کد خبر : 98485
/ 08:03

ضرورت غربالگری روانی مادران برای زایمانی جدید

اینکه جنینی را درون خودت پرورش می دهی، تجربه ای خوشایند و در عین حال تنش زا برای هر زنی است.

ضرورت غربالگری روانی مادران برای زایمانی جدید

شهرآرا آنلاین -  خوشبختانه تغییرات جسمی و روحی در بیشتر موارد بدون عارضه است، اما ممکن است در برخی موارد خطراتی، سلامت مادر یا جنین را تهدید کند؛ اینجاست که اهمیت مراقبت های پیش از بارداری، دوران بارداری، حین و پس از زایمان برای مادران دو چندان می شود.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید: برای کاهش عوارض و خطرات دوران بارداری برای مادر و جنین، به زنانی که تمایل به بارداری دارند، توصیه می شود حداقل ٣ماه قبل از باردار شدن به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه و مراقبت های پیش از بارداری را دریافت کنند. در این مراقبت ها سلامت جسمی و روحی روانی زنان بررسی و در صورت برخورداری از سلامتی، بارداری توصیه می شود. در مراکز خدمات جامع سلامت، مادران باردار حداقل ٨ بار مراقبت مستمر طبق برنامه مشخص دریافت می کنند که در این مراقبت ها بررسی سوابق بارداری ها و بیماری های مادر، کنترل علائم حیاتی و فشارخون، بررسی وضعیت تغذیه ای و وزن گیری مادر، معاینه فیزیکی توسط پزشک، بررسی وضعیت واکسیناسیون و انجام دو نوبت آزمایش های ضروری دوران بارداری(به رایگان) صورت می گیرد.

دکتر حامد قضاوی با بیان اینکه مادر باردار خط قرمز سیستم بهداشت و درمان کشور است و حفظ سلامت ماردان باردار در تمام جنبه ها نیاز به مشارکت همه سازمان ها و دستگاه ها دارد، بیان می کند: از آنجا که برخی مادران نگرانی هایی درباره سلامت جنین، مراقبت از نوزاد، تغییرات سبک زندگی و درد زایمان و ... دارند، برخی اختلالات روحی در آن ها تشدید می شود. به این منظور غربالگری سلامت روان با تکمیل پرسش نامه های اختصاصی مادر در نیمه اول بارداری توسط مراقب سلامت انجام می شود و در صورت نیاز، مادران به منظور دریافت مشاوره های تخصصی و بررسی های بیشتر به پزشک یا کارشناس سلامت روان مرکز معرفی و ارجاع می شوند.

وی ادامه می دهد: زنان پس از زایمان به علت تغییرات به وجود آمده نیاز به مراقبت دارند که به صورت معمول در مراکز خدمات جامع سلامت ٣مراقبت طی ۴٢ روز (شش هفته) اول پس از زایمان برای مادران ارائه می شود. در این مراقبت ها علاوه بر معاینه مادر و کنترل علائم حیاتی، بررسی شیردهی به نوزاد، بررسی و آموزش علائم خطر مادری و نوزادی، بررسی سلامت روان مادر نیز صورت می گیرد. با توجه به افزایش تنش های روحی و روانی در دوره پس از زایمان، غربالگری سلامت روان مادر ازسوی مراقب سلامت در دو مراقبت اول و سوم پس از زایمان، با تکمیل پرسش‌نامه انجام می شود. با توجه به امتیاز کسب شده از پرسش‌نامه غربالگری سلامت روان تکمیل شده، مادران واجد شرایط به پزشک و کارشناس سلامت روان مرکز به منظور بررسی ها و مشاوره های تخصصی بیشتر ارجاع می شوند و د رصورت نیاز تحت درمان قرار می گیرند تا از تشدید مشکلات روحی و روانی در مادران و عوارض ناخوشایند آن پیشگیری شود.

قضاوی بیان می کند: در روستاها نیز مراقبت فعال داریم و در صورتی که مادر باردار مراجعه نکند، بهورز با توجه به شناختی که دارد، اوضاع او را پیگیری می کند. در شهر نیز اگر مادر باردار مراجعه نکند از طریق سفیران سلامت یا داوطلبان سلامت که در محلات حضور دارند، به ما اطلاع می دهند و از مادران نیز می خواهند به مراکز مراجعه کنند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد می گوید: اگر مادر بارداری از مشهد به سایر استان ها یا برعکس مهاجرت کند، به صورت مکتوب موارد به مقصد اعلام می شود. در سال حداقل بین ٣٠٠٠ تا ۴٠٠٠ نمونه های این چنینی داریم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی