کد خبر : 98368
/ 07:33
بررسی تغییرات در قوانین استفاده از رمزهای یک‌بارمصرف بانکی

رمز پویا؛ تراکنش‌های پایا

رمز پویا؛ تراکنش‌های پایا

شهرآرا آنلاین - گروه شهرهوشمند| براساس بخشنامه «الزامات رمز‌پویا» که اول شهریورماه سال گذشته به شبکه بانکی ابلاغ شد، بانک‌ها تا اول آذرماه سال گذشته، برای فرهنگ‌سازی و ترغیب مشتریان بانکی به استفاده از رمزهای یک‌بارمصرف در تراکنش‌های مبتنی‌بر رمز دوم کارت و همچنین آماده‌کردن این زیرساخت در سامانه‌های الکترونیکی خود برای ارائه خدمت رمز یک‌بارمصرف به مشتریان بانکی فرصت داشتند. همچنین از اول آذر‌۹۷ رمز دوم ایستا و یک‌بارمصرف هم‌زمان به مشتریان ارائه می‌شود و مسئولیت رخدادهایی که به‌دلیل ایجاد‌نشدن زیرساخت بهره‌گیری از رمزهای یک‌بار‌مصرف برای مشتریان ایجاد خواهد شد، برعهده بانک و مؤسسات اعتباری گذاشته‌ شده‌است.

 

رمز یک‌بار مصرف چیست؟

اما هنوز برای خیلی‌ها این سؤال مطرح است که رمز ایستا چه تفاوتی با رمز پویا دارد. رمز ایستا، رمزی است که یک‌بار از‌سوی دارنده کارت تعیین می‌شود و تا زمان تغییر آن از‌سوی دارنده کارت، ثابت است و برای همه تراکنش‌ها از آن استفاده می‌شود. رمز یک‌بار مصرف یا پویا، رمزی است که با درخواست کاربر برای انجام هر تراکنش بانکی توسط بانک تعیین و برای دارنده کارت از‌طریق ابزارهای نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری ارسال می‌شود.

در همین زمینه و بر‌اساس بخشنامه بانک مرکزی، اعلام شده بود که از اول خرداد امسال، رمز دوم تمام کارت‌های بانکی حذف می‌شود و تمام بانک‌ها باید زیرساخت ارائه خدمت رمز یک‌بار‌مصرف در تراکنش‌های کارتی مبتنی‌بر رمز دوم را فراهم کنند و تمام مشتریان نیز باید با بهره‌گیری از رمزهای یک‌بار‌مصرف به انجام تراکنش اینترنتی بپردازند.

 

فقط ۵٠٠ هزار تومان به بالا

موضوع این است که بسیاری از خریدهای اینترنتی که ما روزانه انجام می‌دهیم (مثل خرید شارژ موبایل، پرداخت قبض و‌...‌) شامل مبالغ کوچکی است و گرفتن رمز یک‌بار‌مصرف برای هریک از این خریدها کار را کمی پیچیده می‌کند.

برای حل این مسئله، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، به اصلاحاتی در بخشنامه بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: بر‌اساس اصلاحات انجام‌شده، رمز پویا یا رمز یک‌بار‌مصرف برای خریدهای اینترنتی بیش‌از ۵۰۰‌هزارتومان است و برای خرید شارژ، پرداخت قبوض و خریدهای با مبالغ کم همچنان می‌توان از رمز ایستا استفاده کرد.

 

چاره اندیشی برای آیفون دارها

حکیمی همچنین به بخشنامه صادر‌شده از‌سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: براساس بخشنامه بانک مرکزی، استفاده از این طرح نباید به گوشی‌های هوشمند محدود باشد؛ بلکه باید راهکاری پیش‌بینی شود تا همه افراد بتوانند از این طرح بهره برند. اما مردم لازم نیست نگران مهلت تعیین‌شده باشند. در‌واقع مهلت اول خرداد در اجرای این طرح مربوط‌به بانک‌هاست و نیازی نیست مردم در این مدت، کاری انجام دهند.

یکی دیگر از چالش‌های اجرای این طرح، تحریم‌شدن بسیاری از اپلیکیشن‌های مالی کشورمان از سمت شرکت اپل و غیرفعال‌شدن بسیاری از نرم‌افزار‌های بانکی و مالی برای دارندگان گوشی‌های آیفون است. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در‌این‌باره گفت: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا سیستم‌عامل‌هایی نیز که در هفته‌های گذشته برای نصب نرم‌افزار دچار مشکل شده‌اند، بتوانند از آن استفاده کنند

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی