کد خبر : 98370
/ 07:37
نگاهی به فرصت های جذب زائر در ماه مبارک رمضان

شهر شب‌زنده‌داران

تماشای پی درپی سریال های ماه رمضانی، تا همین چند وقت پیش مهم ترین تفریح ما ایرانی ها در ماه مبارک رمضان بود. تفریحی که همه مان را در خانه محبوس و خیابان های شهر را در شب و روزهای ماه رمضان خلوت تر از هر وقت دیگر در سال می کرد.

شهر شب‌زنده‌داران

شهرآرا آنلاین - آریانا راستگو| تماشای پی درپی سریال های ماه رمضانی، تا همین چند وقت پیش مهم ترین تفریح ما ایرانی ها در ماه مبارک رمضان بود. تفریحی که همه مان را در خانه محبوس و خیابان های شهر را در شب و روزهای ماه رمضان خلوت تر از هر وقت دیگر در سال می کرد. اما چند سالی می شود که شب های این ماه مبارک حال و هوای دیگری یافته است. شهر شب ها زنده شده است. ولوله مردم را می توان تا پاسی از شب در پاساژها، رستوران ها، سینماها، پارک ها و خیابان های شهر دید و این یعنی فرصتی برای گردشگری در ماه مبارک رمضان؛ هرچند که هنوز این گام های اول است و کاهش چشمگیر تعداد گردشگران و زائران در ماه رمضان نسبت به ماه های قبل و بعد آن، امری انکارناپذیر است.

 

رمضان امسال احتمالا تعداد زائران داخلی کاهش و تعداد خارجی ها افزایش خواهد یافت

آستان قدس آماری در این رابطه ندارد و اساسا با توجه به اینکه استقبال مشهدی ها نیز در این ماه برای رفتن به حرم مطهر بیشتر می شود، نمی توان زائر و مجاور را تفکیک کرد و آماری ارائه داد؛ اما به صورت تجربی می توان گفت که تعداد زائران در ماه رمضان هر سال نسبت به ماه های قبل و بعد کاهش می یابد.این را رضوی کیا، مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی در گفت وگو با شهرآرا از وضعیت تعداد زائران حرم مطهر رضوی، می گوید و ادامه می دهد: امسال همچنین با توجه به اینکه مدارس هنوز تعطیل نشده اند، احتمال اینکه کاهش آمار چشمگیرتر باشد نیز وجود دارد. البته از سوی دیگر با توجه به ارزانی نرخ ارز در ایران، احتمالا تعداد سفرهای زائران مسلمان خارجی و به ویژه عراقی با قصد ده روزه به مشهد افزایش خواهد یافت.

تلاش برای رسیدن به آمار درست از تعداد زائران مشهد به نتیجه دلخواهی نمی رسد. ترابی، معاون گردشگری و زیارت استانداری، اعلام آمارها را به انتهای رمضان امسال موکول می کند. با این حال می توان گفت کاهش آمار گردشگران تنها منوط به مشهد نمی شود که «سی ان ان تراول» نیز از کاهش آمار ورود گردشگران در ماه رمضان به کشورهای مسلمان خبر می دهد؛ هرچند تأکید می کند که آمار ورودی گردشگران به کشورهایی نظیر مالزی، ترکیه، ایران و... متوقف نمی شود.

آنچه در این میان سوای آمارها اهمیت دارد، تلاش کشورهای مسلمان برای جذب گردشگر در ماه مبارک رمضان است. برخی کشورها اقدام به برگزاری جشنواره های رمضان کرده اند که از زمان افطار آغاز می شود و با پذیرایی از گردشگران با غذاهای ویژه رمضان و به راه انداختن جشنواره های متنوع از جمله جشنواره های خرید و سرگرمی تا هنگامه سحر ادامه می یابد.

مسئولان گردشگری کشورهای مسلمان و به ویژه کشورهای عربی از قدرت نمادسازی رمضان در جذب گردشگر غافل نشده اند؛ از این رو در بسیاری از تبلیغات محیطی، تلویزیونی و حتی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می توان «فانوس های رنگارنگ» را مشاهده کرد که بعد از سال ها به نماد جشن رمضان این کشورها تبدیل شده اند و هر فرد با دیدن آن، به طور ناخود آگاه عبارت «رمضان کریم» به ذهنش خطور می کند.

در این میان، مسئولان ما نیز غافل نبوده و تلاش هایی را انجام داده اند که نمونه هایش در شهر قابل مشاهده است، اما به نظر کافی نمی رسد. آنچه که مسلم است، سوای برنامه ریزی شهری باید رایزنان فرهنگی و نمایندگان ایران در کشورهای همسایه نیز فعال تر شوند و با تبلیغ آداب و رسوم ایرانیان در ماه مبارک رمضان، درصدد جذب گردشگران مسلمان کشورهای همسایه برآیند.

 

برای جذب زائر و گردشگر از کشورهای مسلمان همسایه چه می توان کرد؟

تبلیغ آداب و رسوم ماه رمضان ایرانی از طریق رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای همسایه

تبلیغ فرصت های گردشگری حلال ایران در دفاتر ایرانی مستقر در کشورهای همسایه

تعریف بسته تورهای ده روزه با برنامه هایی شامل بازدید از مکان های مذهبی، تاریخی و شهری در اجرای تورهای نیم روزه درون شهری یا سفرهای شبانه

ارائه سرویس افطار و سحر در برنامه غذایی هتل ها

پیش بینی تورهای گشت شهری در محدوده حد ترخص مشهد

برگزاری جشنواره ها و برنامه های فرهنگی از آداب و رسوم مردم مشهد در این ماه

برگزاری مسابقات مذهبی

برگزاری جشنواره غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان

ایجاد امکان بازدید از موزه ها در شب

 

غذاهای خاص مشهدی و ایرانی در ماه مبارک رمضان

آش های محلی

شله مشهدی

حلیم نیشابوری

دیگچه

ماقوت

کوکوشیرین

 

مراسم آیینی مشهد در ماه مبارک رمضان

نقاره زنی

نواختن سازهای کوبه‎ای در وقت افطار و سحر

شب زنده داری در شب های قدر

سفره های نذری و افطاری همگانی

 

تفریح در شب

علاوه بر این، در این شب ها استخرها و مجموعه های آبی، سینماها، پاساژ ها و مجتمع های خرید و پارک های عمومی شهر نیز تا پاسی از شب پذیرای گردشگران و مشهدی ها هستند.

از افطار تا سحر در مشهد

حرم مطهر امام رضا(ع): 

حرم مطهر امام رضا(ع) با پیش بینی ١١ محفل قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان، مناجات خوانی ٢٠ شب نخست ماه مبارک رمضان در رواق امام خمینی(ره) از ساعت ١٢:٠٠ تا ١:٣٠ بامداد و همچنین اختصاص مسجد گوهرشاد در ١٠ شب پایانی این ماه مبارک برای اعتکاف، یکی از بهترین گزینه های گذراندن شب های ماه مبارک رمضان است.

نمایشگاه بین المللی مشهد:

نمایشگاه بین المللی نیز در این شب ها میزبان مناسبی برای قرائت قرآن دسته جمعی است.

بهار جان ها در ١٣ منطقه مشهد:

«رمضان، بهار جان ها» ویژه برنامه ای است که در ١٧ نقطه از شهر مشهد در حال اجراست. این برنامه که به همت معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری مشهد تدارک دیده شده، تلاش دارد با ایجاد محیطی مناسب برای شب زنده داری، فرصتی برای گپ وگفت و گردهمایی مردم در فاصله افطار تا سحر فراهم کند. مردم می توانند یکی از این مکان ها در نزدیکی محل سکونتشان را انتخاب کنند و سفره افطار خود را به آنجا ببرند تا ضمن باز کردن روزه، در کنار هم محلی ها از برنامه های جانبی که برای سلیقه های مختلف تدارک دیده شده نیز بهره ببرند. مسابقات قرآنی، بازی های بومی-محلی، خطاطی، نقاشی و... از جمله ٢٠ ایستگاه جانبی این محافل است که از ساعت ١٨:٣٠ تا ٢٢ میزبان مردم محلات مشهد و همچنین گردشگران خواهند بود.

اتفاق شاخص این برنامه در میدان جانباز، قرائت قاریان قرآن ملی و بین المللی، میزبانی از چهره های شاخص فرهنگی، هنری و سینمایی کشور و اجرای قطعات آوازی، مناجات و سحری خوانی هنرمندان صاحب نام است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی