کد خبر : 98350
/ 06:59

هویت مادری ایران

بر اساس مصوبه دیروز مجلس، بیش از ٢٠ هزار کودک بی‌شناسنامه خراسانی به نام مادر ایرانی خود شناسنامه می‌گیرند

هویت مادری ایران

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - وضعیت تابعیت ۴٩ هزار و ٩۶ کودکی که حدودا ٢٠ هزار نفر آن ها در خراسان رضوی زندگی می کنند، با مصوبه دیروز مجلس، مشخص شد. این کودکان که مادران ایرانی و پدران خارجی دارند، با قانونی که مجلس تصویب کرده است، اکنون می توانند تابعیت مادر خود را بگیرند و شناسنامه ای ایرانی دریافت کنند. پیش از این و بر اساس قانون، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده بودند می توانستند بعد از رسیدن به ١٨ سال تمام، تقاضای تابعیت ایرانی کنند. بر این اساس، مادر فرزند هیچ حقی در انتخاب تابعیت فرزند خود نداشت. اکنون این قانون به زنان اجازه می دهد برای فرزند خود تابعیت ایرانی بگیرند. مریم میرزاخانی، ریاضی دان برجسته ایرانی که تابستان ٩۶ درگذشت، وصیت کرده بود که تابعیت ایرانی به تنها دخترش اعطا شود اما به خاطر نبود این قانون، نتوانست تابعیت ایرانی برای او بگیرد. دیروز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه ای علنی با ۱۸۸ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از ۲۲۶ نماینده حاضر با کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کردند.

خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران ٣ استان اصلی دست به گریبان با مشکل کودکان بی شناسنامه اند. سال گذشته وزارت رفاه از زنانی که ازدواج فراملی داشته اند درخواست کرد کد ملی خود را پیامک کنند و به تبع آن، با آن ها تماس گرفته شد. در ادامه این مسیر، حدود ۱۴ هزار و ۶۱۸ کد ملی برای وزارت رفاه ارسال شد. بر اساس این خوداظهاری، مشخص شد آن ها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند دارند که فاقد شناسنامه اند.

«با اجرای این قانون، فامیل مادر در شناسنامه کودک ثبت می شود و تصویب این قانون تبریک و افتخاری بزرگ برای زنان ایرانی دارد.» این را نماینده مردم مشهد در مجلس به شهرآرا گفت. رضا شیران خراسانی که پیگیر موضوع انتقال تابعیت از مادر به فرزند است این را هم اظهار کرد که اکنون با این قانون اعطای تابعیت، اصل خون از طریق مادر هم انتقال می یابد. پیش از این، در قانون مدنی، اصل خون فقط از پدر منتقل می شد. پیشنهاد شده است هر جایی در فرم های مورد نیاز برای دریافت اطلاعات شخصی، علاوه بر اسم پدر، اسم مادر هم پرسیده شود. چون این فرزند هم پدر دارد و هم مادر. سید علی قاسمی، مدیرکل امور اتباع خراسان رضوی، پیش از این گفته بود که «طبق آخرین آمار، ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در خراسان رضوی حدود ١۴ هزار مورد ثبت شده است اما با توجه به اینکه بسیاری از این ازدواج ها به صورت رسمی به ثبت نرسیده اند، آمار دقیقی از تعداد فرزندان آن ها وجود ندارد.» ٢ سال پیش که آمار ازدواج های ثبت شده ١٢ هزار مورد بود، آمار کودکان حاصل از این ازدواج ها حدود ٢٠ هزار نفر تخمین زده می شد. پیش از تصویب این قانون در مجلس، گروه ها و فعالان اجتماعی زیادی با ارسال نامه و فعالیت در شبکه های اجتماعی خواهان تصویب این قانون در مجلس بودند و هشتگ «مادرم ایرانی است آیا من هم من ایرانی ام؟» در شبکه های اجتماعی ترند شده بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی