کد خبر : 98489
/ 08:15

مراقب گوشی‌‌های رجیسترشده جعلی باشید

چندروز پیش سامانه همتا در اطلاعیه‌ای خبر از مجازات حبس برای متخلفانی داد که با جعل IMEI گوشی‌های موبایل، اقدام به دور‌زدن سامانه رجیستری و ثبت گوشی‌های قاچاق در این سامانه می‌کنند.

مراقب گوشی‌‌های رجیسترشده جعلی باشید

شهرآرا آنلاین - وفایی نیا | حالا سوالی که پیش می‌آید این است که با این شرایط، افرادی که اقدام به خرید گوشی می‌کنند، چطور می‌توانند اطمینان داشته باشند که گوشی قاچاق نیست و فروشنده آن را با IMEI جعلی رجیستر نکرده است؟

حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخن‌گوی طرح ر‌جیستری، دراین‌باره گفت: «با اجرای طرح رجیستری، زیرساخت‌ها و الگوریتم‌های کشف تخلف سامانه همتا، برای پایش شبکه اپراتوری مستقر شد و هر‌قدر جلوتر رفتیم، غنی‌تر و از‌نظر فنی کارآمدتر شد. به همین دلیل است که تمام دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور که دارای شناسه IMEI جعل‌شده باشند، به‌صورت کاملا سیستماتیک، بدون دخالت انسان، حداکثر پس‌از ۳‌روز تشخیص داده می‌شوند و مسدود خواهند شد تا امکان دریافت خدمات اپراتوری از آن‌ها سلب شود.» این وسط تکلیف خریداران چیست؟ آن‌ها چگونه می‌توانند مطمئن شوند که گوشی‌ای که خریده‌اند، با کد واقعی رجیستر شده است؟ به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دهقانی در پاسخ به این موضوع گفت: افراد سودجو در این فرایند، یک کد IMEI معتبر را در دستگاه‌های متعدد کپی می‌کنند. نکته بسیار مهم اینجاست که فقط همان دستگاهی که از‌طریق کد فعال‌سازی یک‌بارمصرف برای خریدار دستگاه اصلی و قانونی فعال شده باشد، امکان دریافت خدمات اپراتوری را دارد و سایر دستگاه‌هایی که با این شناسه به شکل جعلی فعال شده باشند، از دریافت خدمات اپراتور محروم می‌شوند. از کسانی که می‌خواهند موبایل نو یا دست دوم خریداری کنند، می‌خواهیم قبل‌از خرید گوشی موبایل یا سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور، از‌طریق یکی از درگاه‌های سامانه همتا، اصالت دستگاه خود را بسنجند. این کار را در حضور فروشنده دستگاه انجام دهند و برای خودشان کد فعال‌سازی درخواست کنند تا بتوانند بدون مشکل از خدمات اپراتوری برخوردار شوند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی