کد خبر : 98427
/ 09:31
اجرای مصوبه شورای شهر با هدف جلب مشارکت مالکان

اراضی بزرگ‌مقیاس حریم مشهد سامان‌دهی می‌‌شود

اراضی بزرگ‌مقیاس حریم مشهد سامان‌دهی می‌‌شود

شهرآرا آنلاین - علیرضا ظهیری - روزنامه مردم مشهد در راستای آگاهی بخشی به شهروندان و اطلاع رسانی مصوبات پارلمان شهری، به صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم الاجرای شورای اسلامی شهر می کند. در ادامه این سلسله گزارش ها، امروز هم جزئیات برخی مصوبات شورا که اخیرا به مدیریت شهری ابلاغ شده است، به منظور اطلاع مخاطبان منتشر می شود.

 

لزوم شناسایی وسامان دهی اراضی محدوده حریم مشهد

سامان دهی اراضی بزرگ مقیاس در حریم کلان شهری مانند مشهد همیشه جزو دغدغه های مدیران شهری بوده و در برخی اوقات شاهد بوده ایم که با تکه تکه کردن این اراضی، اقدامات نا مناسبی از جمله زمین خواری یا ساخت وسازهای غیر مجاز در این محدوده ها صورت گرفته است. در همین راستا شورای شهر، مدیریت شهری را مکلف کرد اراضی بزرگ مقیاس واقع در محدوده و حریم شهر مشهد را سامان دهی کند.

براساس ماده واحده این مصوبه شهرداری مشهد مکلف است مستند به قانون اصلاح ماده ١٠١ قانون شهرداری و تبصره ۴ ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها درباره سامان دهی اراضی واقع در محدوده حاشیه شهر، به منظور شناسایی، سامان دهی و مدیریت بهینه اراضی محدوده و حریم شهر و جلوگیری از ریزدانگی و تفکیک غیر مجاز آن ها و تأمین سرانه های خدماتی در محدوده پیرامونی شهر مشهد اقدام کند.

براساس یکی از تبصره های این ماده واحده، اولویت شناسایی، سامان دهی و مدیریت بهینه، با اراضی بزرگ مقیاس (اراضی با مساحت حداقل ١٠ هزار مترمربع) یا دارای توجیه اقتصادی و پتانسیل توسعه است.

در همین راستا مدیریت شهری مشهد مکلف شده است برای شناسایی اراضی مستعد موضوع این مصوبه، اقدام کند. در عین حال شهرداری می تواند هم زمان با توافق با مالکان متقاضی بهره مندی از مزایای ورود به محدوده و در صورت تمایل مالک برای مطالعات و عملیات خاک برداری، خاکریزی، تسطیح معابر، اجرای جوی و جدول و آسفالت در اراضی یادشده اقدام و هزینه های مربوط را نسبت به سهم مالک از محل قطعات وی دریافت و تصفیهکند.

همچنین بر مبنای یکی دیگر از تبصره ها، ملاک ارزیابی قطعات، سهم مالک به منظور هزینه آماده سازی با فرض انجام عملیات آماده سازی است.

در دیگر تبصره این ماده واحده آمده است که پهنه هایی که قبل از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه با مالکان آن ها تفاهم نامه یا صلح نامه منعقد شده است، مشمول مفاد این بند نیست و بر مبنای دیگر تبصره، محاسبات ریالی مربوط به امتیازات اعطایی از سوی شهرداری، وفق ضوابط روز ملاک عمل شهرداری اخذ می شود.در این راستا مالکانی که تا پایان سال ١٣٩٨ برای انعقاد و اجرای صلح نامه اقدام کنند، از تسهیلات آورده شده در قانون بهره مند خواهند شد.

 

تخفیف در پروانه ساختمانی در سال اول اجرای طرح

تسهیلات در نظر گرفته شده به این شرح است که مالکانی که اراضی متعلق به آن ها در حوزه های ۴ و ۵ درآمدی مناطق پیرامونی و کم برخوردار واقع شده است، در صورتی که طی مدت یک سال از تاریخ ابلاغ صلح نامه منعقدشده، برای دریافت پروانه ساختمانی ملک خود اقدام کنند، مشمول دو برابر تخفیفات پرداخت های نقدی جاری شهرداری می شوند.

همچنین تمام هزینه های آماده سازی معابر با عرض ٢٠ متر و بیشتر در حوزه های ۴ و ۵ درآمدی، که منطبق بر طرح تفصیلی مصوب است، بر عهده شهرداری و هزینه های آماده سازی معابر با عرض کمتر از ٢٠متر، به تناسب سهم شهرداری و مالک در قطعات بر عهده طرفین است.

در یکی دیگر از بندهای این مصوبه آمده پلاک هایی که شبکه معابر طرح تفصیلی آن شکل نگرفته است، در صورتی مشمول این مصوبه می شوند که با قطعات مجاور تجمیع و امکان اتصال و ارتباط آن با شبکه معابر ایجاد شده باشد.

همچنین شهرداری مشهد مکلف است به منظور اجرایی شدن مفاد این مصوبه، اعتبارات لازم را در بودجه سالانه خود منعکس و در نهایت گزارش اجرای این مصوبه را در فواصل زمانی شش ماهه، به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

 

آیین نامه اجرایی مشوق های سرمایه گذاری

اعضای شورای شهر دی ماه سال گذشته در راستای رونق بخشی به فضای سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی، مشوق های سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز را مصوب و به منظور اجرا به شهرداری مشهد ابلاغ کردند.

برمبنای تبصره اول این ماده واحده شهرداری مشهد مکلف است حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، برای بارگذاری آیین نامه مربوط در سیستم یکپارچه شهرسازی اقدام کند.

همچنین با توجه به تبصره دوم، مدیریت شهری مکلف است گزارش اجرای این مصوبه را در فواصل زمانی شش ماهه، به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

 

تحقق تأمین صددرصدی گل و گیاه از داخل استان

بر اساس دیگر مصوبه شورای شهر مشهد که مدیریت شهری مکلف به اجرای آن است، باید صددرصد گل و گیاه مورد نیاز سازمان پارک ها و فضای سبز از داخل استان تأمین شود.

بر اساس ماده واحده این مصوبه، شهرداری مشهد مکلف است گزارش ریالی خرید تولیدات گیاهی از داخل استان را به کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست ارائه کند. همچنین مدیریت شهری مکلف است نسبت به ارائه برنامه جامع تولید و تأمین صددرصدی همه گونه های گیاهی مورد نیاز شهر با هماهنگی انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه، سازمان نظام مهندسی جهاد کشاورزی و سایر نهادها و ارگان های ذی ربط حداکثر ظرف مدت ٣ ماه اقدام کند.

 

حمایت از گزارشگران تخلفات در شهرداری

نمایندگان شورای اسلامی شهر مشهد، دی ماه سال گذشته طرحی را مصوب کردند تا حمایت های مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات صورت گیرد. این طرح برای اجرا به شهرداری مشهد ابلاغ شد.براساس ماده واحده این مصوبه، شهرداری مشهد مکلف است در راستای اجرای قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و به منظور ایجاد امنیت در گزارش دهی، حمایت و تشویق مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات را صورت

دهد.این گزارش ها می تواند شامل تخلفات واقع شده یا درحال وقوع در شهرداری، سازمان ها، مؤسسات و شرکت های وابسته به آن باشد که مدیریت شهری باید نسبت به تهیه آیین نامه جامع حمایت قانونی و تشویق گزارشگران تخلفات مرتبط با معاملات، مجوزهای صادره، استعلامات، سایر تخلفات و ... مبتنی بر برترین تجربیات بین المللی، اقدام کند.مهلت تعیین شده برای تهیه این آیین نامه حداکثر ٣ ماه تعیین شده است که مدیریت شهری باید ظرف این مدت، لایحه آیین نامه را به شورای شهر ارسال کند. 

 

ارائه برش بودجه ای برای محلات در حریم مشهد

اعضای شورای شهر مشهد، بهمن سال گذشته، براساس طرحی، مدیریت شهری را مکلف کردند به منظور ارائه برش بودجه ای برای محدوده و محلات هدف و حریم شهر مشهد در بودجه سنواتی شهرداری مشهد اقدام کند.

براساس ماده واحده این مصوبه که به منظور اجرا ابلاغ شده، شهرداری مشهد مکلف است با توجه به هزینه های زیاد طرح ها و پروژه های محلات، نسبت به ارائه برش بودجه ای در آلبوم بودجه سنواتی خود، برای محدوده ها و محلات هدف بازآفرینی و حریم شهر اقدام کند.

براساس تبصره اول این ماده واحده، شهرداری باید وضعیت انجام تعهدات سایر دستگاه های اجرایی را وفق قوانین مربوط، رصد و به همراه گزارش هزینه های خود در حریم و محدوده شهر به شورای شهر ارائه کند تا حسب ضرورت اقدام لازم برای تبادل موافقت نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور و شوراهای برنامه ریزی و توسعه استان صورت پذیرد.

همچنین براساس تبصره دوم، شهرداری مشهد مکلف است برای انجام مطالعه جامعی از روش های بهینه درآمد و هزینه ها در حریم شهر اقدام و گزارش آن را حداکثر ظرف مدت ٣ ماه به شورا ارائه کند.

 

اجرای طرح جامع سامان دهی استقرار کافوهای مخابراتی

نمایندگان مردم مشهد در پارلمان شهری براساس مصوبه ای، شهرداری را ملکف کردند برای سامان دهی استقرار کافوهای مخابراتی اقدامات لازم را صورت دهد.

براساس ماده واحده این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده می شود به منظور کاهش اثرات مخرب و تبعات ناشی از نصب بی رویه کافوهای مخابراتی، سامان دهی و ایجاد وحدت رویه در طراحی، نصب یا تغییرات شبکه ها و زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی، برای اجرای طرح جامع سامان دهی استقرار کافو های مخابراتی از طریق مشارکت و سرمایه‏ گذاری بخش خصوصی اقدام کند.

برمبنای این تبصره، مکان های پیشنهادی برای نصب و استقرار کافوهای مخابراتی باید برای اخذ تأییدیه لازم، به کمیته مکان یابی و مبلمان شهری شهرداری مشهد ارسال شود. پاسخ گو نبودن کمیته مزبور حداکثر ظرف مدت دو هفته از تاریخ ارائه درخواست، به منزله موافقت با مکان پیشنهادی است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی