کد خبر : 98365
/ 07:29

الکی مثلا فرهیخته

درباره جلد حاشیه‌ساز روزنامه فرهیختگان که جریان‌های سیاسی را به کاسبی با شایعه جنگ متهم کرد

الکی مثلا فرهیخته

شهرآرا آنلاین - یوسف انصاری - دو روز قبل بود که هفته‌نامه «صدا» بابت گزارش و عکس روی جلدش از ورود ناوها و جنگنده‌های آمریکایی به خلیج‌فارس توقیف شد. بعضی از خبرگزاری‌ها مثل فارس و تسنیم به تندی از «صدا» انتقاد کردند و درباره آن مطلب نوشتند. از این ماجرا کمتر از یک روز گذشته بود که تیتر و عکس جلد عجیب روزنامه فرهیختگان نظرم را جلب کرد. جلدی با همان عکس ناوها و جنگنده‌های آمریکایی در خلیج‌فارس و البته تیتری عجیب. «کاسبان ترس‌فروشی» تیتری که ٣جریان سیاسی شامل اصلاح‌طلبان، طیفی از اصولگرایان، سازندگی و چهره‌های شاخص آن‌ها را به بازی در زمین دشمن و کاسبی از شایعه جنگ متهم کرده بود. به برخی خبرگزاری‌ها از جمله فارس و تسنیم سر زدم ولی واکنشی به این جلد در آن‌ها نبود، برعکس در فضای مجازی واکنش‌های متعددی به صفحه اول فرهیختگان وجود داشت و جوابیه‌هایی نیز برای آن نوشته شده بود. 

 

فرهیختگان روی خط حاشیه

روزنامه فرهیختگان روزنامه دانشگاه آزاد است و در چند سال گذشته بابت حاشیه‌هایش بین اهالی رسانه‌ شناخته شده است‌. از اخراج و تعدیل تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران این روزنامه پس از حضور دکتر ولایتی و فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد بگیرید تا گاف‌های حرفه‌ای مثل ربط دادن ماجرای ربوده شدن مرزبانان میرجاوه به CFT با تیتر «ماجرای CFT، پاکستان و آدم‌ربایی در میرجاوه» یا گاف معرفی سید محمد امامی (متهم فساد میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان) به عنوان تهیه‌کننده فیلم اتاق تاریک، که باعث دعوای مجازی بین روح‌ا... حجازی (کارگردان اتاق تاریک) و نادر فتوره‌چی (روزنامه‌نگار) شد. روزنامه فرهیختگان در دوره مدیریت جدیدش نشان داده است که از اتخاذ مواضع تند سیاسی ابایی ندارد و مثلا پنجشنبه گذشته بعد از صحبت‌های رئیس‌جمهور درباره مهلت شصت‌روزه به ۴+١، جلدی شامل هفت‌گام آینده ایران در برنامه هسته‌ای منتشر کرد که گام اول آن عبور از محدودیت‌های ذخیره‌سازی کیک زرد و آب سنگین بود و گام آخر آن خروج از NPT .

 

واکنش داغ قوچانی در اینستاگرام

اما طرح جلد و تیتر دیروز فرهیختگان واکنش‌های متعددی در فضای مجازی داشت. مثل کاربری که نوشته بود «با پول دانشجویان دانشگاه آزاد، عُقده‌گشایی‌های باندی و جناحی می‌کنند.» یا کاربر دیگری که نوشته بود «بک‌گراند همونه، فقط بهش تهمت و توهین و توهم اضافه شده! با این اوصاف اینم باید توقیف بشه.» در بین واکنش‌ها البته واکنش محمد قوچانی سردبیر روزنامه سازندگی بیشتر از باقی واکنش‌ها دیده شد. قوچانی جواب مفصلی برای فرهیختگان در اینستاگرامش منتشر کرده و در بخشی از آن اینطور نوشته بود: «‏وقتی از روزنامه دانشگاه آزاد اسلامی با پول دانشجویان به عنوان ارگان یک تفکر سیاسی رادیکال استفاده می‌شود و فقط خود را بر حق و سخن‌گوی نظام می‌پندارند همین می‌شود. من به عنوان یک دانش‌آموخته دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌دانم شکایت به کجا ببرم؟ آیا آقای ولایتی می‌داند چه جریان خطرناکی به نام فرهیختگان در رسانه این دانشگاه رخنه کرده‌اند؟ ]...[ متأسفم برای روزنامه‌ای که فرق اطلاع‌رسانی و جانبداری را نمی‌داند و فکر می‌کند با اتهام زنی می‌تواند کارش را پیش ببرد». البته کاربران در پست اینستاگرام قوچانی به او بابت موضعش در سال‌های اخیر انتقاد کردند، مثل کاربری که نوشته بود «یه سوال، احیانا در این بین سازندگی بی‌جانب بوده تا الان؟» یا کاربر دیگری که نوشته بود «آقای قوچانی از جلدهای دشمن شاد کن شما شکایت به کجا ببریم». یک نفر هم درباره واکنش قوچانی اینطور نوشته بود «اگر تصویر شما و جناب کرباسچی روی جلد فرهیختگان نبود آیا باز هم چنین واکنشی نشان می‌دادید؟»

 

جای خالی اخلاق و همدلی

چهره‌های شناخته شده رسانه‌ای دیگری مثل مهدی یزدانی‌خرم هم در ایسنتاگرام به گزارش فرهیختگان واکنش نشان دادند و پست محمد قوچانی را به اشتراک گذاشتند. یزدانی خرم در ادامه استوری‌اش گلایه‌ای کرده بود از تهدیدهای پیامکی و تلگرامی، از فحش گرفته تا تهدید به ضرب و شتم و حتی قتل، موضوعی که جای تاسف و تامل دارد.

در این بین آنچه مهم و واضح است، رعایت اخلاق است. به نظر مي رسد اگر صدا تخلفي كرده و با آن برخورد شده بايد با رسانه هايي ديگر نيز كه وحدت داخلي را نشانه مي گيرند نيز برخورد شود. آن هم در شرايطي كه رهبر معظم انقلاب به همدلي جريان هاي مختلف براي مقابله با دشمنان تاكيد ويژه اي دارند انتشار گزارش هايي كه جریان‌های سیاسی را به هفکری و هم‌قدم بودن با دشمن متهم می‌کند، حاصلی جز چند دستگی و انشقاق در جامعه نخواهد داشت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی