کد خبر : 98423
/ 09:25
موافقت کمیسیون اقتصادی مجلس با پیشنهاد شهرداری‌ها در خصوص اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده

عوارض، مالیات نشد

«با تلاش شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و نمایندگان محترم مجلس و همیاری آقایان لاریجانی، پزشکیان، بحرینی و پورابراهیمی کلیات لایحه مالیات برارزش افزوده با اصلاحات مورد نظر شهرداری‌‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و نگرانی‌ها رفع شد.‌»

عوارض، مالیات نشد

شهرآرا آنلاین - «با تلاش شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و نمایندگان محترم مجلس و همیاری آقایان لاریجانی، پزشکیان، بحرینی و پورابراهیمی کلیات لایحه مالیات برارزش افزوده با اصلاحات مورد نظر شهرداری‌‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و نگرانی‌ها رفع شد.‌» این جدیدترین توئیت محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌ای است که به‌گفته مدیران شهری کلان‌شهرهای کشور، تصویب آن ضمن کاهش اختیارات شوراهای شهر و مدیران محلی، بخش شایان توجهی از درآمد پایدار شهرداری‌ها را نیز کاهش می‌داد؛ با‌این‌حال رایزنی مدیران شهری با اهالی بهارستان باعث شده بود که این لایحه برای بررسی، به کمیسیون اقتصادی مجلس برگشت داده شود و حالا به گفته شهردار مشهد دغدغه‌های مدیران شهری در این کمیسیون برطرف شده است. مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده (مصوب ۱۳۸۷)، تنها حدود ۲۰ درصد از بودجه شهرداری‌ها از محل اجرای این قانون تحصیل شده و بیش از ۸۰ درصد بودجه شهرداری‌های کشور مربوط به مصوبات شوراها‌ست که درآمدهای محلی را شامل می‌شود. اما شایان توجه است که در لایحه دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده، این اختیار از شوراها گرفته شده است. شوراها و شهرداری‌ها معتقدند در صورت تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده، ضمن کاهش اختیارات شوراهای شهر و روستا، یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی شهرداری‌ها هم از بین می‌رود. اکنون ۶٠ درصد از درآمدهای پایدار شهرداری‌ها به عوارض وابسته است. دولت‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده، باوجود سهم ٩ درصدی شهرداری‌ها، کمتر از ٣ درصد را به آن‌ها اختصاص می‌دهند.

 

﷯ عوارض دارایی‌های غیرمنقول مشمول معافیت نمی‌شوند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص تغییرات صورت‌گرفته در لایحه مالیات بر ارزش افزوده به خانه ملت گفت: مقرر شد عوارضی که بر دارایی‌های غیرمنقول وضع می‌شود، از معافیت‌ها خارج شود. محمدرضا پورابراهیمی گفت: موضوع لایحه مالیات بر ارزش افزوده در نشست سه‌شنبه هفته گذشته صحن علنی مجلس بررسی و پس از تصویب کلیات برای بررسی بیشتر در قالب دو‌شوری به کمیسیون ارجاع و در جلسه روز یکشنبه بررسی شد. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: در نشستی بندهای این لایحه که به حوزه شوراها مربوط می‌شد با حضور رئیس شورای شهر تهران، شهردار تهران و رئیس شورای عالی استان‌ها بررسی و مصوب شد. وی با اشاره به بحث‌هایی درباره تلقی کردن مالیات به جای عوارض، ادامه داد: براساس یکی از مصوبات این جلسه قرار شد در مواد ٩ و ٢٧ که نرخ مالیات بر ارزش افزوده را مشخص می‌کند، کلمه عوارض در کنار مالیات قرار گیرد و به آن اضافه شود. وی تأکید کرد: همچنین براساس یکی دیگر از مصوبات مقرر شد عوارضی که بر دارایی‌های غیرمنقول وضع می‌شود، از معافیت‌ها خارج شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد که در جلسات آینده این کمیسیون ادامه بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده بررسی می‌شود.

 

﷯ موافقت با پیشنهاد شهرداری‌ها

همچنین براساس گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مجمع کلان‌شهرها، دبیر‌کل مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران نیز گفته است که نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مواد مرتبط با مدیریت شهری و روستایی در لایحه مالیات برارزش افزوده تشکیل شد و بخشی از اصلاحات مورد نظر شهرداری‌ها در آن به تأیید رسید. 

کمال مرادی اظهار کرد: بر‌این‌اساس مقرر شد اموال غیرمنقول -از جمله اراضی، املاک، تأسیسات شهری، تابلوها، دکل‌ها و نظایر آن‌ها که از معافیت مالیاتی برخوردار هستند- مشمول عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باشند و شوراهای اسلامی شهر نیز حق وضع عوارض بر این اموال را داشته باشند. وی با بیان اینکه کمیسیون با گنجاندن واژه «عوارض» درکنار واژه «مالیات» در مواد ۷ و ۳۸ لایحه موافقت کرد و همچنین مقرر شد سایر مواد نیز‌ بررسی شود، گفت: همچنین مقرر شد عوارض و جرائم متعلق به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در این قانون به حساب‌های رابطی که به نام شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و وزرات کشور افتتاح و از طریق سازمان مالیاتی اعلام می‌شود، واریز و توزیع شود. مرادی تصریح کرد: از سوی دیگر وجوه و سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، درآمد دولت نیست و صددرصد آن به صورت ماهانه طبق مقررات مندرج به حساب‌های ذی‌ربط واریز می‌شود.

 

﷯ به رسمیت شناختن عوارض

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیمی از دغدغه‌های شهرداری‌ها برطرف شد، گفت: با توجه به رویکرد خوبی که کمیسیون اقتصادی مجلس دارد، پیش‌بینی می‌شود که سایر دغدغه‌های شهرداری‌ها در جلسه بعدی این کمیسیون برطرف شود. 

شهریار آل شیخ افزود: به رسمیت شناختن حق شهرداری‌ها در تعیین عوارض و تکفیک این مسئله از مالیات از اقدامات خوبی است که کمیسیون اقتصادی برای اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده برداشت. وی بیان کرد: بر اساس لایحه مالیات بر ارزش افزوده، اختیار شوراهای اسلامی در تصویب عوارض و درآمدهای محلی لغو و مدیریت‌های شهری به درآمدهای مالیاتی دولت وابسته می‌شوند.

همچنین رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مشهد ضمن ابراز خشنودی از تغییرات صورت‌گرفته در لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به وضعیت دشواری که شهرداری‌ها از نظر مالی با آن مواجه هستند، انتظار می‌رود که لوایح و طرح‌ها به گونه‌ای ارائه شوند که درآمدهای پایدار شهر را کاهش ندهند. بتول گندمی با اشاره به رشد هزینه‌های اداره شهر مشهد گفت: در سال ٩۶ هزینه روزانه اداره شهر ٣میلیارد تومان بوده اما اکنون این رقم به ۵/۵ میلیارد تومان رسیده است. همچنین پیش از این هزینه تمام‌شده ارائه خدمات اتوبوس برای هر شهروند ١۵٠٠تومان بود که فقط ۵٠٠تومان از شهروندان دریافت می‌شد. اکنون این رقم به ٣ هزار تومان رسیده است. بر این اساس شهرداری برای تداوم‌دهی خدمات به شهروندان با وجود رشد هزینه‌ها نیازمند درآمد پایدار است. از این رو انتظار می‌رود قانون‌هایی که تصویب می‌شود، به گونه‌ای نباشند که این مسئله را تحت‌شعاع قرار دهند. وی تأکید کرد: کاهش درآمدهای پایدار باعث افزایش اتکای شهرداری‌ها به درآمدهای ناشی از ساخت‌وساز می‌شوند که پایدار نیستند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی