز و افطار فضای راحت و مناسبی داشته باشند. با اینکه چند روز اول ماه مبارک را پشت سر گذاشتیم اما روز به روز به تعداد مخاطبان برنامه «بهار جان‌ها» اضافه می‌شود و از اواسط برنامه آن‌قدر جمعیت زیاد است که دیگر جایی برای نشستن نیست. مردم از هرجایی مانند کنار باغچه‌ها و سنگ‌ها برای نشستن استفاده می‌کنند. آن‌قدر تعدادشان زیاد است که تا نزدیکی سن پیش آمده‌اند. کودکان برای بازی در ایستگاه بازی‌ها مجبورند در صف‌های طولانی منتظر بمانند. خانواده‌هایی که طرف‌دار این دست برنامه‌ها هستند از یک ساعت قبل به محل می‌آیند و منتظر شروع برنامه‌ها می‌مانند.

135887.jpg

• بفرمایید افطار

این یک شروع تازه است؛ فرصتی شبیه صبح که خداوند به انسان می‌بخشد؛ فرصتی به نام رمضان؛ بهاری که با همه بهارها فرق می‌کند و خوانش قرآن و زندگی با آن بیش از هر زمان دیگری در این ماه اتفاق می‌افتد. هنوز کمی تا اذان مغرب مانده است که قرآن کریم را بین جمعیت حاضر توزیع می‌کنند و ترتیل‌خوانی و جز‌ءخوانی قرآن شروع می‌شود. هر چه به زمان اذان نزدیک می‌شویم، افراد بیشتری به این جمع صمیمی اضافه می‌شود. دست هر کدام از افراد خانواده وسیله‌ای است. یکی سبد ظروف را به همراه دارد. یکی فلاسک چایی. شهرداری منطقه نیز با چای و خرما میزبان روزه‌داران است و مسجد قمر بنی هاشم که در آوینی5 واقع شده است نیز مراسم افطار ساده را برگزار می‌کند.

 

• خانم‌های خادم‌یار باسلیقه

همراه با خانواده‌ها برای اقامه نماز جماعت و صرف افطاری به مسجد قمر بنی هاشم می‌روم. خانم‌های خادم یار سفره‌های افطار را با سلیقه و مرتب چیده‌اند و بوی سوپی که پخته‌اند فضای مسجد را پرکرده است. گفت‌وگوی کوتاهی با آقای زارع، امام جماعت و روحانی مسجد، دارم و از برنامه‌های ماه مبارکشان می‌پرسم. زارع می‌گوید:«در ماه مبارک رمضان همچون دیگر مساجد جزءخوانی قرآن را برای بانوان و آقایان طبق سال‌های قبل برگزار می‌کنیم. ظهرها بعد از نماز ظهر بیان احکام و تفسیر را به نمازگزاران عزیز ارائه می‌دهیم. شب‌ها نیز بعد از اقامه نماز افطاری ساده را با همکاری و همیاری خود مردم منطقه و خادمیاران مسجد تهیه کرده و به میهمانان حاضر در مسجد که میهمان سفره الهی هستند، تقدیم می‌کنیم.»

135888.jpg

• ایستگاه بازی و نقاشی

بعد از افطار در مسجد خانواده‌ها دوباره به محل برگزاری برنامه می‌آیند تا در ویژه برنامه‌‌ «بهار جان‌ها» شرکت کنند. تعدادی از خانواده‌ها سفره افطارشان را در فضای باز گسترده و همینجا در محیطی شاد و صمیمی افطار می‌کنند. کودکان که بعد از مدت‌ها فضای باز و بزرگی پیدا کردند سر از پا نمی‌شناسند و یکسره در حال دویدن هستند، تا اینکه همکاران اداره معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری ایستگاه‌های بازی را برای کودکان آماده می‌کنند. هنوز بنرهای بزرگ منچ و مارپله بر زمین نقش نبسته که پسرها روی رنگ مورد علاقه‌شان می‌ایستند و فوم بزرگ تاس را پرت می‌کنند و منتظرند ببینند چه کسی زودتر عدد6 را می‌آورد تا بازی شروع شود. خیلی از بزرگ‌ترها نیز به یاد بازی‌های گذشته خودشان کنار فرزندانشان ایستاده‌اند و بازی را تماشا می‌کنند و بدشان نمی‌آید مثل ایام قدیم آن‌ها نیز تاس بریزند و وارد بازی شوند. خیلی‌ها فرزندشان را راهنمایی می‌کنند و می‌گویند چطور بازی را به نفع خود پیش ببرد. روبه‌روی مارپله میزهای‌ آلومینیمی که رویشان دفترها و برگه‌های نقاشی با مدادرنگی و مداد شمعی چیده شده، منتظر کودکان علاقه‌مند به نقاشی است. آنجا هم بچه‌ها سر از پا نمی‌شناسند و گاهی هم سر مداد رنگی‌های مختلف با هم دعوایشان می‌شود. کودکی از مربی می‌پرسد نقاشی‌ام را چه رنگی کنم و کودک دیگری از روی دست دوستش نقاشی می‌کشد. همه این‌ها شما را برای لحظاتی به دنیای کودکی می‌برد و حس کودکی درونتان زنده می‌شود و یاد خاطرات می‌کنید. کمی آن‌طرف‌تر میز بازی‌های فکری و سرگرمی است. بازی‌هایی که باید بچه‌ها با قطعات مختلف شکل‌های متفاوت بسازند. اینجا بیشتر دخترها جمع شدند و فضا را به خودشان اختصاص دادند. یکی از دخترها که سنش نسبت به بقیه بیشتر است تلاش می‌کند گوی‌های رنگی را طبق نقشه راهنمایی که در دست دارد، بچیند. تعدادی دیگر از دخترها با قطعات پازل شکل‌های هندسی عجیب و غریب درست می‌کنند.

 

• شله زرد، غذای سنتی ماه مبارک رمضان

برنامه هنوز به طور رسمی آغاز نشده است. همین طور که دور میزها بچه‌ها قدم می‌زنم، مجری برنامه نیز احادیثی را با موضوع ماه مبارک رمضان از ائمه (ع) به‌ویژه حضرت رضا(ع) نقل می‌کند.  قرار است در پایان برنامه از همین احادیث سؤالاتی پرسیده شود و به پاسخ صحیح نیز هدیه تقدیم می‌شود. مجری برنامه می‌گوید:«در این ماه میهمان خداوند عزیزمان هستیم. در ماه رمضان همگی به خداوند نزدیک می‌شویم و دعاهایمان مورد استجابت خداوند قرار می‌گیرد. روحیه قناعت در همه ما روزافزون می‌شود. باید در این ماه بیشتر برای یکدیگر دعا کنیم.»

مجری برنامه سراغ خانواده‌های حاضر در جمع می‌رود و از حال و هوایشان در این ماه می‌پرسد. آقای سید حسن حسینی و همسرشان یکی از خانواده‌های حاضر در برنامه « بهار جان‌ها» هستند. در پاسخ سؤال مجری که چطور از شروع برنامه مطلع شدند، می‌گوید:« همسرم از فعالان اجتماعی در محله است و از طریق کانال تلگرامی دبیرخانه و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه5 از اجرای برنامه خبردار شدند. جزو خانواده‌هایی هستیم که از شب اول در برنامه حضور داریم. خوش‌حالیم که معاونت فرهنگی شهرداری منطقه5 این برنامه را برای شهروندان این منطقه در نظر گرفتند و خانواده‌ها در فضای باز و در محیطی صمیمی و دوستانه در کنار هم حضور دارند و از برنامه‌ها استفاده می‌کنند.»

مجری برنامه از همسر آقای حسینی درباره غذاهای ماه مبارک رمضان می‌پرسد و از ایشان می‌خواهد تا دستور پخت آن را بگویند. خانم حسینی ضمن عرض سلام و تبریک ماه دل‌ها به حاضران می‌گوید:« امشب برای افطار سوپ و شله زرد درست کردم. شله زرد یکی از غذاهای سنتی، سبک و مقوی برای این ماه است که با برنج نیمه، شکر، گلاب، زعفران و هل تهیه می‌شود.»

سپس دستور پخت را توضیح می‌دهد و می‌گوید:« 3 برابر برنج آب می‌ریزیم و اجازه می‌دهیم تا برنج خوب پخته شود. بعد گلاب، زعفران، شکر و وانیل را به آن اضافه می‌کنیم. بعد از چند جوش شله زرد آماده است.» مجری برنامه برای همراهی تشکر و قبولی طاعاتشان را آرزو می‌کند.

135890.jpg

• سرود ملی و صلوات خاصه حضرت رضا(ع)

محمد سلطانی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری و امید ترابی‌نیا، رئیس ناحیه یک شهرداری منطقه، به جمع خانواده‌ها و شهروندان منطقه5 اضافه می‌شوند. خانواده‌های بیشتری به جمع اضافه شدند و فضا برای نشستن همه کم است و خیلی‌ها ایستاده برنامه را دنبال می‌کنند. برنامه با اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران با هم‌خوانی همه حضار حالت رسمی‌تری پیدا می‌کند. بعد از سرود همه به سمت حرم مطهر حضرت رضا(ع) ایستاده و صلوات خاصه امام مهربانی‌ها را زمزمه می‌کنند تا روح و جانشان با شمس الشموس دوباره پیوند بخورد و لبریز مهربانی‌شان شود. در ادامه مجری برنامه حدیثی از امام رضا(ع) می‌خواند با این مضمون که « هر کس ماه رمضان یک آیه از کتاب قرآن را تلاوت کند مثل این است که در ماه‌های دیگر تمام قرآن را بخواند» برنامه با 2 اجرای گروه سرود «رویش» ادامه پیدا می‌کند.

 

• بفرمایید دمنوش‌های آرامش بخش

به سراغ یکی دیگر از میزهای انتهای خیابان می‌روم . در این میز به خانم‌های خانه‌دار نحوه تهیه دمنوش‌های مناسب این روزهای طولانی ارائه شده است و بدین گونه به آن‌ها کمک زیادی می‌شود. مراجعه‌کنندگان زیادی دور میز حضور دارند. به سختی چند لحظه‌ای با خانم هاشمی، مسئول دمنوش‌های طبی، همراه می‌شوم. خانم هاشمی به استفاده از دمنوش‌ها در این روزها توصیه می‌کند و می‌گوید:« مشاور تخصصی طب سنتی هستم. خوشبختانه در این برنامه توانستیم افراد زیادی را با دمنوش‌های سنتی آشنا کنیم. به‌لیمو و گل محمدی جزو دمنوش‌هایی است که در این ایام بسیار استفاده می‌شود، باعث رفع تشنگی و کم شدن استرس می‌شود. به لیمو بسیار آرامش بخش است به‌ویژه در این دوران که استرس در جوامع امروزی زیاد شده است و افراد به خاطر آن از قرص‌های شیمیایی مختلف استفاده می‌کنند می‌توان با خوردن یک استکان از دمنوش به لیمو میزان استرس را کاهش داد. در واقع جایگزین مناسبی به جای قرص‌های آرام بخش و بدون عوارض است. برای زمان افطار چون قند خون پایین است، پیشنهاد می‌دهم یک لیوان آب‌جوش را کنار بگذارید تا کمی سرد شود بعد یک قاشق عسل طبیعی را با چند قطره لیمو به آن اضافه کنید. این نوشیدنی برای آغاز افطار بسیار مناسب است و تنش‌های عصبی را پایین می‌آورد. نکته بسیار مهم در دنیای امروز استفاده از دمنوش‌ها و گیاهان دارویی است. خداوند آن‌قدر مهربان است که برای همه دردهای ما در دل طبیعت داروهایی قرار داده است. امیدوارم با استفاده بیشتر از دمنوش‌ها از به وجود آمدن بیماری‌ها جلوگیری کنیم. پیشگیری پیش از درمان اهمیت دارد.»

135889.jpg

• آب، نعمت بزرگ الهی است، آن را هدر ندهیم

کمی آن‌طرف‌تر پوسترهای شرکت آب و فاضلاب را می‌بینیم که هشدارهای مصرف صحیح آب را به همه ما یادآوری می‌کند.«آب نعمت بزرگ الهی است، آن را هدر ندهیم» یا «جلوگیری از اسراف آب وظیفه اسلامی و انسانی است» با اینکه بهار امسال بارندگی در تمام کشور در خور توجه بود اما خشک‌سالی به این راحتی‌ها جبران نمی‌شود. کارگاه سیار آموزش همگانی مصرف بهینه آب در انتهای خیابان قرار داده شده است و خانواده‌های زیادی دور آن حلقه زده‌اند و از صحبت‌های مأمور آب درباره سردوش‌های کم مصرف استفاده می‌کنند و به طور عملی تفاوت این سردوش‌ها را می‌بینند یا متوجه می‌شوند چطور با عوض کردن یک واشر در مصرف بهینه آب کمک زیادی می‌کنند.

 

• مسابقه‌ای درباره لهجه مشهدی

در میان جمعیت هم گروه‌های سنی از پیر و جوان و کودک را می‌توان دید. برای اینکه شور و هیجان برنامه بیشتر شود؛ مجری برنامه 3گروه را برای مسابقه دعوت می‌کند و از آن‌ها سؤالاتی را درباره لهجه شیرین مشهدی می‌پرسد. همه حضار با هر سؤال مجری پاسخ را به گروه موردنظرشان می‌رسانند و با تشویق‌هایشان به اجرای برنامه هیجان می‌دهند. بعد از اهدای جوایز پایان برنامه اعلام می‌شود و شبی خاطره انگیز را برای شهروندان منطقه5 رقم می‌زند.

135892.jpg

• فرصت همدلی، انسجام اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی

چند دقیقه‌ای وقت معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه5 را در حاشیه مراسم می‌گیریم و از اهداف اجرای برنامه «بهار جان‌ها» می‌پرسیم. محمد سلطانی می‌گوید:« این برنامه با هدف ایجاد همدلی، تقویت و انسجام اجتماعی و نیز افزایش نشاط اجتماعی و دینی با محوریت محلات در ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده است. بنا داریم در این برنامه‌ها دورهمی‌های خانوادگی را فارغ از دنیای مجازی افزایش دهیم. رسانه‌های جمعی و  فضای مجازی این روزها وقت خانواده‌ها را پر کرده است و آن‌ها فرصتی برای دور هم بودن ندارند. به همین دلیل سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و معاونت اجتماعی مشارکت‌ها از فرصت به وجود آمده در ماه مبارک از افطار تا سحر استفاده کرد تا خانواده‌ها را گرد هم جمع کند و در فضایی شاد و دل انگیز خاطراتی معنوی و خانوادگی برایشان رقم زند.»

 

• تحرک کم کودکان در خانه‌های کوچک

سلطانی در ادامه توضیحی درباره فعالیت غرفه‌های بازی کودکان داد و گفت:« وجود غرفه‌های مختلف برای کودکانی که این روزها در خانه‌های به نسبت کوچک و یا آپارتمانی فرصتی برای بازی ندارند، مغتنم و در دسترس است. امیدواریم اجرای این برنامه‌ها که با هزینه پایین انجام می‌شود باعث حضور دیگر همشهریان و ساکنان منطقه شود. اطلاع‌رسانی این برنامه به وسیله اعضای شورای اجتماعی محلات، بنرها و پوسترهای نصب شده در منطقه و کانال‌های تلگرامی انجام شده و از سرتاسر منطقه5 میزبان روزه‌داران و همشهریان عزیز هستیم.» 

135891.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی