کد خبر : 98490
/ 08:17
توصیه‌هایی درباره محافظت از باتری لپ‌تاپ و افزایش طول عمر آن

10 فرمان لپ‌تاپی

کافی است سری به بازارهای کامپیوتر یا وب‌سایت‌های فروش کالای دیجیتال بزنید تا از جهش قیمت‌ها سرتان سوت بکشد.

10 فرمان لپ‌تاپی

شهرآرا آنلاین - گروه شهر هوشمند|  شما برای خرید یک لپ‌تاپ دانشجویی که حداقل بتواند فتوشاپ را بی‌دردسر باز کند و به اغما نرود، باید حداقل 5‌میلیون تومان بپردازید که برای دانشجو‌جماعت قیمت زیادی است. این قیمت‌های نجومی در وضعیت نابسامان اقتصادی فعلی، یک پیام دیگر نیز همراه خود دارند و آن این است که قدر لپ‌تاپ فعلی خود را بدانید یا اگر بعد‌از کلی زحمت، برای خود لپ‌تاپی نو خریدید، حسابی حواستان به آن باشد تا بیشتر عمر کند. 

باتری لپ‌تاپ، یکی از اجزای مهم آن است و طول عمر آن به نحوه نگهداری ما بستگی دارد. در ادامه به روش‌هایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند طول عمر باتری لپ‌تاپ خود را بیشتر کنید و علاوه‌بر‌این، کاری کنید که لپ‌تاپتان مدت بیشتری شارژ بماند.

 

تنظیمات مانیتور

چند تغییر جزئی در تنظیمات صفحه‌ نمایش لپ‌تاپ می‌تواند کمک کند لپ‌تاپ مدت بیشتری شارژ بماند. روشنایی (Brightness) صفحه را تا‌حدی کم کنید که بتوانید بدون فشار‌آوردن به چشم‌هایتان، محتوای صفحه را ببینید. همچنین سعی کنید از یک تصویر تیره یا مشکی ساده به‌عنوان پس‌زمینه استفاده کنید. تصاویر رنگارنگ و روشن، شارژ دستگاه را بیهوده مصرف می‌کنند. یک تغییر دیگر هم که می‌توانید ایجاد کنید، این است که صفحه‌ نمایش لپ‌تاپ خود را طوری تنظیم کنید که بعد‌از مدت مشخصی، صفحه به‌طور خودکار خاموش شود. زمان ایده‌آل برای این منظور ۶۰‌ثانیه است.

 

دما را پایین نگه دارید

هرگز اجازه ندهید دمای لپ‌تاپ خیلی بالا یا خیلی پایین برود. بسیاری از افراد عادت دارند روی تختخواب از لپ‌تاپ استفاده کنند و دستگاه خود را روی آن بگذارند. شاید خودتان متوجه نشوید اما این کار باعث می‌شود دمای لپ‌تاپ به‌شدت بالا رود. بهتر است دستگاه خود را روی یک سطح تخت و سفت و به‌گونه‌ای بگذارید که هوا زیر لپ‌تاپ جریان داشته باشد یا از کول‌پد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود باتری دستگاه دمای مناسبی داشته باشد و زمان بیشتری شارژ بماند.

 

به‌روزرسانی خودکار ممنوع

برنامه‌های لپ‌تاپ را از‌طریق منوی Power Saving طوری تنظیم کنید که فقط زمانی‌که دستگاه به شارژر وصل است، به‌روزرسانی شوند. به‌روزرسانی خودکار برنامه‌هایی مثل ماکروسافت ورد‌(word)، می‌تواند شارژ زیادی مصرف کند.

 

نوتیف‌ها را غیر‌فعال کنید

بسیاری از سایت‌ها مثل شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری و حتی ایمیل‌ها از کاربران می‌خواهند نوتیفیکیشن(پیام‌) آن‌ها را فعال کنند تا هنگام دریافت یک پیغام جدید یا انتشار یک خبر مهم، کاربر را فوری باخبر کنند. این نوتفیکیشن‌ها شارژ لپ‌تاپ را مصرف می‌کنند، چون در این حالت، دستگاه دائم در‌حال گرفتن اطلاعات جدید از این سایت‌هاست؛ در‌حالی‌که ممکن است اصلا این نوتیفیکیشن‌ها را باز نکنید. 

 

دائم زیر شارژ نباشد

اگر لپ‌تاپ شما دائم و حتی زمانی‌که از آن استفاده نمی‌کنید به شارژر وصل باشد، این مسئله به باتری لپ‌تاپ صدمه می‌زند. باتری لپ‌تاپ نباید همیشه کاملا پر یا کاملا خالی باشد. بنابراین لپ‌تاپ خود را دائم به شارژر وصل نکنید و تا زمانی‌که شارژ آن کم نشده، به شارژر وصلش نکنید. بهترین حالت این است که شارژ لپ‌تاپ را بین ۵۰ تا ۸۰‌درصد نگه دارید. کارشناسان توصیه می‌کنند صبح‌ها یک بار لپ‌تاپ خود را کامل شارژ کنید و بقیه روز بدون شارژر از آن استفاده کنید.

 

خاموشی در پایان روز

در پایان هر روز حتما لپ‌تاپ خود را به‌طور‌کامل خاموش کنید. این بهترین روش برای طولانی‌کردن عمر باتری لپ‌تاپ است. با خاموش‌کردن دستگاه، همه‌ برنامه‌ها و دیگر اطلاعات اضافه‌ای که در طول روز انباشته شده بودند، از حافظه موقت دستگاه پاک می‌شوند؛ در‌نتیجه روز بعد، لپ‌تاپ با عملکرد بهتری شروع به کار خواهد کرد و این مسئله کمک می‌کند باتری دستگاه به مدت طولانی شارژ بماند.

 

جدا‌سازی بیکارها

غیر‌فعال‌کردن همان چیزهایی که بود و نبودشان یکی به نظر می‌رسد، می‌تواند تأثیر شایان‌توجهی در طول عمر باتری لپ‌تاپ داشته باشد. صدای دستگاه را قطع کنید؛ اگر کیبوردتان نور زمینه دارد، آن را غیر‌فعال کنید، بلوتوث لپ‌تاپ را اگر نیازی به آن ندارید، خاموش کنید و در‌صورتی‌که اینترنت را لازم ندارید، وای‌فای را غیر‌فعال کنید. یک کار اثرگذار دیگر هم ریموو کردن (قطع ارتباط فیزیکی) موس بی‌سیم، فلش مموری‌ها، کیبورد و هارد درایوهای اکسترنال است. همه این موارد باعث می‌شوند حتی زمانی‌که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، شارژ لپ‌تاپ مصرف شود. 

 

سیستم‌عامل به‌روز

همیشه پیگیر نسخه‌های جدید سیستم‌عامل لپ‌تاپ خود باشید و به پیغام‌های دستگاه برای نصب به‌روزرسانی‌های جدیدش بی‌اعتنا نباشید. تولید‌کنندگان برای رفع نقص‌های سیستم‌عامل خود، به‌روزرسانی‌های جدیدی برای آن‌ها منتشر می‌کنند؛ این نقص‌ها باعث می‌شوند باتری لپ‌تاپ زودتر خالی شود.

 

بستن برنامه‌های سنگین

اگر از برنامه‌ای استفاده نمی‌کنید، حتما به‌طور‌کامل از آن خارج شوید. اگر برنامه باز و فعال بماند، باتری لپ‌تاپ را مصرف خواهد کرد. علاوه‌بر‌این، باید کار با برنامه‌های سنگینی مثل بازی‌ها و نرم‌افزارهای ویرایشی را محدود کنید، چون این برنامه‌ها شارژ زیادی مصرف و باتری دستگاه را زودتر خالی می‌کنند.

 

استفاده از پنجره‌های ناشناس

هنگام کار با اینترنت و مرورگرهای وب، از پنجره‌های ناشناس یا خصوصی (Incognito/Private Window) استفاده کنید. این کار باعث غیر‌فعال‌شدن قابلیت پر‌‌کردن خودکار سلول‌ها (Auto-fill) می‌شود و در‌نتیجه، شارژ کمتری مصرف می‌شود. گرچه این روش، کار جست‌وجو و ورود به حساب‌های کاربری را را وقت‌گیرتر می‌کند -چون گوگل دیگر جست‌وجوهای مشابه را پیشنهاد نمی‌دهد و نام کاربری و رمز عبورتان هم ذخیره شده نیست- شارژ دستگاه حفظ می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی