کد خبر : 98481
/ 07:56

پدیده دست‌کاری در زمین‌های «پدیده»

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان شرکت پدیده شاندیز برگزار شد

پدیده دست‌کاری در زمین‌های «پدیده»

شهرآرا آنلاین - سومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان شرکت پدیده شاندیز روز گذشته با بررسی پرونده ٢ نفر از متهمان، روند سریع‌تری به خود گرفت. «محمدرضا محمدی» و «مجید کریمیان اقبال» از جمله ٢٢ متهم این پرونده هستند که رسیدگی به کیفرخواست آن‌ها روز گذشته آغاز شد.

به گزارش میزان، سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد. در سومین جلسه دادگاه پرونده پدیده به اتهامات محمدرضا محمدی، فرزند احمد، رسیدگی شد. طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، اتهام نام‌برده مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور و تشکیل شبکه کلاهبرداری است. 

پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد، قاضی منصوری از متهم خواست تا در نهایت صداقت به سؤالات مطرح‌شده پاسخ دهد. ارزیابی خلاف واقع و غیرواقعی اموال پدیده که منتهی به رشد غیر واقعی ارزش معاملاتی اوراق موسوم به سهام شرکت پدیده شده و همچنین حیف و میل اموال مردم از جمله اتهامات نامبرده است. نماینده دادستان در واکنش به اظهارات محمدرضا محمدی، به‌عنوان متهم گفت: نامبرده امضا و مهر کارشناسان را جعل ‌کرده و اقدامات غیرقانونی انجام می‌داده است.

کارشناس ویژه حسابرسی پرونده با تشریح اقدامات غیرحرفه‌ای این متهم گفت: دست‌کاری در اعلام متراژ املاک و اعلام قیمت‌های غیرواقعی از جمله اقدامات نامبرده بوده است، به طورمثال ٢٠٠٠ متر زمین را ۲۲ هزار متر و با قیمت بسیار بالاتر اعلام کرده است. وی ادامه داد: از سویی گزارش‌های اعلامی از سوی متهم، فاقد مبانی کارشناسانه است.

همچنین در همین جلسه رئیس دادگاه از مجید کریمیان اقبال، فرزند احمد، دیگر متهم پرونده، خواست تا در جایگاه متهم قرار گیرد و به سؤالات پاسخ دهد. در همین راستا نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد در دادگاه با قرائت کیفرخواست متهم، اتهامات وی را در کنار سایر اقدامات غیرقانونی، معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل وقوع بزه و ارائه طریق ارتکاب جرم و تحصیل مال از طریق نامشروع به واسطه فعالیت در امر دلالی سهام پدیده ذکر کرد.

قاضی منصوری در خلال اظهارات کریمیان اقبال گفت: در خصوص اتهامات وارده به شما به عنوان مدیر حقوقی شرکت پدیده، مستندات متعددی وجود دارد که برای تنویر افکار، از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کند. در همین راستا نماینده دادستان گفت: نامبرده باوجود تسلط به مبانی حقوقی، به اقدامات خلاف قانون مبادرت می‌کند و در مکاتبات خود حتی تصدیق می‌کند که اعمال شرکت ممکن است مجرمانه نیز تلقی شود اما پس از آن اقدام به خرید و فروش سهام شرکت می‌کند و منافعی نیز کسب می‌نماید. همچنین متهم با تسلط به مسائل حقوقی راهکار‌های دور زدن قانون را به مسئولان شرکت از جمله برای فرار مالیاتی ارائه می‌کند. حسابرس ویژه نیز درباره این اقدامات خلاف قانون این متهم گفت: متهم مجید کریمیان اقبال با مکاتبات خلاف واقع و ارائه اطلاعات نادرست، قصد منحرف کردن روند تحقیقات قانونی را داشته است. در این جلسه قاضی منصوری از نمایندگان صد‌او‌سیمای جمهوری اسلامی و همین‌طور شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خواست تا درباره عملکرد مجموعه متبوع خود درباره پرونده شرکت پدیده توضیحات لازم را ارائه کنند.

وی با اشاره به قصور و تخلفات متعدد متهمان این پرونده گفت: از مدیران ادارات و سازمان‌های دارای مسئولیت انتظار می‌رفت در صورت مشاهده هرگونه جرم و تخلفی توسط متهمان، مراتب را از طرق قانونی پیگیری کنند.

رئیس دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور ادامه داد: اما متأسفانه مسئولان وقت بدون توجه به هشدار‌های داده‌شده توسط دستگاه قضایی، اقدامات مؤثری برای پیشگیری از وقوع تخلف متهمان پرونده به انجام نرساندند.

قاضی‌منصوری بار دیگر از تمامی شکات خواست تا شکایت خود را به محضر دادگاه تقدیم کنند تا نسبت به تمامی آن‌ها تصمیم لازم قانونی اتخاذ شود. لازم به ذکر است که با اعلام ریاست دادگاه ادامه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت پدیده به صبح امروز موکول شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی