کد خبر : 98452
/ 07:23

رای به جوانان و زنان

پرونده کرسی‌های‌ ساکنان محله ایثارگران با انتخاب 6 نفر بسته شد

رای به جوانان و زنان

شهرآرا آنلاین - عاطفه چوپان/ از آنجا که کلا در فرهنگ ما «سنگ بزرگ، نشانه نزدن است»، شورای اجتماعی محلات در واقع با تقسیم کردن شهر و منطقه به واحد کوچک‌تری به نام محله از همان ابتدا در نظر داشت تا رتق و فتق کارهای ریز‌ و درشت شهر را از خود محلات آغاز کند. کارهایی که اگر چه گاهی کوچک به نظر می‌رسد اما در واقع مشکلی بزرگ برای ساکنان یک محله است و اگر رفع نشود حتی می‌تواند به مشکلی بزرگ برای تمام مردم شهر تبدیل شود. القصه 25 فروردین ماه امسال بود که سرانجام پس از فراز و فرودهای تدوین آیین‌نامه شورای اجتماعی محلات، این آیین‌نامه با برگزاری انتخابات برای یک محله در هر منطقه به عنوان شروع، وارد مرحله اجرایی شد و برای اولین بار در تاریخ این نهاد مردمی، انتخاب اعضا به عهده مردم گذاشته شد تا بدین وسیله ساکنان هر محله بتوانند خود، نمایندگانشان را در شورای اجتماعی محلات انتخاب کنند و تصمیم بگیرند چه کسانی برای محله آن‌ها تصمیم بگیرند و در راه آبادانی هر چه بیشتر محله بکوشند. در منطقه ما محله ایثارگران که بین خیابان‌های اندیشه و شاهد واقع شده است به عنوان اولین محله برای انتخابات برگزیده شد. طبق برنامه‌های مشخص فراخوان‌های لازم زده شد و از ساکنان محله برای شرکت در انتخابات دعوت به عمل آمد و در نهایت و تا انتهای وقت قانونی ثبت نام یعنی 10 اردیبهشت ماه 33 نفر برای 6 کرسی ساکنان این محله ثبت‌نام کردند که از این تعداد 16 نفر خانم و 17 نفر آقا بودند. آنچه در ادامه می‌خوانید گزارش رقابت نامزدهای این محله برای تصاحب 6 کرسی در روز 21 اردیبهشت ماه است.

 

حضور برابر

جلسه با 7 نفر غایب و در نهایت با حضور 26 نفر از نامزدها و اعضای مجمع کار خود را آغاز می‌کند. البته افزون بر نامزدها و اعضای مجمع داوطلبان ساکنان محله ایثارگران، مجتبی منتظری، رئیس دبیرخانه شوراهای اجتماعی محلات مشهد، مهدیه یاوری، کارشناس دبیرخانه، شهردار منطقه، رئیس اداره فرهنگی، اجتماعی شهرداری منطقه، شهردار و کارشناس فرهنگی ناحیه 3 شهرداری منطقه، دبیر شورای اجتماعی محلات و جمعی دیگر از مسئولان منطقه هم حضور دارند. حضور خانم‌ها پابه‌پای آقایان و جوان‌ها شانه به شانه باتجربه‌ترها از نکات مهم در این جلسه است. از ظاهر امر پیداست نامزدها بیشتر برنامه‌های مدونی برای سال‌های پیش‌روی حضور در شورای اجتماعی محله‌شان دارند و این برای محله ایثارگران که پیش از این رونق چندانی از حیث حضور اعضا در جلسات نداشت، موهبتی بزرگ محسوب می‌شود.

 

اعضا شناسنامه‌دار می‌شوند

حسنعلی رجب‌زاده، شهردار منطقه10 ،‌ ضمن تبریک حلول ماه رمضان، خطاب به نامزدها بیان می‌کند: بسیار خوش‌حالم که در ماه رمضان در چنین جلسه‌ای شرکت کردم که با حضور پرشور نسل جوان محله ایثارگران همراه شده است و امیدوارم با انرژی این نسل حرکت‌های خوبی در عرصه مشارکت‌های مردمی برای رفع مشکلات مردم محله برداشته شود. سازمان فرهنگی شهرداری مشهد در گذشته به تشکیل شورای اجتماعی محلات اقدام کرد اما طی جلسات متعدد اخیر اعضای این شوراها نگرانی‌هایی را اعلام می‌کردند که نیاز مبرم به آیین‌نامه جدید را آشکار می‌ساخت و در این راستا دبیرخانه شورای اجتماعی محلات نسبت به ارائه ساز و کار جدید در قالب یک آیین‌نامه مدون اقدام کرد. در آیین‌نامه جدید افزون بر تمامی تغییرات مثبت دیگر اعضا شناسنامه‌دار خواهند شد و این باعث می‌شود تا جایگاه حقوقی و اجتماعی اعضا برای حل مشکلات مردم محله در مراجعه به سازمان‌های مختلف از جمله شهرداری با سهولت بیشتری انجام شود. به این صورت اعضا به تمامی دستگاه‌های اجرایی معرفی می‌شوند تا پس از شکل‌گیری شوراها که ان‌شاءا... تا انتهای شهریور انجام خواهد شد اعضا کارهای جمعی را به راحتی پیگیری کنند.وی افزود: امسال در بودجه شهرداری توجه خوبی به شورای اجتماعی محلات شده است و امیدواریم مصوبات و فعالیت‌های این نهاد در سبک جدید از حالت شعارگونه خارج شود و از این پس در شهرداری منطقه پروژه‌ها و اقداماتی انجام دهیم که بیشتر ساکنان با آن موافق باشند. موضوع دیگری که وجود دارد بحث هویت‌بخشی به محلات است. با توجه به اینکه نقشه منطقه ما به صورت صددرصد از پیش طراحی شده بود در طرح کالبدی این منطقه از همان ابتدا مراکز محله نیز در نظر گرفته شده است اما متأسفانه اکنون بیشتر این مراکز وضعیت به‌سامانی ندارند و حتما از وجود تحصیل‌کردگان حاضر در این جلسه و به‌ویژه از اعضایی که در نهایت به عنوان نمایندگان ساکنان محله ایثارگران در شورای اجتماعی این محله انتخاب می‌شوند در راستای رونق‌بخشی به مراکز محله استفاده می‌کنیم چرا که حضور شما برای ما غنیمت است.

 

آنچه اعضا باید بدانند

مهدیه یاوری، کارشناس دبیرخانه شورای اجتماعی محلات مشهد، در ادامه، اعضا را پیش از برگزاری انتخابات با مهم‌ترین نکاتی که باید در ادامه راه بدانند، آشنا ‌کرد: چند سالی هست که شورای اجتماعی محلات در قالب‌های غیرآیین‌نامه‌ای فعال بودند چرا که آیین‌نامه‌ای برای شوراهای اجتماعی محلات که این نهاد را به رسمیت بشناسد وجود نداشته است اما سال 97 آیین‌نامه شورای اجتماعی محلات به مدد دوستان دبیرخانه مصوب شد و بدنه شهرداری را موظف کرد در هر دوره‌ای از مدیریت شهری دوستان با هر مسئولیت و هر سلیقه‌ای که سر کار بیایند شورای اجتماعی محلات را به رسمیت بشناسند و این نهاد را حمایت کنند. به طور کلی 3هدف عمده را برای شورای اجتماعی محلات می‌توانیم ذکر کنیم که شامل ارتقا و سامان‌دهی مشارکت افراد محله درباره شناسایی مشکل، ارائه راه‌حل‌های خلاقانه و نظارت بر چگونگی اجرای امور محله است.

وی افزود: در واقع شوراهای اجتماعی محلات بازوان نظارتی شورای شهر در هر محله می‌شوند. شوراهای اجتماعی محلات از ارکان متفاوتی تشکیل شده که یکی از آن‌ها شورای راهبردی شورای اجتماعی محلات است که با حضور شهردار و معاونان شهرداری خواهد بود و تصمیمات بزرگ‌تر در آن مرتبه دریافت می‌شود. شورای راهبری اجتماعی محلات که شامل جلسات فصلی هست و با حضور رؤسای شورای اجتماعی هر محله با شهردار منطقه و معاون فرهنگی برگزار می‌شود و در آخر اداره شورای اجتماعی محلات و شورای اجتماعی محله که سرخط تغییرات در محلات است و اعضای آن منتخبان جمع حاضر خواهند بود. شوراهای اجتماعی بعد از برگزاری انتخابات دارای شناسه کد و کارت عضویت می‌شوند و پس از اینکه انتخاب شدند جلسات و کارگاه‌های توجیهی را می‌گذرانند، جزوه آموزشی در اختیارشان قرار و حکم انتصاب به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

یاوری خاطرنشان کرد: اجزای شورای اجتماعی محلات طبق آیین‌نامه مصوب سال گذشته، 14 کرسی هست که 5 مجمع از 14 کرسی با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود. یکی از مجامع شامل 6 کرسی ساکن محله است که برای برگزاری انتخابات آن امروز در خدمت دوستان هستیم و مجامع دیگر شامل مدارس، مساجد، تشکل‌های مردمی، کسبه و فعال اقتصادی است که این مجامع هم با انتخاب مردم برگزیده می‌شوند و البته چند کرسی انتصابی هم هست که شامل نماینده شهرداری که دبیر شورای اجتماعی محله در هر منطقه می‌شود، نماینده کلانتری و معاونت پیشگیری از جرم، نماینده دانشگاه علوم پزشکی یا کانون سلامت محلات و نماینده فرمانداری در محلاتی که جزو ستاد بازآفرینی شهری هستند، می‌شود.

 

جوانان، زنان و دانشگاهیان انتخاب ساکنان ایثارگران

پس از اینکه نامزدها بیشتر با چم‌ و خم کار آشنا ‌شدند به هر یک از آن‌ها برای معرفی خودشان و بیان برنامه‌هایشان 5 دقیقه زمان داده ‌شد. 5 دقیقه‌ای که کلید ورود هر یک از این افراد به یک نهاد اجتماعی بود. نامزدها صحبت‌هایی ‌کردند، متخصصان تخصصی‌تر، جوانان بلندپروازانه‌تر و باتجربه‌ها مصداقی‌تر... از استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد فرایندهای مشارکت جمعی بگیر تا کاهش هزینه‌های شهرداری و تمرکز روی مسائل فرهنگی، بحث پل‌های عابر پیاده و فضاهای سبز و ... همگی مسائل ریز و درشتی بود که نامزدها پس از معرفی خود به عنوان دغدغه‌ها، نظرات و برنامه‌های خود مطرح ‌کردند.

زمان معرفی که به پایان رسید، تعرفه‌ها بین اعضای مجمع داوطلبان محله پخش ‌شد تا افراد بر اساس آنچه که از یکدیگر شنیده بودند به 6 نفر رأی ‌دهند. تعرفه‌ها با اسامی مختلف پر و سپس در صندوق انداخته ‌شد. همه رأی دادند و شمارش آرا آغاز شد. تمامی اسامی روی یک وایت‌برد نوشته ‌و با خوانش هر اسم یک خط جلوی اسامی کشیده ‌شد. در نهایت نتیجه‌ای که حاصل ‌شد زیاد دور از انتظار نبود. ریحانه شاپوری که با 22 سال سن جوان‌ترین نامزدها بود با 18 رأی اولین انتخاب مردم محله ایثارگران و همچنین نماینده جوانان در شورای اجتماعی محله ایثارگران شد. وی که یک متن سخنرانی بی‌کم‌وکاست برای معرفی خود در زمان مقرر 5 دقیقه آماده کرده بود در همان زمان کوتاه ثابت کرد زمان اعتماد به جوانان فرا رسیده است.

علی اصغر فلاح از چهره‌های دانشگاهی و علمی حاضر در این رقابت، 17 رأی کسب کرد و نشان داد اعتماد مردم بر علم و اهالی‌اش باقی‌ است و خردورزی مؤلفه مهمی در مدیریت محسوب می‌شود. مرضیه سادات نیازی، کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، که در معرفی خود برنامه‌های مهمی درباره فرهنگ شهروندی مطرح کرد با 15 رأی سومین فرد انتخاب شده از سوی ساکنان محله ایثارگران بود تا نماینده بانوان این محله در شورای اجتماعی باشد. رحیم بوالهری، کارشناس کامپیوتر و ساکن 8 ساله محله ایثارگران، با شناخت خوبی که از محله خود داشت توانست با 15 رأی در جایگاه چهارم این انتخابات بایستد و ناصر زادمهر چهره فرهنگی و از شاغلان در آموزش و پرورش ناحیه 6 با 13 رأی در جایگاه پنجم قرار گرفت. در نهایت فاطمه افشار که تنها عضو قدیمی شورای اجتماعی محله ایثارگران بود با کسب نظر مساعد دیگر نامزدها قرار شد با وام گرفتن از تجربیات دوره گذشته در کالبد جدید شورای اجتماعی محله به موفقیت هر چه بیشتر این شورا در کنار دیگر اعضا کمک کند. آقایان اسدی و امانی نیز به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند تا در صورتی که اعضای اصلی به هر دلیلی به ادامه همکاری با شورای اجتماعی محله قادر نبودند در قالب اعضای اصلی وارد کار شوند.

در گام اول که در محله ایثارگران برداشته شد وقت آن رسید تا ساکنان این محله و همچنین دیگران با 6 عضو منتخب مردم محله بیشتر آشنا شوند و بدانند در آینده برای رفع مشکلات محله خود سراغ چه کسانی باید بروند.

136076.jpg

منتخب اول و نماینده جوانان

ریحانه شاپوری 22 ساله و دانشجوی کارشناسی مهندسی پزشکی، مدت سکونت در محله 15 سال:

جای خوش‌حالی است که این دوره شورای اجتماعی محلات فرصتی داوطلبانه ایجاد کرد تا کسانی که دغدغه‌مند رفع مشکلات محله و مردمشان هستند پا به این عرصه بگذارند. دغدغه من برای حضور در شورای اجتماعی محلات، توجه بیشتر به دغدغه‌های عموم مردم محله و پیگیری این دغدغه‌ها از طریق شورا بود. افزون بر آن توجه به آسیب‌های اجتماعی مثل بیکاری از نظر من مهم‌تر از هرچیز دیگری است و باید در این دوره مورد توجه قرار گیرد. تلاش برای سوق دادن معماری‌های ساختمانی به سمت معماری اصیل ایرانی-اسلامی از جمله اهداف من برای ورود به شورای اجتماعی محلات بود. از نظر من محله تنها مشکلات و مسائل اجتماعی ندارد و باید نگاهمان به شوراها را گسترده‌تر از قبل کنیم. ما در شهری زندگی می‌کنیم که پایتخت فرهنگی جهان اسلام محسوب می‌شود که این توجه ما را برای سوق دادن معماری‌های ساختمانی به سمت معماری اصیل ایرانی-اسلامی می‌طلبد که مدت‌هاست به آن بی‌توجهی شده است. به طور کلی استفاده هدفمند از اعتبارات شورا برای رفع این معضلات، هدف من برای ورود به شورای اجتماعی محلات بود.

 

منتخب دوم

علی اصغر فلاح، 45 ساله، مدرس دانشگاه و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و روباتیک، مدت سکونت در محله 7 سال:

با نگاه به اینکه محله می‌تواند خانه سوم هر شخص باشد بنابراین تأثیرآن در زندگی اشخاص بسیار حائز اهمیت است و کمتر از خانه و مدرسه نیست بنابراین می‌توان به اهداف زیر برای رونق محله و ساکنان محله اشاره کرد.

مشارکت ساکنان محله در کارگروه‌های فکری مثل اتاق فکر یک سازمان و راه‌اندازی کانون‌های سلامت با کمک و مشارکت افراد تحصیل‌کرده محله

فرهنگ‌سازی با برگزاری دوره‌های آموزشی برای بالا بردن دانش و سواد رسانه‌ای به‌ویژه در بین نوجوانان و جوانان محله

ایجاد فضای سبز با چشم‌اندازهای زیبا و محیطی آرام و امن برای مشارکت مردم و جمع‌آوری اطلاعات در‌ قالب پرسش‌نامه‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده است و سپس تحلیل داده‌ها به کمک یک گروه فناوری خبره برای بهره‌برداری حداکثری از نظرات مردم در پیشبرد اهداف محله که به نوعی قابل تعمیم به دیگر محلات و شهر نیز هست.

 

منتخب سوم و نماینده بانوان

مرضیه سادات نیازی، 38 ساله، دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، مدت سکونت در محله یک سال:

مهم‌ترین برنامه‌های من عبارتند از: آشنایی هرچه بیشتر ساکنان با حقوق شهروندی خود

افزایش روحیه مطالبه‌گری، پرسش‍گری و پاسخ‌گویی مسئولان در نهایت شفافیت

آسیب‌شناسی اجتماعی محله و ارائه راهکار متناسب با آن و افزایش مشارکت شهروندی با توجه به شناخت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های محله

افزایش اعتماد بین شهروندان و مسئولان و شناخت خواسته‌ها و مطالبات محله و انتقال آن به بخش‌های مربوط

توجه ویژه به حقوق کودکان با توجه به مؤلفه‌های شهر دوستدار کودک

 

منتخب چهارم

رحیم بوالهری، 38 ساله و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی کامپیوتر، مدت سکونت در محله 8 سال:

از مهم‌ترین اهداف بنده مشارکت محله‌محور در راستای پیشرفت و ارتقا در اداره امور محله و همچنین استفاده از تجربه، تخصص و دانش افراد ساکن در محدوده محل سکونت خودشان است. همچنین از دیگر اهداف اینجانب ایجاد پل ارتباطی بین نهاد شهرداری و دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی و شهروندان ساکن در منطقه است، بسترسازی و ایجاد انگیزه در بین اهالی محله در راستای مشارکت جمعی در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در امور مربوط به محل سکونت خودشان را نیز مدنظر قرار داده‌ام. فرهنگ‌سازی نیز از مهم‌ترین مسائل در جامعه امروزی است و به نظر می‌رسد خلاء‌ها و نقاط خاکستری بسیار زیادی در این‌باره وجود دارد که این موضوع نیز از مهم‌ترین دغدغه‌های من است، از جمله دیگر مسائل نیز می‌توان به شناسایی مسائل و مشکلات محله و تلاش مستمر در راستای رفع و حل و فصل آن‌ها، تلاش در راستای فراهم کردن هر چه بیشتر امکانات تفریحی، رفاهی، ورزشی و هنری محله و ... اشاره کرد.

 

منتخب پنجم

ناصر زادمهر، 46 ساله و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس زبان و ادبیات عرب و معاون ابتدایی آموزش و پرورش ناحیه 6 مشهد، مدت سکونت در محله 14 سال:

مهم‌ترین برنامه‌های من عبارتند از: پیگیری مطالبات مردمی بر اساس قانون و مصوبات شورای شهر، پیگیری امور خیریه و حل مشکلات شهری

تشکیل بانک اطلاعات محله و شناسایی ظرفیت‌ها و امکانات محله و توسعه فرهنگ مشارکت در رفع مشکلات محله بین ساکنان

فراهم‌ ساختن امکان تعامل مثبت و سازنده محلات منطقه. برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، هنری و ...

برگزاری مسابقات متعدد در محله و منطقه و ایجاد زمینه خوداشتغالی جوانان و بانوان و برگزاری کلاس‌های آموزشی در این باب

تشکیل بازارچه‌های محلی در راستای توسعه تولیدات ملی

 

منتخب ششم

فاطمه افشار، 46 ساله، دارای مدرک تحصیلی کارشناسی روابط عمومی الکترونیک، مدت سکونت در محله 11 سال:

از مهرماه سال 89 به عنوان نماینده بانوان در شورای اجتماعی محله ایثارگران عضویت داشتم و افزون بر آن مسئولیت‌های متعدد فرهنگی، اجتماعی را در این محله و منطقه عهده‌دار بوده‌ام و از جمله اهدافم می‌توانم به مواردی اشاره کنم.

تلاش درراستای ارتقای امنیت محله و تلاش در راستای ارتقای مسائل فرهنگی در محله با برگزاری کلاس‌هاس گوناگون مشاوره‌ای و آموزشی

زیباسازی محله در نقاطی مثل اطراف نهر گناباد وتلاش در راستای بهبود روشنایی خیابان‌ها

پیگیری راه‌اندازی یک ایستگاه مپ (مدیریت پسماند یا بازیافت) در محله و فرهنگ‌سازی درباره وظایف شهروندی

تلاش در راستای راه‌اندازی مرکز کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار

برنامه‌ریزی درباره پیشگیری از معضلاتی مثل اعتیاد و طلاق و تشکیل کارگروه جوانان و اتاق فکر برای مباحث مختلف

 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی