کد خبر : 98410
/ 09:09

خوره شایعات به جان محله جذامی‌ها

دانشگاه علوم پزشکی مشهد‌ صحبت‌های مطرح‌شده درباره اخراج جذامی‌ها از محل زندگی کنونی‌ خود را تکذیب کرد

خوره شایعات به جان محله جذامی‌ها

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح| نامش هم ترسناک است چه برسد که به جانت بیفتد. جذام شاید یکی از قدیم‌ترین بیماری‌های انسانی باشد که هنوز هم که هنوز است رد پایش را در شهرها و روستاها می‌توان دید. هرچند پیشرفت علم و فراگیر شدن بهداشت ریشه این بیماری پوستی را تا اندازه زیادی خشکانده است، هستند کسانی که در گذشته با این بیماری جنگیده و آن را مغلوب کرده‌اند ولی به دلیل زخم‌های برجای‌مانده از آن نمی‌توانند در جامعه به‌راحتی حضور پیدا کنند. اسکان مبتلایان به بیماری جذام در مشهد به دوره صفویه برمی‌گردد، زمانی که خیری به نام مهراب‌خان در قالب موقوفه‌ای، زمینی را بیرون از شهر در اختیار افراد مبتلا به خوره یا همان جذام قرار می‌دهد و بعدها با توسعه شهر، قلعه جذامی‌ها در دل مشهد جا خوش می‌کند.

اما سال‌هاست که دانشگاه علوم پزشکی مشهد کلیددار خانه جذامی‌ها شده است و با انجام اقدامات حمایتی، قصد دارد ‌آلام این قشر فراموش‌شده را کم کند. از گذشته تاکنون این بیماران مورد توجه خیران و مسئولان بوده‌اند اما با توجه به اینکه بسیاری از این افراد اکنون تشکیل خانواده داده‌اند و همراه فرزندان سالم خود در این مکان زندگی می‌کنند، نیاز است ‌توجه بیشتری به محدوده زندگی آن‌ها صورت پذیرد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز سعی کرده است همسایه‌ای حامی برای این افراد باشد. از این رو، هر ماه ١٩ میلیون تومان کمک‌خرج نقدی از طریق انجمن حمایت از جذامیان، ٢ وعده غذای گرم در هر روز و بسته‌های حمایتی در روزهای خاص سال را برای همسایه خود فراهم می‌کند تا با این کار، کمی از مشکل معیشت این شهروندان را بر دوش بگیرد.

با وجود این، چند روز پیش فردی که در گذشته به جذام مبتلا بوده است و اکنون هم در این محله اسکان دارد با حضور در برنامه تلویزیونی «اختیاریه» شبکه ۵ سیما خبری ‌را مبنی بر اخراج جذامی‌های مشهدی از محل فعلی زندگی‌شان رسانه‌ای کرد که بازتاب‌ زیادی در فضای اجتماعی داشت، خبری که ‌همان ابتدا با واکنش‌های تند و تیز برخی از مسئولان به‌خصوص مدیران دانشگاه علوم پزشکی مواجه شد و متولیان این حوزه این موضوع را از اساس کذب دانستند.

 

﷯ فرافکنی صداوسیما

بر همین اساس، شهرآرا برای پیگیری این موضوع به سراغ معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد رفت تا از او صحت یا رد ماجرا را جویا شود.

سید محمد حسین بحرینی با انتقاد شدید از صدا‌و‌سیما درخصوص فرافکنی‌های صورت‌گرفته در این برنامه تلویزیونی که باعث جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده است گفت: دانشگاه علوم پزشکی قرار است محل فعلی زندگی را بهبود بخشد. خانه‌های سی‌متری فعلی این بیماران به قدری قدیمی، تاریک و نمور است که اگر کسی حیوان خانگی هم داشته باشد به آنجا نخواهد برد.

به گفته او در این محله فقط یک حمام عمومی وجود دارد که قدمت آن بیش از ۵٠ سال است و ساکنان آن در وضعیت نامناسبی هستند. از این رو، دانشگاه علوم پزشکی تصمیم گرفته با خرید ٢ زمین از انجمن حمایت از جذامیان که تاکنون یکی از آن‎ها هم خریده شده است، در روبه‌روی همین آلونک‌ها مسکنی درخور برای این افراد بسازد. معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به طرح توسعه بیمارستان هاشمی‌نژاد که در مجاورت محله جذامی‌ها قرار دارد‌ گفت: محل سکونت فعلی این افراد در این طرح برای پارکینگ و فضای سبز بیمارستان در نظر گرفته شده است.

به گفته بحرینی، تا زمان ساخت خانه‌های جدید کسی حق ندارد به این افراد بگوید بالای چشمشان ابروست و در اصل، این طرح برای بهبود وضعیت معیشت این افراد اجرا خواهد شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی