کد خبر : 98367
/ 07:32

از من بپرس...

گفت‌وگو با بنیان‌گذار استارت‌آپی که می‌خواهد فعالیتش به ‌ دایره‌المعارفی معتبر تبدیل شود

از من بپرس...

شهرآرا آنلاین - حامد سرادار | در فضای مجازی که بازار شایعات داغ و پر از صفحات جعلی افراد معروف است و خیلی‌ها اظهارنظرهای خود را از زبان کوروش کبیر تا دکتر سمیعی در کنار عکسشان پست می‌کنند و برای افراد معروف چندین بار آگهی فوت صادر می‌کنند، وجود یک منبع معتبر می‌تواند راهگشا باشد. از قدیم گفته‌اند پرسیدن عیب نیست اما ندانستن عیب است؛ حالا فکرش را بکنید این ضرب‌المثل، ایده راه‌اندازی یک کسب‌وکار در فضای مجازی بشود. استارت‌آپ «بپرس» بر پایه همین مثل قدیمی و در اصل بر پایه یک نیاز مهم و آن هم کسب دانش از افراد متخصص راه‌اندازی شده است. همچنین می‌توانید خیلی راحت با افراد مشهور ارتباط بگیرید و بی‌واسطه سؤالات خود را از آن‌ها بپرسید و بدانید خود آن‌ها پاسخ‌گوی شما هستند.

 

بی‌واسطه بپرس

«بپرس» یک پلتفرم پرسش و پاسخ تعاملی و آنلاین است که در قالب نرم‌افزار‌ گوشی‌همراه در دو نسخه اندروید و IOS و همچنین در قالب نرم‌افزار وب برای دسترس‌پذیری بیشتر ارائه شده است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند از افراد سرشناس در بیشتر حوزه‌های تخصصی و عمومی مانند متخصصان حوزه بورس، منتورهای استارت‌آپی، فاندر‌های استارت‌آپ‌ها، روان‌شناسان، وکلای مهاجرت، پزشکان عمومی و تخصصی و دیگر حوزه‌ها که هر روز در حال اضافه‌شدن به این پلتفرم هستند، سؤال کرده و به‌طور مستقیم و بدون واسطه پاسخ معتبر و دقیق خود را از این افراد دریافت کنند.

کاربران در این برنامه می‌توانند سؤالات خود را متنی بفرستند و در سوی دیگر از متخصص مربوطه و البته تأییدشده ازسوی استارت‌آپ «بپرس» پاسخ را به‌طور صوتی یا ویدئویی دریافت کنند. مثلا فردی می‌خواهد از سامان گلریز که متخصص حوزه آشپزی است، سؤال کند. کافی است در برنامه وارد صفحه او شود و رزومه متخصص را هم مشاهده کند. کاربر در مرحله اول سؤالاتی را که دیگران پیش از این از سامان گلریز پرسیده‌اند، می‌بیند. اگر سؤال کاربر در بین آن سؤالات باشد، می‌تواند با پرداخت ۵٠٠تومان جواب سؤال را مشاهده کند. اگر هم پاسخش را مشاهده نکرد، کاربر می‌تواند با هزینه‌ای بین ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠تومان سؤال خود را مطرح کند و جواب را مستقیما از آقای گلریز بگیرد. حالا پس از این، سؤال شما در بین سؤالاتی که بقیه افراد قبلا پرسیده‌اند قرار می‌گیرد. شاید در آینده افراد دیگری هم به سامانه مراجعه کنند و همین سؤال را داشته باشند. اگر فرد دیگری در آینده این سؤال را مطرح کند، از ۵٠٠تومانی که برای دیدن پاسخ پرداخت می‌کند، ٢۵٠تومان به شما که سؤال را برای بار اول مطرح کرده‌اید تعلق می‌گیرد. این مسئله باعث می‌شود که کاربران در کنار رسیدن به پاسخ‌های خود و هم جواب‌دهندگان بتوانند درآمدزایی داشته باشند.

حالا یک مثال کاربردی‌تر از این پلتفرم برای شما می‌زنیم. مثلا فکر کنید آزمایش خون داده‌اید و جوابش را دارید؛ شما می‌توانید برای تفسیر جواب آزمایش به جای اینکه هزینه رفت و آمد و ویزیت دکتر عمومی بدهید، مستقیما به سراغ اپ بپرس بروید و در ازای پرداخت مبلغ اندکی و به سرعت تفسیر آزمایش خود را از زبان یک دکتر عمومی بشنوید.

 

پاسخ فقط از کاربلدها

سعید حسن‌آبادی یکی از بنیان‌گذاران استارت‌آپ بپرس است که با او در رابطه با کسب و کارش گفت‌وگو کردیم. او و هم‌گروهی‌هایش پیش از راه‌اندازی استارت‌آپ بپرس در استارت‌آپ‌های دیگری مشغول به فعالیت بوده‌اند. در یکی از این استارت‌آپ‌ها بوده است که ایده شکل‌گیری بپرس به ذهن حسن‌آبادی خطور می‌کند. او می‌گوید: زمانی که در حوزه فروش الکترونیکی فعالیت می‌کردم، همیشه محصولات با مشکلات مختلفی روبه‌رو بودند. در این زمینه سؤالات مختلفی هم برایمان مطرح می‌شد اما دسترسی به افرادی که بتوانند پاسخ درستی به ما بدهند خیلی مشکل بود و معمولا باید در انجمن‌های اینترنتی سؤال را مطرح می‌کردیم و در آنجا هم هر کسی نظر متفاوتی به ما می‌داد. این مورد باعث می‌شد که نتوانیم تشخیص بدهیم کدام جواب مستدل و درست است و کدام فرد با تجربه و تخصص دارد به سؤال جواب می‌دهد. این مسئله در زمینه‌های مختلف وجود داشت و گروه ما با دیدن این نیاز، تلاش کرد این استارت‌آپ را برای رفع آن ایجاد کند. البته مدل‌های مشابهی در دنیا و در داخل کشور وجود دارد اما ما با راه‌اندازی سیستم درآمدزایی برای پرسش‌کنندگان و ارائه جواب‌ها به‌صورت صوتی و تصویری آن هم فقط و فقط از زبان متخصصان و نه افراد دیگر، توانستیم کسب و کارمان را متمایز و اعتماد کاربران را جلب کنیم. 

 

یک بازی برد-برد

استارت‌آپ بپرس کار خود را با ۵نفر و سرمایه اندکی آغاز می‌کند و اعضای گروه با سرمایه‌های شخصی خود کار را راه می‌اندازند. آن‌ها که به دنبال جذب سرمایه هستند از ابتدای کار خود تصمیم می‌گیرند به اعضای استارت‌آپ حقوق بدهند، چراکه معتقدند خیلی از استارت‌آپ‌ها به‌دلیل نداشتن سرمایه زیاد و ندادن حقوق در ماه‌های ابتدایی موجب دلسردشدن افراد می‌شوند و این‌گونه گروه‌‌هایشان قبل از به ثمر رسیدن از هم می‌پاشند.

گروه بپرس پیش‌بینی می‌کند تا پایان تابستان امسال بازدید روزانه از پلتفرمشان به ٣۵هزار بازدید در روز و مجموع نصب اپ‌هایشان به بیش از ٨٠هزار نصب برسد و ١٢٠٠متخصص را به پلتفرم خود اضافه کنند. بر اساس همین برآوردها تقریبا روزانه چیزی بین ٢۵٠٠ تا ٣۵٠٠سؤال جدید و حدود ۴٠هزار بازپخش سؤال در پلتفرم بپرس رخ می‌دهد که می‌تواند تا ۴٠میلیون تومان برای کاربران درآمدزایی داشته باشد.

 

جواب‌های کم‌هزینه

وقتی از مشکلاتی که استارت‌آپ بپرس با آن‌ها روبه‌رو بوده است از حسن‌آبادی می‌پرسیم، می‌گوید: یکی از مشکلات ما این بود که برای مردم این سؤال به‌وجود می‌آمد که چرا باید افراد متخصص و مشهور با ما همکاری بکنند؟ یا با وجود اینکه برخی متخصصان قصد داشتند رایگان با ما همکاری کنند و به سؤالات مردم پاسخ دهند، اما خیلی از افراد متخصص و مشهور هستند که برای همکاری از ما توقع هزینه‌های سنگینی می‌کنند. اگر توان و سرمایه اضافه‌کردن تمام این افراد به استارت‌آپمان را داشتیم، اکنون بیش از هزار متخصص در زمینه‌های مختلف با ما در حال همکاری بودند. اما چون قصد داشتیم هزینه‌هایی را که کاربران برای رسیدن به جواب‌هایشان می‌پردازند، پایین نگه‌داریم، پیدا کردن افراد متخصص و مشهوری که حاضر باشند با این هزینه‌ها با ما همکاری کنند بسیار دشوار بود. 

 

در راه دایره‌المعارف شدن

بپرس قصد دارد فضایی امن و مطمئن برای تبادل پرسش و پاسخ ایجاد کرده و در کاربران این اطمینان را ایجاد کند که صلاحیت فرد پاسخ‌دهنده محرز و پاسخ وی کارشناسی‌شده است. به علاوه، کسب درآمد برای متخصصان و همچنین سؤال‌کنندگان یکی دیگر از جنبه‌های مثبت در بپرس است که موجب شده تا انگیزه مشارکت و کیفیت سؤال و جواب‌ها افزایش داشته باشد.

آن‌ها قصد دارند تا در آینده‌ای نه‌چندان دور، تبدیل به دایره‌المعارف صوتی و تصویری معتبر و موثقی از نظرات کارشناسی تمامی عرصه‌های عمومی و تخصصی شوند تا همه افراد جامعه ایران بتوانند از آن استفاده کرده و دانش‌پژوهان بتوانند در زمینه تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی به محتوای تولیدی در پلتفرم بپرس اشاره و استناد کنند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی