کد خبر : 98425
/ 09:29

١۵ بانک آماده ارائه رمز اینترنتی یک‌بار‌مصرف

تنها٨ روز تا پایان مهلت بانک مرکزی به بانک‌ها باقی است

١۵ بانک آماده ارائه رمز اینترنتی یک‌بار‌مصرف

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - شما هم شنیده‌اید؟ می‌گویند از ابتدای خرداد، رمز دوم‌هایی که برای کارهای بانکی اینترنتی استفاده می‌کردیم از کار می‌افتد و باید از رمز دوم‌های یک‌بار‌مصرف استفاده کنیم.

ابتدا بگذارید شفاف‌سازی کنیم و بگوییم اشتباه به عرضمان رسانده‌اند. مهلتی که بانک مرکزی تعیین کرده برای بانک‌هاست، نه برای مشتریان؛ به عبارت دیگر اگر بانکی تا آن زمان سازوکار صدور رمز یک‌بار‌مصرف را برای مشتری‌هایش فراهم نکند، باید خسارت‌های احتمالی را از جیب خودش بپردازد. هیچ بانکی هم اجازه ندارد برای ارائه خدمت یادشده به مشتریانش، وجهی دریافت ‌کند؛ بنابراین جای نگرانی نیست. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفته است که ماجرا، درون‌بانکی بود و نمی‌خواستیم مردم به این زودی خبردار شوند اما از آنجا که در این دوره و زمانه خبری از چشم رسانه‌ها دور نمی‌ماند، بخش‌نامه فنی یادشده که گام نخست آن به شهریور پارسال برمی‌گردد، به صدر اخبار آمده است.

نکته دیگر اینکه خرید شارژ، پرداخت قبض از طریق تلفن‌بانک و اینترنت‌بانک و تراکنش روزانه تا سقف ۵٠٠ هزار تومان با همان «رمز‌دوم‌»های قدیم (ایستا) انجام‌پذیر است، به شرطی که بانک، تبعات احتمالی آن را بپذیرد.

نکته بعدی را خطاب به مشتریانی می‌گوییم که حوصله تغییر ندارند و وقتی با آن‌ها هم‌کلام شدیم با غرولند گفتند حاضرند زیر بار دریافت رمز یک‌بار‌مصرف (پویا) نروند و تبعاتش را هم به جان بخرند. قبول کنید حرف‌ منطقی‌ای نیست. مثل این است که بگوییم می‌خواهیم موقع خروج از خانه، در را نیمه‌باز بگذاریم و مسئولیت آن را هم می‌پذیریم. اگر با شاکیان پرونده‌هایی که رمز دومشان ناغافل لو رفته و پیامک خالی شدن حساب‌، برق از سرشان پرانده است صحبت کنید، حتما نظرتان عوض می‌شود.

 

﷯ بانک‌ها چقدر آماده‌اند؟

آن‌طور که خبرگزاری ایبنا اعلام کرده، رمز دوم یک‌بار‌مصرف در ٢٠ بانک عملیاتی شده است اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد تا لحظه تنظیم این گزارش، ١۵ بانک کارشان را تمام و فرایند دریافت رمز دوم اینترنتی را اطلاع‌رسانی کرده‌اند. این بانک‌ها عبارت‌اند از توسعه تعاون، خاورمیانه، پارسیان، ملی، ملت، گردشگری، صادرات، سپه، سامان، رفاه، پاسارگاد، ایران زمین، تجارت، سرمایه و سینا. به قاعده، سایر بانک‌ها نیز باید طی روزهای آینده به این جرگه بپیوندند. نکته شایان تأمل این است که با وجود وعده معاون فنی بانک مرکزی برای اطلاع‌رسانی به مشتریان، بررسی‌های ما نشان می‌دهد به جز تعدادی معدود، بقیه بانک‌ها -حتی آن‌ها که ساز‌و‌کار را تمهید کرده‌اند- به مشتریان خود اطلاع‌رسانی نکرده‌اند. اگر بنا به اجرای طرح از ابتدای خرداد باشد و اگر قرار باشد وقفه و زحمتی برای مردم ایجاد نشود، باید فرصتی چند‌روزه برای تسلط به موضوع در نظر گرفت. کارکنان بانک‌هایی که به آن‌ها سرزدیم نیز کمابیش از ماجرا بی‌خبرند. کارکنان ٢ باجه از یک بانک دولتی، موقع ارائه راهنمایی در مورد نحوه دریافت رمز دومِ یک‌بار‌مصرف، دچار تناقض شدند و راهنمایی‌های متفاوتی ارائه کردند. 

معاون شعبه یکی از بانک‌های خصوصی در قبال سؤالمان جواب سر بالا داد و کارمند یکی دیگر از بانک‌های خصوصی نیز گفت: این طرح هنوز در حد حرف است و چیزی به ما ابلاغ نشده است. موارد یادشده در حالی است که با احتساب امروز (سه‌شنبه)، ٨ روز تا پایان مهلت بانک مرکزی به بانک‌ها باقی مانده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی