کد خبر : 98361
/ 07:22

گزارش شفاف شد

سرانجام میزان تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک های استان به تفکیک جدید و تمدیدی اعلام شد.

گزارش  شفاف شد

شهرآرا آنلاین - شهامت|  روشن نبودن عملکرد بانک های خراسان رضوی در زمینه پرداخت تسهیلات همواره مورد نقد کارشناسان بوده است، تا جایی که استاندار در جلسه کارگروه اشتغال در دوازدهم اسفند ٩٧، بانک ها را ملزم کرد تا در جلسه بعد کارگروه، آمار یاد شده را به صورت روشن، تهیه، و معلوم کنند چه میزان از وام های پرداخت شده جدید و چه میزان تمدیدی و مربوط به سال های قبل است. 

شهرآرا نیز در گزارش ١۵ اردیبهشت خود با عنوان «نقشه راه بانک های استان در آستانه تصویب» با اشاره به این خلأ آماری، وعده داده بود اطلاعات یادشده را به زودی گرفته و اطلاع رسانی کند. بر اساس گزارش کمیسیون هماهنگی بانک های استان، مجموع تسهیلات بانکی پرداخت شده در سال ٩٧، ۵٣ هزار و ۶٢۴ میلیارد تومان بوده که از این میزان ٨١٣٨ میلیارد تومان معادل ١۵ درصد جدید، و ٨۵ درصد تمدیدی است. 

با این حساب حدس استاندار که گفته بود ٨٠ تا ٩٠ درصد وام های بانکی، تمدید شده هستند با واقعیت هم خوانی دارد. آن طور که بانک ها در نقشه راه خود برای امسال پیش بینی کرده اند، مجموع تسهیلاتی که به متقاضیان پرداخت خواهد شد با رشد ٢٨ درصدی به ۶٨ هزار و ٨٢٣ میلیارد تومان افزایش می یابد که از این میزان ١۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید خواهد بود. 

به بیان دیگر، امسال بانک های استان بنا دارند میزان وام های جدید خود را نسبت به پارسال ٨۴ درصد افزایش دهند. ناگفته نماند هنوز ١۵ بانک و مؤسسه اعتباری از ارائه گزارش عملکرد خود به کمیسیون هماهنگی بانک های استان امتناع می کنند و این فقدان همکاری، یکی از موانع تحقق نقشه راه نظام بانکی در سال جاری به شمار می رود. استقبال نکردن مشتریان از تسهیلات به دلیل بالا بودن نرخ سود، به ویژه در مشاغل کم بازده و استمهال مکرر تسهیلات بانکی از موانع تحقق برنامه یادشده است. داده های جدید نشان می دهد نظام بانکی استان، ۴٠٠٠ میلیارد تومان مطالبات دارد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی