کد خبر : 98447
/ 07:17

کودکان و جوانان در اولویت

نماینده‌های مردم در کرسی 6نفره مطالبات ساکنان محله سرافرازان معرفی شدند

کودکان و جوانان در اولویت

شهرآرا آنلاین - آزیتا حسین‌زاده عطار- انتخابات مجمع داوطلبی ساکنان محله سرافرازان با حضور رضا دانایی‌سیج، معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی‌فرهنگی شهرداری مشهد، و با مشارکت بیش از 20نفر از اهالی این محله در مسجد موسی‌بن جعفر(ع) برگزار شد. در این جلسه هر یک از کاندیداها در مدت زمانی حدود 5دقیقه فرصت داشتند که اقدامات خود و اهدافشان را توضیح دهند. پس از معرفی داوطلبان، برگه‌هایی بین حاضران توزیع شد و هر یک نام 6عضو را در آن قید کردند و پس از این مرحله برگه‌ها در صندوق رأی انداخته شد تا سرنوشت محله با مشخص‌شدن نماینده‌های شهروندان ساکن در محله سرافرازان عجین شود.

 

  شورای پنجم نماینده شهروندان را پویاتر از پیش می‌خواهد

شروع مراسم انتخاب 6نماینده و 2علی‌البدل با قرائت کلام خدا، گره می‌خورد به گزینش آدم‌هایی که قرار است سرنوشت محله را قشنگ‌تر از دیروز و پارسال و چند سال پیش بنگارند. آدم‌هایی که در تمام روزهای انتخابات محلی شوراهای اجتماعی محلات پای کار آمده بودند؛ کارشان و توانمندی و اهدافشان را بیان کرده بودند تا با میل و رضایت بنشینند روی کرسی‌هایی که چون قرار است برای احقاق حقوق و نیازهای شهروندان هم‌محله‌ایشان باشد، تقدس دارد.

 حالا 20نفری کنار هم جمع‌اند تا کرسی 6نفره تعیین تکلیف شود. تلاوت قرآن که تمام می‌شود دبیر شورای اجتماعی محلات منطقه پای تریبون می‌رود. مهدی صابر‌مقدم از تلاش مضاعف شورای پنجم در سروسامان‌بخشیدن به وضعیت شوراهای اجتماعی محلات یاد می‌کند و می‌گوید: اعضای شورا‌های اجتماعی محلات از همان چند سال پیش که تشکیل شدند، زحمات بسیاری کشیدند اما این‌بار شورای پنجم و مدیریت شهری، نماینده‌های مردم را پویاتر از پیش و مصمم‌تر در حل مشکلات محلات می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند که شورای اجتماعی محلات اتفاقات مؤثرتری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در محله‌ها رقم بزنند.

 

احساس تعلق به محله و نیازسنجی هوشمندانه

همه نامزد‌هایی که کنارم نشسته‌اند منتظرند تا امروز مشخص شود قرار است چه کسانی از بین آن‌ها بار مسئولیت یک محله را برای 2سال بر دوششان نگه دارند. بینشان گاهی حرف‌هایی 

رد و بدل می‌شود. از اینکه در محله‌شان چه چیزهایی مهم‌تر است که حل بشود یا اگر به چه کاستی‌هایی رسیدگی شود، بهتر است. یکی می‌گوید باید کودکان را دریابیم و دیگری می‌گوید رسیدگی به مشکلات جوانان از هر امری ضروری‌تر است. بینشان جوان‌ترها تعدادشان بیشتر است و در گزینش نهایی هم نسبت بیشتری از این کرسی 6نفره به جوانان اختصاص می‌یابد و البته 2خانم. معاون فرهنگی شهرداری منطقه پای تریبون که می‌رود پس از تشکر از کسانی که به‌دلیل دغدغه حل مسائل و مشکلات محله‌شان پای کار آمده‌اند و ثابت‌قدم بوده‌اند، می‌گوید: شورای اجتماعی محلات یک نهاد غیردولتی عمومی است تا در تصمیم‌گیری فعالیت‌های محله‌محور تأثیر داشته باشد.

عقیل قدرتی در توصیف کار مورد انتظار شهرداری از نماینده‌های مردم به طرح محله ما اشاره می‌کند که تاکنون در 4محله اجرا شده است. او معتقد است: اگر نماینده شهروندان هر محله در شورای اجتماعی محلات زمان نشستن بر این 6کرسی، دغدغه‌ همه هم‌محله‌ای‌هایش را داشته باشد و به محله و مسائل آن هم اشراف کامل داشته باشد، می‌تواند تجربه موفقی داشته باشد.

معاون فرهنگی منطقه در صحبت‌هایش از اهمیت احساس تعلق ساکنان هر محله به آن می‌گوید و خاطر نشان می‌کند: احساس تعلق به محله و نیازسنجی هوشمندانه مشکلات و مسائل محله دو ویژگی‌ای است که اگر در نماینده‌ها وجود داشته باشد، بسیار در تحقق مطالبات شهروندان تأثیر خواهد گذاشت. امید است که نمایندگان بتوانند خوب فکر کنند، خوب مشکلات را رصد کنند و در دوره حضور خود در این کرسی مخصوص، اتفاقات خوبی را برای هم‌محله‌ای‌هایشان رقم بزنند.

 

تخصیص 5درصد بودجه‌های عمرانی به شورای محلات

معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد هم در ادامه پشت تریبون می‌رود و با اشاره به آیین‌نامه جدید شورا‌های اجتماعی محلات، یادآور می‌شود: بنا بر این است که از حداکثر ظرفیت‌های محلات بهره‌مند شویم و بیشترین بهره‌وری را در این زمان که قدرت مانور شورای اجتماعی محلات افزایش پیدا می‌کند، داشته باشیم.

رضا دانایی‌سیج با اشاره به اینکه هدف، داشتن محله‌‌ای قوی‌ است که از عهده حل مشکلاتش در کنار شهرداری بربیاید، توضیح می‌دهد: قرار است 5درصد بودجه‌های عمرانی به افزایش بهره‌وری شوراهای اجتماعی محلات تخصیص داده شود. 

 

برگزاری انتخابات

پس از این سخنان انتخابات جنبه رسمی پیدا می‌کند و هرکدام از حاضران در مجمع، فهرست نامزدهای منتخب خود را در صندوق می‌اندازند. پس از آن شمارش آرا شروع می‌شود و در پایان دبیر شورای اجتماعی محلات منطقه مهدیه صادقی‌زاده، مریم هدایت‌کاخکی، علی رضایی، جابر وظیفه‌شناس، محمد‌مهدی پیلتن و محمدرضا میری را افرادی اعلام می‌کنند که براساس رأی دیگران به مدت 2سال به‌عنوان اعضای اصلی شورای اجتماعی محله سرافرازان انتخاب شده‌اند. به گفته او امیررضا کاظمی و سجاد صاحبقرانی‌گلستانی هم دونفری هستند که پس از 6نفر نخست، تعداد آرای بیشتری نسبت به دیگر نامزدها آورده‌اند و به‌عنوان اعضای علی‌البدل  این شورا معرفی می‌شوند.

 

از ابتدای شورا نماینده مردم بودم

علی رضایی در شورای اجتماعی محلات ید طولایی دارد و یک‌جورهایی ریش سفید جمع به شمار می‌آید. او تجربیات مفیدی از سال‌ها حضورش به‌عنوان نماینده هم‌محله‌ای‌هایش در محله سرافرازان دارد. یکی از برگزیدگان این انتخابات کاملا مردمی است. او که بازنشسته آموزش و پرورش است و 17سالی می‌شود که ساکن محله سرافرازان است و از ابتدای تشکیل شوراهای اجتماعی محلات عضو آن بوده است، می‌گوید: شورا در سال‌هایی که گذشت آسیب‌هایی داشت که اکنون بسیار به آن اشراف پیدا کرده‌ام و برخی خوبی‌هایش هم بر هیچ کسی پوشیده نیست.

این نماینده منتخب شورای اجتماعی می‌افزاید: در همان دوران سال‌های گذشته شوراهای اجتماعی که خیلی‌ها از آن به دوران رکود یاد می‌کنند، فعالیت‌های مفیدی هر چند کم در محله سرافرازان مانند طرح رزق حلال برای کسبه، برگزاری اردوهای یک روزه، طرح کاسب شاخص و کلی منصوبه دیگر در این شورا مطرح و اجرا شد.

 

کلربوکی 200صفحه‌ای از طرح و مصوبات

جابر وظیفه‌شناس دیگر برگزیده این دوره از انتخابات شوراست. او که از ابتدای فعالیت شوراهای اجتماعی محلات به‌عنوان نماینده پژوهشگران شورای اجتماعی این محله مسئولیت داشته است، می‌گوید: از همان ابتدا بررسی و پروبال‌دادن به طرح‌هایی را که در شورا مطرح می‌شد، برعهده داشتم و در حال حاضر طرح‌های بسیاری از دوره پیشین شورا در دست دارم که آن‌ها را در کلربوکی 20صفحه‌ای آرشیو کرده‌ام. این آرشیو شامل طرح و مصوبات انجام‌شده و نشده شوراست که به‌دلیل نبود بودجه و کمبود امکانات با اینکه بسیار قوی کنار گذاشته می‌شدند، به مرحله اجرا نمی‌رسیدند.

 او پیشنهاد می‌دهد: از بزرگوارانی که از شهرداری آمده‌اند می‌خواهم نماینده‌های پیشین شورای اجتماعی محلات را در جلسه اول شورای اجتماعی جدید دعوت کنند و حتما از آن‌ها تقدیری انجام شود تا از این طریق آن‌ها هم بدانند که ارزش زحماتی که در راه رضای خدا در این سال‌ها کشیده‌اند، بر شهرداری پوشیده نیست و دلگرم به همکاری و ارائه تجربیاتشان به نماینده‌های جدید باشند.

 

باید جوانان را با ایده‌های نو به مساجد پیوند داد

مهدیه صادقی‌زاده یکی دیگر از برگزیدگان شورای اجتماعی محله سرافرازان است. او که دانشجوی نخبه دانشگاه تهران است فعالیت‌های اجتماعی زیادی را در فهرست تجربیاتش دارد. این تجربیات از انجام فعالیت‌های علمی و فرهنگی تا فعالیت در جمعیت‌های آبادسازی مناطق محروم و تأمین مایحتاج خانواده‌های نیازمند و... را شامل می‌شود.

 او توضیح می‌دهد: من خادم جهادگران حضرت زینب(س) در تهران نیز هستم. هر ساله زائران زیارت‌اولی بسیاری را از بیشتر شهرهای کشور رایگان به مشهد می‌آوریم و این یکی از فعالیت‌هایی است که می‌توان نمونه آن را برای محله و در سطح محلی هم اجرا کرد.

صادقی‌زاده هدفش را رفع فقر مالی و فرهنگی و بی‌سوادی بیان می‌کند و ایده‌هایش را این‌گونه برمی‌شمرد؛ شاید بتوان جوانانی که امروز نقطه وصلشان به مساجد را گم کرده‌اند با برگزاری کلاس‌های کاربردی کارآفرینی در مساجد و حمایت از جوانان و خانواده‌هایشان به مساجد پیوند دهیم و کلی برنامه دیگر برای حس تعلق جوانان و نوجوانان به محله می‌توان داشت که این همه ظرفیت در محلات از بین نرود.

136065.jpg

محله‌ای داریم که هم موتورگازی دارد و هم ماشین بی‌ام‌دبلیو میلیاردی

محمد‌مهدی پیلتن 22سال دارد و دانشجوی رشته هوافضاست. او مهم‌ترین معضل در محله سرافرازان را اختلاف طبقاتی در آن می‌داند. پیلتن به نکته ظریفی درباره محله‌ سرافرازان اشاره می‌کند و می‌گوید: ما در محله‌ای زندگی می‌کنیم که از موتورگازی‌سوار تا بی‌ام‌دبلیو میلیاردی‌سوار در آن ساکن است. در این وضعیت جوانی را که خانواده‌اش توان مالی کمتری دارد باید حمایت کرد و این‌قدر برای او برنامه داشت که وقتی آن ماشین کذایی را می‌بیند، مطمئن باشد که روزی خودش هم می‌تواند بهتر از آن را بخرد. حداقلش این است که جوانان را کمک کنیم که سمت چیزهای نامتعارف نروند.

 او نقدی به وضعیت مساجد محله دارد و می‌گوید: انگار در مساجد برف آمده است که وقتی به این مکان‌ها مراجعه می‌کنیم، مشخص است که باید ریش‌سفیدان را ببینیم؟ پس جای جوانان در این مکان‌های مذهبی کجاست؟ کی قرار است جوانان ما به مساجد تعلق خاطر داشته باشند و با مساجد آشتی کنند؟

 

باید خانواده‌ها را در تربیت و استعدادیابی فرزندانشان کمک کنیم

مریم هدایت‌کاخکی دیگر برگزیده جوان شورای اجتماعی محله سرافرازان است؛ دانشجوی کارشناسی روان‌شناسی. او با اشاره به اینکه یک‌چهارم جمعیت کشور را کودکان تشکیل می‌دهند، می‌گوید: اگر قرار باشد به شهروندان محله‌ام خدمت کنم همه همّ و غمم را برای خوب زندگی‌کردن کودکان و نوجوانان می‌گذارم.

او با اشاره به اینکه باید کودکان و نوجوانان را به سمت‌وسوی خوبی هدایت کرد، توضیح می‌دهد: راه دوری نمی‌روم. در همین بوستان وفا که در محله‌ماست کودکان و نوجوانان بسیاری هستند که برای ورزش تخصصی می‌آیند، حرفه‌ای اسکیت می‌کنند، حرفه‌ای والیبال بازی می‌کنند و در رشته‌ای تخصص دارند.

این نماینده شهروندان محله سرافرازان ادامه می‌دهد: باید خانواده‌ها به سمت و سویی بروند که فرزندشان را به حال خود رها نکنند و برای تربیت و مهیاکردن امکانات و کشف استعدادهایش زمان بگذارند. تصور می‌کنم یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما در شورا از این پس می‌تواند پرداختن به این مهم و ترغیب خانواده‌ها به آن باشد.

 

مساجد باید احیا شوند

محمد‌رضا میری، طلبه جوانی است که نامش در فهرست برگزیده‌ها ثبت شده است. او با اشاره به فعالیت‌هایش به‌عنوان جانشین فرمانده پایگاه مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و امام جماعت مدارس محله از اهمیت مدارس در تربیت کودکان و نوجوانان و پرورش استعداد‌های آن‌ها یاد می‌کند.

او معتقد است: مساجد را باید احیا کرد و به همان اندازه بوستان‌ها هم می‌توانند کلی برنامه‌های مدون برای کودک و نوجوان داشته باشند. باید کودکان و نوجوانان را سوق دهیم به سمت و سویی که به نفع آن‌هاست و این‌کار میسر نخواهد شد جز با داشتن برنامه‌های تفریحی و آموزشی که از جذابیت لازم برای کودکان و جوانان برخوردار است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی